Wybrana kategoria

Co to jest druk 3D?

2020-01-14

Potrzebujesz breloka do kluczy, doniczki do kwiatów, pojemnika do kuchni lub pokoju? Wydrukuj je!

 

Czym jest druk 3D?

 

Drukowanie przestrzenne, drukowanie trójwymiarowe – te i podobne określenia stosowane są do procesu wytwarzania obiektów metodą drukowania 3D.

 

Początki tej techniki sięgają lat 80. i opatentowania przez Charlesa Hulla stereolitografii. Drukowanie 3D opiera się na metodzie addytywnej lub inaczej przyrostowej. Oznacza to, że dany przedmiot powstaje warstwa po warstwie. Dodaje się kolejne poziomy, które w efekcie tworzą ostateczny przedmiot.

Materiały do druku 3D to przede wszystkim tworzywa sztuczne, ale także gumy, czekolada, żywica, lód, metal. Są różne rodzaje drukarek 3D i sposobów drukowania. Dwie podstawowe to:
- FDM – z dyszy nakładany jest półpłynny materiał, który błyskawicznie zastyga, dzięki czemu można szybko nakładać warstwy.
- SLS – w tej metodzie laser podgrzewa i spaja ze sobą sproszkowane cząsteczki danego materiału.

 

Na czym polega druk 3D?

 

Aby wydrukować tekst na zwykłej drukarce, trzeba stworzyć lub wybrać gotowy dokument i wydać podłączonej maszynie odpowiednie polecenia. Podobnie rzecz się ma z drukowaniem przestrzennym. Wydruki 3D powstają na podstawie projektów komputerowych, które materializują się w kolejnych warstwach. Jeżeli kogoś interesuje zawód drukarza3D – powinien postawić więc między innymi na umiejętności czytania, modyfikowania i tworzenia odpowiednich modeli przeznaczonych to późniejszego druku.

 

Zastosowanie drukarki 3D kojarzy się w dużej mierze z branżą medyczną – z produkcją prostych protez, drukowaniem leków, kości, czy form do usztywniania złamań, zamiast gipsu. Tutaj wydruki często poprzedza skanowanie 3D elementów ciała pacjenta i stworzenie projektów dopasowanych do jego budowy.

 

Metoda drukowania 3D znajduje zastosowanie również w przemyśle lotniczym oraz kosmicznym (powoli rozwiązując w ten sposób konieczność oczekiwania na dostawy odpowiednich części z Ziemi). Usługi druku 3D są wykorzystywane też na przykład w architekturze, dzięki czemu można w lepszy sposób przedstawić wizualizacje projektów.

 

Ponadto w ten sposób powstają wzorniki, makiety, modele do ćwiczeń i badań, narzędzia, elementy wyposażenia domu, biura – możliwości jest bardzo wiele. Wydruki drobnych przedmiotów można wykonywać w domu, na własnym urządzeniu.

 

Ile kosztuje druk 3D?

 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od rodzaju drukarek, stosowanych materiałów i tego, co chcemy wydrukować. Ceny urządzeń do domowego użytku wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Te bardziej zaawansowane osiągają kwoty zdecydowanie wyższe, kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. W nie inwestuje się, chcąc prowadzić drukarnię 3D, lub zakładając bardziej komercyjne przeznaczenie urządzeń.

 

Przeczytaj także: