Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Starsi pracownicy na rynku pracy

Starsi pracownicy na rynku pracy

 
Starsi pracownicy na rynku pracy

Ludzie starsi na rynku pracy

 

Osoby, które przekroczyły już 65 rok życia coraz częściej pozostają aktywne na rynku pracy. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzanego cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w I kwartale 2019 r. liczba pracujących osób w wieku 65+ wyniosła 348 tys., w tym 182 tys. było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Dużo częściej można w tej grupie spotkać mężczyzn (222 tys.) niż kobiety (126 tys.) Ogółem wszystkich osób starszych aktywnych zawodowo było około 6,6 mln, a biernych zawodowo ponad 6,2 mln.

 

Starsi pracownicy na rynku pracy – szansa czy wyzwanie?

 

Nadal jednak pracujący seniorzy są w Polsce mniejszością. Osoby starsze, często już emeryci, choć mogłyby cieszyć się wolnym czasem, pracują z różnych powodów. Nie zawsze sobie tego życzą, zmusza ich do pracy sytuacja ekonomiczna. Chcą w ten sposób zachować lub poprawić dotychczasowy poziom życia, potrzebują dodatkowych środków na utrzymanie, pragną zarobione pieniądze przeznaczyć na pomoc dzieciom lub wnukom.

 

Niektórzy boją się również izolacji społecznej, która może być efektem zrezygnowania z pracy. W miejscu zatrudnienia mają znajomych, często również kontakt z młodszymi osobami, a codzienne wyzwania pomagają im odnajdywać się w nieustannie zmieniającym się współczesnym świecie.

 

Dzięki pracy wielu seniorów może realizować również psychiczną potrzebę bycia potrzebnym, robienia czegoś wartościowego dla innych, a także samorozwoju. Takie osoby często nie wyobrażają sobie rezygnacji z pracy.

 

Wspieranie seniorów na rynku pracy jest jednym z najważniejszych celów dla polskiej polityki społecznej w najbliższych latach. Nasze społeczeństwo szybko się bowiem starzeje. Sposobem na wsparcie aktywności zawodowej osób starszych jest m.in. promowanie dłuższej aktywności zawodowej u kobiet, podniesienie poziomu opieki medycznej dla pracowników, wprowadzenie narzędzi służących wymianie doświadczeń miedzy osobami w różnym wieku czy prowadzenie różnych działań np. szkoleń wspierających starsze osoby w poszukiwaniu pracy i pomagające im odnaleźć się w zmiennych realiach nowoczesnej gospodarki.

 

Seniorzy na rynku pracy – wady i zalety

 

Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób starszych. Mogą na przykład uważać, że inwestowanie w rozwój seniora nie ma sensu, gdyż wkrótce i tak przejdzie na emeryturę bądź zrezygnuje z pracy. Obawy budzi również to, czy pracownik koło sześćdziesiątki nadąża za nowinkami z branży i będzie w stanie skutecznie porozumieć się ze współpracownikami. I czy nie będzie miał problemu z wykonywaniem poleceń osoby dwa, a nawet trzy razy od siebie młodszej?

 

Z drugiej strony osoby starsze mogą stanowić bardzo cennych pracowników. Przemawia za nimi wieloletnie doświadczenie w danej dziedzinie oraz budowana latami wiedza, którą mogą dzielić się z młodszymi. Osoby starsze zazwyczaj szukają też stabilnej pracy i będą mniej chętne do częstego zmieniania miejsca zatrudnienia.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!