Praca.pl Poradniki Studenci
Bezrobocie po studiach? Jak naprawdę wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy?

Bezrobocie po studiach? Jak naprawdę wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy?

 
Bezrobocie po studiach? Jak naprawdę wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy?

Jak radzą sobie absolwenci na rynku pracy?

 

Po jakim czasie absolwenci znajdują zatrudnienie?

 

Dla wielu maturzystów dużym problemem jest kwestia, na jakim kierunku kontynuować wykształcenie. W Polsce, w celu ułatwienia w podejmowaniu decyzji i monitorowania sytuacji absolwentów na rynku pracy, powstał rządowy program ELA (Elektroniczne Losy Absolwentów). W badaniu zastosowano podział na obszary tematyczne: nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk społecznych, nauk humanistycznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauk przyrodniczych oraz sztuki. Średnio okresy poszukiwania pracy na etat wahają się od 2,38 miesiąca w obszarze nauk ścisłych do 4,68 w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (ostatnie dane dotyczą 2017 roku).

 

Po jakich studiach najtrudniej znaleźć pracę?

 

Biorąc pod uwagę średnie wyniki, to właśnie w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych okres poszukiwania pracy jest najdłuższy. Można jednak uszczegółowić kryteria wyszukiwania i sprawdzić, ile czasu zajmuje znalezienie pracy po skończeniu konkretnej uczelni, w wybranej formie (stacjonarnie, niestacjonarnie), z lub bez doświadczenia, w konkretnym województwie. Analizując dane programu ELA należy jednak pamiętać, że nie uwzględnia on danych osób, które pracują na umowę o dzieło lub na zasadzie samozatrudnienia. I tak na przykład w 2017 roku w województwie mazowieckim, po studiach stacjonarnych na inżynierii chemicznej i procesowej na Politechnice Warszawskiej pracy etatowej szukało się ok 11,17 miesiąca, po historii sztuki na ASP w stolicy trwało to około 7,67 miesiąca.

 

Najmniejsze wynagrodzenie ogółem brutto dotyczy obszaru sztuki. Mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie wyniosła 1889,64 zł.

 

Najlepsze kierunki studiów

 

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rok akademicki 2019/2020 rozpoczęło 424 tysiące studentów. Trzy najbardziej popularne kierunki to:
- informatyka (32 680 chętnych),
- psychologia (25 831 chętnych),
- zarządzanie (22 930 chętnych).

 

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie, w programie ELA prym wiodą także kierunki informatyczne. To dziedzina, w której zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, a wynagrodzenie często satysfakcjonujące i pozwalające żyć na wysokim poziomie.

 

Brak pracy po studiach – fakty czy mity?

 

Według danych Eurostatu, w roku 2018 wskaźnik zatrudnienia dla osób z wykształceniem wyższym w wieku 25-64 lata wyniósł 85,8%, a dla Polski 88,7%. Dla niskiego poziomu wykształcenia te dane wynoszą odpowiednio 56,8% dla UE-28 a 43,1% dla Polski, natomiast dla średniego poziomu to 76,4% (UE-28) i 70,4% (PL).

 

Im wyższe wykształcenie, tym łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Absolwent politechniki czy uniwersytetu ma więc duże szanse na znalezienie stałej pracy.

 

Praca po studiach – jak zacząć?

 

Wiele osób, chcąc zwiększyć swoje szanse u pracodawców, zatrudnia się już w trakcie nauki. Praca na studiach w wielu przypadkach to konieczny standard, który pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie. Jest także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, wypróbowanie umiejętności w nowym środowisku. Podobną rolę odgrywają staże dla absolwentów i praktyki organizowane przez pracodawców.

 

Innym sposobem wejścia na rynek pracy jest wolontariat. Zaangażowanie w pomoc innym, samodzielność, umiejętności organizacyjne i radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach mogą stanowić cenne atuty w późniejszych rekrutacjach. Praca dla studenta w trakcie roku akademickiego może być dużym wyzwaniem, dlatego wolontariat stanowi ciekawą alternatywę.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...
  • Stażysta w dziale utrzymania ruchu

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 dni
    Obowiązki: Praca w systemie SAP w zakresie planowania zadań predykcji i prewencji; Analiza danych z predykcji i ich rejestracja; Uczestnictwo w spotkaniach dotyczących planowania prac; Wdrażanie i aktualizacja planów predykcji; Aktualizacja dokumentacji wydziałowej; Przygotowywanie, analiza...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Rozwiązywania bieżących problemów związanych z działaniem magazynu i obsługi klienta; Wspierania zespołu w procesie planowania zamówień; Wspierania zespołu w procesie przyjęć; Analizy danych oraz...
  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    1 dni
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 dni
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.