Jak sfinansować swój biznes?

2019-06-12

Rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu czasem jest bardzo proste - wymaga tylko założenia odpowiedniego rodzaju działalności. Tak dzieje się najczęściej w przypadku, kiedy nie potrzebujemy nakładów finansowych na rozkręcenie firmy, wystarcza praca własnych rąk. Co jednak jeśli mamy wyjątkowy pomysł, ale wymagający początkowo dużej inwestycji?

 

Jak sfinansować biznes?

 

Sposobów na to, jak sfinansować działalność gospodarczą, jest kilka. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu dopiero wtedy, kiedy poprzez wykonywanie innej pracy uzyskają własny kapitał do zainwestowania. Jest to z jednej strony najlepsze rozwiązanie - rozporządzamy swoimi funduszami, nie gonią nas żadne terminy spłat i nie martwimy się zobowiązaniami. Jednak często zgromadzenie odpowiedniej sumy do rozkręcenia biznesu może trwać nawet kilka lat. Czy jesteśmy gotowi tak długo czekać?

 

Czasem trzeba przysłowiowo chwytać byka za rogi. Jeśli pojawia się okazja i odpowiedni moment na to, by otworzyć biznes, należy poszukać funduszy w innym miejscu. Z pewnością większość z nas zwróci się o pomoc do rodziny - bo jak w przypadku własnych oszczędności, tak i tutaj, z reguły nie ma oprocentowania i są dogodniejsze możliwości negocjowania harmonogramu spłaty.

 

Finansowanie pomysłów

 

Co w przypadku, jeśli nikt bliski nie będzie mógł sfinansować naszego pomysłu? Przede wszystkim nie należy się poddawać. Mamy do dyspozycji wiele różnych innych form pozyskania środków.

 

Bardzo bogatym źródłem funduszy są środki z Unii Europejskiej oraz krajowe dotacje. Jeśli spełnimy odpowiednie kryteria, możemy uzyskać bardzo znaczące sumy. Co wspierają fundusze europejskie i polskie urzędy pracy? - np. projekty badawczo-rozwojowe, z obszaru informatyzacji, ekologii. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek dotacji. Ich wysokość, rodzaj (mogą to być też np. pożyczki) są często uzależnieni od wielu czynników (region, cel, branża itd.).

 

Czy są jeszcze inne możliwości na to, jak sfinansować biznes? Oczywiście. Kolejnym z nich są kredyty i pożyczki bankowe. Trzeba się jednak rozeznać w najkorzystniejszych opcjach. Nie zawsze też bank zdecyduje się na przydzielenie nam finansów. Musimy spełnić odpowiednie warunki - zestawienia finansowe muszą wykazać, że jesteśmy w stanie w deklarowanym terminie i kwocie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Zakup środków trwałych możemy z kolei finansować za pomocą leasingu.

 

Popularną metoda pozyskiwania funduszy jest znalezienie kogoś, kto sfinansuje pomysł na biznes, ponieważ uzna go za wartościowy i godny uwagi. Takie osoby możemy znaleźć na platformach crowdfundingowych  (tzw. finansowanie społecznościowe). Umieszczając swój pomysł na dedykowanej stronie internetowej, mamy szansę zachęcić użytkowników do wpłat na rozpoczęcie naszego biznesu. Często należy odwdzięczyć się fundatorom, dając coś w zamian - np. gadżety związane z działalnością, zniżki lub darmowe produkty.

 

Ważną sekcją w poszukiwaniu finansowania jest tzw. venture capital - duże przedsiębiorstwa inwestują swój kapitał w rozwój małych, innowacyjnych i obiecujących firm, w zamian za udziały, które w przyszłości będą mogły sprzedać ze znaczącym zyskiem. Podobny charakter ma pomoc tzw. aniołów biznesu, prywatnych inwestorów, którzy w zamian za udziały wprowadzają do firm swój kapitał, by wspomóc interesujące ich przedsięwzięcia.

 

Form finansowania jest bardzo dużo. Należy rozważyć dokładnie wszelkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję, dopasować je do rodzaju branży w której funkcjonuje dana firma, zastanowić się nad wysokością zewnętrznego finansowania i okresem zależności.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj