Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie nanotechnologii

Jedną z gałęzi inżynierii, która zyskuje na znaczeniu, jest nanotechnologia. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną tworzą nowe nanokompozyty wykorzystywane w budownictwie i przemyśle, konstruują maszyny, które wykorzystując właściwości cząsteczek na poziomie atomów mogą działać zupełnie inaczej niż obecnie.

Na przykład inżynierowie z MIT 1 rozwiązali ostatnio problem dostarczania do organizmu leków w postaci nanocząsteczek. Do tej pory było to możliwe jedynie za pomocą iniekcji, ale nowe badania umożliwiły stworzenie „nano pigułki”, którą chory może po prostu połknąć. Innym z ostatnich odkryć w zakresie nanotechnologii jest stworzenie taniej „nano kamery” 3D, która ma być wykorzystywana w medycynie, motoryzacji i… grach komputerowych.

W Polsce oferty pracy w zakresie nano inżynierii na razie pojawiają się rzadko, ale specjaliści poszukiwani są na Zachodzie, a i u nas przewiduje się wzrost znaczenia tego kierunku. Nanotechnologię można studiować np. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie.

Inżynieria medyczna

W ramach badań przeprowadzonych w 40 krajach przez The National Academy oF Engineering jednym z największych wyzwań przyszłości dla inżynierów będzie wspomaganie medycyny i służby zdrowia. Chodzi tu zarówno o obszar zaawansowanej informatyki medycznej (i w związku z tym zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania skupiających się na medycynie), jak i inżynierii medycznej bazującej na próbie stworzenia leków personalizowanych – dedykowanych chorym z uwzględnieniem całości ich stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji diagnozowanych na podstawie DNA. W teorii jest to możliwe, ale inżynierowie muszą stworzyć urządzenia diagnostyczne i produkcyjne, by medycyna mogła się w tym kierunku rozwijać.

Inżynierię medyczną można studiować na kilku uczelniach w Polsce. Między innymi w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Unikatowy na skalę Europy jest kierunek inżynieria mechaniczno-medyczna na Politechnice Gdańskiej. W USA inżynierowie zajmujący się konstruowaniem sprzętu medycznego należą do najlepiej opłacanych.

Inżynieria oprogramowania

Inżynierów zajmujących się oprogramowaniem już teraz mamy dość sporo – chodzi tu jednak o skalę rozwoju i możliwości, jakie daje technologia. Brian Johnson, inżynier z firmy Intel szacuje, że do 2020 r. wielkość mikroprocesorów zostanie zminimalizowana do kilku mikronów. Oznacza to, że będziemy w stanie każdą rzecz zamienić w komputer. Nawet krawat czy deskę do krojenia chleba. Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania rozwiązań, które sprawią, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy odpowiadanie za takie zmiany nie jest ciekawym wyzwaniem dla inżyniera?

Inżynierów oprogramowania zatrudniają wszystkie największe firmy technologiczne. Zmiana ma jednak dotyczyć również tego, że w przyszłości inżynier oprogramowania będzie potrzebny w niemalże każdej firmie produkcyjnej – bo każdą rzecz będzie można wyposażyć w dodatkowe chipy, które zmienią zwykły produkt w produkt technologicznie i elektronicznie zaawansowany.

Inżynierię oprogramowania w Polsce można studiować na większości politechnik i uczelni technicznych.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Badań Laboratoryjnych

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeżeli posiadasz: Wykształcenie minimum średnie techniczne (warunek konieczny), Znajomość języka angielskiego (mile widziana), Minimum dwuletnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w laboratorium w firmie produkcyjnej.
  • Spawacz / Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy    praca zdalna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: spawanie półautomatem - metoda 135 lub 141; wszystkie pozycje; Wymagania: doświadczenie zawodowe; umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami;
  • Ślusarz / Spawacz

    Budtech GmbH   Niemcy, Werlte    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Umiejętność spawania i obsługi elektronarzędzi. Sumienność, zaangażowanie i pracowitość. Znajomość rysunku technicznego.
  • Pracownik Produkcji Spożywczej

    Dijo Baking Sp. z o.o.   Wrocław, Zabrodzie    praca stacjonarna
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Paletyzacja towaru; Streczowanie palety; Generowanie z systemu etykiet i naklejanie na paletę; Selekcja wyrobów gotowych; Kontrola wizualna jakości produktu i opakowań; Pakowanie wyrobów do kartonów zbiorczych;
  • Operator linii produkcyjnej

    ManpowerGroup   Oława    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do twoich obowiązków będzie należało: Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Rzetelne wypełnianie dokumentacji produkcyjnej; Przygotowywanie materiału niezbędnego do produkcji; Zachowanie norm i standardów BHP, dbałość o porządek na stanowisku pracy; Oczekujemy: Doświadczenia...
  • Technik utrzymania ruchu (m/k)

    Trenkwalder   Strzegom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należeć: wykonywanie planowych napraw i konserwacji maszyn produkcyjnych oraz instalacji, wykonywanie napraw, regulacji i usuwanie stanów awaryjnych powstałych podczas produkcji, analiza przyczyn awarii i podejmowanie działań zapobiegawczych, tworzenie...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.