Lista stanowisk - Informatyk

Informatyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Informatyk to specjalista, który tworzy, przekształca i przekazuje dane za pomocą programów komputerowych. Osoba ta musi posiadać wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz powinna znać budowę i zasady działania urządzeń komputerowych. Do zakresu obowiązków tego pracownika należy, m.in.: obsługa i zabezpieczenie sieci komputerowej, konfiguracja urządzeń, rozbudowa istniejącej magistrali, bieżąca aktualizacja oprogramowania, obsługa i administrowanie specjalistycznymi systemami informatycznymi, zapewnienie ciągłości pracy poprzez bieżące usuwanie usterek sprzętu i oprogramowania oraz wdrażanie nowych programów, a także szkolenie pracowników w tym zakresie.


WYMAGANIA

Osoba zajmująca to stanowisko powinna posiadać wykształcenie wyższe informatyczne. Informatyk może mieć ścisłą specjalizację: systemy komputerowe, inżynieria systemów i oprogramowania, inżynieria oprogramowania systemów sieciowych, bazy danych i inteligentne systemy informacyjne, informatyka stosowana, systemy informatyczne, systemy informacyjne zarządzania, systemy i sieci komputerowe. Informatyk musi posługiwać się w stopniu dobrym językiem angielskim. Mile widziane jest doświadczenie w pracy na stanowisku informatyk czyli praktyczna znajomość zagadnień, m.in.: Linux, Windows oraz serwerów aplikacyjnych, a także systemów do archiwizacji danych. Poza tym pracownik ten musi zakładać/usuwać/zmieniać konta pracowników, a także obsługiwać urządzenia sieciowe. Informatyk powinien cechować się: umiejętnością analitycznego myślenia, zdolnością do pracy pod presją czasu, kreatywnością, dyspozycyjnością, umiejętnością pracy w zespole oraz zdolnością do szybkiego uczenia się i chęciami poznawania nowych technologii IT.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy informatyka jest każde przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe, szkoła, instytucja administracji lub inna. Praca ma charakter indywidualny. Zawód ten wymaga ciągłego dokształcania, podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmian na rynku informatycznym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Informatyk może pracować w systemie ośmiogodzinnym lub na zasadzie out-sourcingu, przez co może on pracować w kilku firmach jednocześnie. Osoba taka może pracować w branży: Informatyka/Administracja, Informatyka/Programowanie, Instalacja/Utrzymanie/Serwis, Inżynieria/Konstrukcje/Technologia, Telekomunikacja, Informatyka/Telekomunikacja.


ZAROBKI

Zarobki informatyka mogą kształtować się w dość szerokim przedziale. Wysokość gratyfikacji zależy od zakresu umiejętności tego pracownika, szczebla zatrudnienia, a także od firmy i położenia geograficznego zakładu pracy. W instytucjach edukacyjnych zarobki wynoszą od 1500 zł - do 2000 zł. Informatycy zatrudnieni w firmach zarabiają około 2800 zł - 10000 zł.

Praca Informatyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.