Assessment center, czyli wyższy stopień oceny

2019-09-27

Zostałeś zaproszony na assessment center? Nie wiesz, czego możesz się spodziewać? Im więcej dowiesz się o tej metodzie rekrutowania pracowników, tym bardziej zwiększysz swoją szansę na pozytywne zaprezentowanie swojej kandydatury.


Assessment center – definicja


Assessment center (pisane także assessment centre) nie jest typową rozmową kwalifikacyjną. Przede wszystkim trwa dużo dłużej, zazwyczaj kilka godzin. Wszystko po to, by zadawać standardowe rekrutacyjne pytania i jednocześnie dać kandydatowi szansę na zaprezentowanie się podczas wykonywania różnorodnych zadań.

Najczęściej assessment center to grupowe spotkanie rekrutacyjne. Specjalnie stworzone zadania mają pomóc w ocenie jakości współpracy w grupie, umiejętności zarządzania (w przypadku kandydatów na stanowiska kierownicze) czy bronienia i argumentowania swoich racji. Zachowaniom i reakcjom uczestników sesji przyglądają się specjaliści, którzy jednocześnie tworzą ocenę każdego uczestnika.

Assessment center – przykłady zadań


Zarówno kandydaci, jak i specjaliści ich oceniający wcielają się w różne role, odwzorowują sytuacje, z którymi może się zetknąć przyszły pracownik (w kontaktach z klientami, współpracownikami, przełożonymi). Dzięki takiej formule sprawdza się szybkość i jakość reakcji na trudne sytuacje, poddaje ocenie argumentację i sposoby autoprezentacji kandydata oraz jego umiejętność współpracy. Innymi słowy, można znacznie dokładniej niż podczas zwykłej rozmowy rekrutacyjnej poznać uczestnika i dowiedzieć się, czy będzie on odpowiednim uzupełnieniem zespołu.

Jakich zadań można się spodziewać? Oczywiście będą one związane z działalnością firmy i branżą. Popularne jest case study, czyli studium konkretnego przypadku, podczas którego na podstawie otrzymanych danych należy znaleźć rozwiązanie problemu. Podczas sesji uczestnik może też zostać poproszony o wcielenie się w rolę np. kierownika, który przeprowadza rozmowę okresową z niezdyscyplinowanym pracownikiem, sprzedawcy przedstawiającego nową ofertę itd. Przedmiotem zadania może też być grupowa dyskusja na wybrany temat.

 

Assessment center – jak się przygotować


Sformułowanie „sesja assessment center” w wiadomości od rekrutera budzi zazwyczaj pewien niepokój. Naturalnym odruchem jest chęć przygotowania się do czekającego wyzwania, poznania metod. W tym wypadku jest to mocno utrudnione – przewidzenie dokładnej treści zadania jest raczej niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać kroków, które pozwolą poczuć się pewniej w trakcie rekrutacji. Warto poszukać przykładowych zadań, które były stawiane przed kandydatami na różne stanowiska. I przemyśleć, jak samemu rozwiązałoby się te problemy. Pozwoli to zapanować nad stresem i poczuć się pewniej.


Assessment center na stanowisko kierownicze

Istotną cechą assessment center jest wszechstronność jego zastosowania. To narzędzie nie tylko z powodzeniem „wyławiające” utalentowanych kandydatów realnie spełniających kryteria określone na dane stanowisko. Może być również z powodzeniem stosowane przy ocenianiu osób już zatrudnionych. Wykorzystując wspomniane metody, pracodawcy mogą ocenić np. mocne i słabe strony swoich pracowników. Może to znacznie ułatwić dobór szkoleń czy układanie indywidualnych ścieżek kariery. Pracodawca może również posłużyć się assessment center, by upewnić się w swojej decyzji co do awansowania pracownika. Zalety tej metody, czyli możliwość zaobserwowania sposobu radzenia sobie z wyzwaniami czy też pracy w grupie, mogą określić, czy dana osoba poradzi sobie na bardziej odpowiedzialnym stanowisku.

 

Assessment center –  jak się ubrać


Przygotowując się do assessment center, należy zaplanować też swój wizerunek. Ten element także będzie oceniany. Strojem możemy podkreślić nasz profesjonalizm i warto to zrobić. Pamiętajmy też, że sesja jest dłuższa niż typowa rozmowa kwalifikacyjna, ubierzmy się więc elegancko, schludnie, a jednocześnie komfortowo. Niewygodne buty nie mogą utrudniać nam prezentowania pomysłów na stojąco.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj