Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Strategia błękitnego oceanu – na czym polega? Jak sprawdzi się w biznesie?

Strategia błękitnego oceanu – na czym polega? Jak sprawdzi się w biznesie?

 
Strategia błękitnego oceanu – na czym polega? Jak sprawdzi się w biznesie?

A może zamiast nieustannie walczyć z konkurencją warto poszukać całkiem nowych ścieżek rozwoju dla firmy? Jeśli czujesz, że Twój biznes utknął w martwym punkcie, a rywale są zbyt silni, z pomocą może Ci przyjść tzw. strategia błękitnego oceanu.

 

Strategia błękitnego oceanu – definicja, zasady

 

Strategia błękitnego oceanu to model biznesowy, w ramach którego przedsiębiorstwo przeznacza środki i siły na poszukiwanie całkiem nowych obszarów inwestycji oraz kierunków rozwoju. Błękitny ocean jest tutaj analogią dla dotąd niewykorzystanych przez nikogo obszarów rynku. Innymi słowy, chodzi o to, by zamiast polepszać obecny produkt, modyfikować strategie marketingowe tak, by o krok wyprzedzać konkurencję – poszukać takich obszarów, w których tej konkurencji jeszcze nie ma.

 

Tego typu strategia firmy może zakładać na przykład:

 

  • badania nad innowacyjnością w celu stworzenia całkiem nowych produktów i wygenerowaniu popytu na nie,
  • zainwestowanie w inną branżę niż do tej pory,
  • próbę dotarcia do całkiem nowej grupy docelowej przez skierowaną do niej kampanię reklamową, wypuszczenie nowej linii produktu czy nawet zmianę wizerunku przedsiębiorstwa.

 

Strategia błękitnego oceanu – narzędzia

 

Sposób na zarabianie pieniędzy z wykorzystaniem strategii błękitnego oceanu opracował południowokoreański teoretyk biznesu W. Chan Kim. Swoje spostrzeżenia zawarł w książce pt. Strategia błękitnego oceanu. Jak stworzyć wolną przestrzeń rynkową i sprawić, by konkurencja stała się nieistotna.

 

Chan Kim zwraca uwagę na to, jak przygotować firmę do wypłynięcia – wedle analogii, jaką się posługuje – na błękitny ocean rynku. Przede wszystkim należy wykorzystać narzędzia diagnostyczne, które pozwolą kompleksowo określić sytuację w obecnej przestrzeni rynkowej. Dane na temat popytu, podaży, cen, parametrów nowych produktów itp. dostarczą jednocześnie informacji dotyczących kierunków działań i obszarów zainteresowania konkurentów.

 

Zrozumienie obecnej sytuacji jest zdaniem autora książki kluczowe dla zbudowania nowej strategii firmy. Przedsiębiorca powinien w szczególności zastanowić się, czy jego obecna strategia rozwoju przedsiębiorstwa nie jest zanadto reakcyjna w stosunku do ruchów konkurencji (np. brnie w obniżkę cen i coraz dalej idące kompromisy w jakości produktu bądź też przeznacza nadmierne środki na usprawnienia w produkcie, naśladujące te stosowane przez konkurenta – zamiast zaproponować coś nowego czy odwołać się do nowej grupy konsumentów).

 

Chan Kim przeciwstawia strategię błękitnego oceanu strategii czerwonego oceanu. Tę drugą cechuje nastawienie na walkę z konkurencją przy wykorzystaniu istniejącego popytu na produkty. Strategia błękitnego oceanu proponuje wygenerowanie nowego popytu, a przez to uniknięcie – przynajmniej w początkowej fazie – walki z konkurentami. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Ekspert ds. procesu problem management

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Jako Ekspert w naszym zespole będziesz: modelował i wdrażał w organizacji procesy wg metodologii ITIL, kontrolował przebieg procesów na podstawie wypracowanych KPI, określał standardy działań naprawczych wynikające z procesu Problem Management, monitorował postęp realizacji rekomendacji...
  • Administrator nieruchomości

    PKO Bank Polski   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:zapewniasz utrzymanie właściwego stanu technicznego nieruchomości, w tym realizację zaleceń z przeglądów budowlanych, przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy,organizujesz i uczestniczysz w kontrolach stanu technicznego nieruchomości oraz...
  • Ekspert ds. zakupów administracyjnych i bezpieczeństwa

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:bierzesz udział w opracowywaniu wraz z liderem merytorycznym strategii i planów zakupowych dla kategorii zakupowych,cyklicznie monitorujesz rynek dostawców i oferentów dla kategorii zakupowych,organizujesz postępowania na zakup towarów i usług, w tym opracowujesz...
  • Specjalista ds. procesów i wdrożeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: zarządzasz oraz rozwijasz procesy sprzedaży karty kredytowej we wszystkich kanałach dystrybucji, w szczególności w kanałach zdalnych, zapewniasz stałe wsparcie wszystkim kanałom sprzedaży w zakresie utrzymania i optymalizacji sprzedaży produktu,...
  • Asystent / Asystentka Biura

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: bieżąca obsługa sekretariatu, obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej, koordynacja obiegu dokumentów i zapewnienie właściwego przepływu informacji, obsługa gości zewnętrznych, rezerwacje podróży służbowych, koordynacja dostępności sal konferencyjnych.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!