Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Technik farmacji – zakres obowiązków, kompetencje, zarobki

Technik farmacji – zakres obowiązków, kompetencje, zarobki

 
Technik farmacji – zakres obowiązków, kompetencje, zarobki

Technik farmacji


Obecnie w aptekach może nas obsłużyć farmaceuta lub technik farmacji. Czym różnią się te dwa zawody? Różnica dotyczy głównie poziomu wykształcenia oraz kompetencji. Farmaceuta, aby pracować w zawodzie, musi ukończyć pięcioletnie studia na uczelni wyższej, które zakończy obroną pracy magisterskiej. Technik farmacji natomiast jest zobligowany do ukończenia policealnego studium, które trwa dwa lata.

Kształcenie na takim kierunku obejmuje następujące dziedziny:

    • anatomia,
    • fizjologia,
    • farmakologia,
    • mikrobiologia,
    • analiza leków,
    • zdrowie publiczne,
    • psychologia,
    • podstawy prawa i ekonomii.

Zakończenie studium nie jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień wykonywania zawodu. Do tego trzeba jeszcze zdać specjalny egzamin, który przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Kolejnym etapem jest odbycie dwuletniego stażu w punkcie aptecznym bądź w aptece. W tym czasie praca technika farmacji musi odbywać się pod ścisłą kontrolą magistra farmacji. Ukończenie dwuletniego stażu daje technikom farmacji pełne uprawnienia do pracy w zawodzie.

Warto tutaj także podkreślić, że studium z zakresu technika farmacji nie jest łatwe. Wiąże się to z długimi godzinami nauki, ponieważ na każde laboratoria trzeba się przygotować. Oczywistym jest, że zakres wiedzy na studium będzie mniejszy, niż na pięcioletnich studiach farmaceutycznych.

 

Technik farmaceutyczny – zakres obowiązków


Zakres obowiązków technika farmaceutycznego różni się od zakresu obowiązków farmaceuty. Technik farmacji należy do jednego z zawodów regulowanych, co oznacza, że jego obowiązki są ściśle sprecyzowane.

Zgodnie z Art. 91.1. Ustawy z dnia 6 września 2001 roku prawo farmaceutyczne, technik farmaceutyczny po dwuletniej praktyce może wykonywać w aptece wszelkie czynności fachowe, które polegają na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu leków. Tutaj wyjątki stanowią leki, które zawierają silne substancje psychoaktywne oraz odurzające, a także substancje silnie działające, które są określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Technik farmaceuta – kompetencje


Technik farmaceuta może pracować w punktach aptecznych, w aptekach bądź w sklepach zielarsko-medycznych, w hurtowniach farmaceutycznych czy w laboratoriach. Nie może natomiast ubiegać się o posadę w przychodni lub w szpitalu.  Zawód ten zalicza się do zawodów włączonych do systemu opieki zdrowotnej. Jeżeli technik farmacji zatrudniony jest w aptece, to może wytwarzać produkty medyczne, jednak wykonuje to zadanie pod kontrolą magistra farmacji. Technik farmacji powinien także informować pacjentów o tańszych zamiennikach, sporządzać zamówienia leków, które akurat skończyły się w aptece oraz sprawdzać terminy ważności medykamentów, będących na stanie apteki.

 

Technik farmaceutyczny – zarobki


Wielu młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej, zastanawia się, czy warto zostać technikiem farmacji. Mowa tutaj przede wszystkim o potencjalnych zarobkach. Niestety, w przypadku technika farmacji wynagrodzenie nie jest wygórowane. Z reguły waha się ono w granicach 2000 zł. Zarobki magistra farmacji są wyższe – 3000 do 5000 zł. Rozdźwięk ten spowodowany jest różnicą w poziomie wykształcenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Cosmedica

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.