Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

 
Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – pozew, konsekwencje

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia


Jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest terminowe i regularne wypłacanie pensji. Wynagrodzenie jest tutaj rozumiane jako okresowe świadczenie majątkowe, które przysługuje za pracę świadczoną na podstawie zawartej wcześniej umowy.
Zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy przełożony nie uregulował kwestii naszej wypłaty. Jest to jedno z najpoważniejszych naruszeń praw pracowniczych, które może spowodować pewne konsekwencje.
Zatrudniony, który po raz kolejny nie otrzymał pieniędzy, ma kilka możliwości dochodzenia swoich praw. Są to między innymi:

    • zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy;
    • zgłoszenie się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
    • droga sądowa;
    • odszkodowanie za wyrządzoną szkodę;
    • rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

 

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia – pozew


Jeżeli pracodawca nie płaci podwładnemu za rzetelnie wykonane zadania, to należy go pisemnie wezwać do zapłaty. Załóżmy, że nasz szef dalej nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. W takiej sytuacji kolejnym krokiem jest złożenie pozwu do sądu. Taki pozew powinien przede wszystkim zawierać wysokość niewypłaconego wynagrodzenia. Zawarcie kwoty roszczenia jest o tyle ważne, że jej wysokość wpływa na możliwe opłaty sądowe. Jeżeli przedsiębiorca jest nam winny sumę, która nie przekracza 50 000 zł, to jesteśmy zwolnieni z opłat sądowych. W przeciwnym razie osoba składająca pozew musi uiścić opłatę w wysokości 5% dochodzonego roszczenia.

Skargę należy zaadresować do odpowiedniego sądu oraz podać w niej swoje dane osobowe (imię nazwisko, PESEL, adres) oraz dane strony pozwanej (w tym wypadku będą to dane firmy). W dokumencie należy napisać, że domagamy się wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami. W tym samym podaniu można od razu wnieść o pokrycie kosztów postępowania przez pozwanego, przeprowadzenie rozprawy bez obecności powoda oraz nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
Cały komplet dokumentów (wraz z kopią umowy) trzeba przygotować w trzech egzemplarzach: dla siebie, sądu oraz dla osoby oskarżonej. Nie możemy zapominać o dowodach, które potwierdzą nasze roszczenia (np. wyciągi bankowe).
Warto tutaj zaznaczyć, że złożenie pozwu nie jest równoznaczne ze złożeniem wypowiedzenia. Pracodawca nie może w takiej sytuacji traktować podwładnego, który walczy o swoje prawa, gorzej niż innych zatrudnionych.

 

Pracodawca spóźnia się z wypłatą


Jak już było wspomniane wcześniej, wynagrodzenie musi być regularne. Pracownik może się także domagać przestrzegania dat, które zostały określone w podpisanej umowie. Pensja powinna być wypłacana raz w miesiącu, najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli nasz szef po raz kolejny nie wywiązał się z tego obowiązku w terminie, to można ubiegać się o uregulowanie płatności. Za każdą zwłokę podwładnemu przysługują odsetki, które wynoszą 8% wypłaty.

 

Niewypłacenie wynagrodzenia w terminie – konsekwencje


Statystyki pokazują, że zaleganie z wypłatami pensji pracownikom zdarza się dość często.  Przedsiębiorcy powinni jednak liczyć się z wieloma konsekwencjami, jakie niesie ze sobą takie postępowanie. Przede wszystkim wiąże się to z wypłaceniem zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami. Dodatkowo sąd może obciążyć niesubordynowanego przedsiębiorcę kosztami postępowania sądowego.
Podwładny, który otrzymał wyrok sądu na swoją korzyść i oczekuje na wypłatę zaległych należności finansowych, może także przekazać informację o zadłużeniu do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co powoduje uznanie przełożonego za dłużnika.

Jeżeli pracownik zgłosił fakt niewypłacenia pensji do PIP, to pracodawca może spodziewać się kontroli, która ma ustalić, czy w danej firmie dochodziło wcześniej do naruszeń praw pracowniczych. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z nałożeniem dość wysokich kar finansowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!