Praca.pl Poradniki Studenci
Wakacje za granicą

Wakacje za granicą

 
Wakacje za granicą
Od czasu integracji ze strukturami Unii Europejskiej coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Nie pozostaje również tajemnicą, że z takich wyjazdów będzie korzystało coraz więcej rodaków. Niestety, jako naród ciągle jesteśmy bardziej przekonani do tego co nowe i cudze. Dlatego lepiej brzmi nazwa angielskiego pracodawcy, znajomość języka poparta praktyką i łatwość nawiązywania kontaktów z różnymi kulturami niż te same atuty i doświadczenie zdobyte w kraju. To wszystko ma znaczenie proporcjonalne do tego, jakie cele przed sobą stawiamy. Niejednokrotnie może ułatwić nam taki wyjazd drogę do kariery. Czy jest okres lepszy na podreperowanie budżetu i zdobycie doświadczenia niż wakacje? Za wyjazdem przemawiają statystyki. Instytut turystyki podaje, że za granicę w pierwszym kwartale 2007 r. wyjechało 10,5 mln. Polaków, co stanowiło o 15% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W 2006 r. zanotowano 44,7 mln wyjazdów Polaków za granicę. Już wówczas było to o 9,4% więcej niż w roku 2005. Polacy najczęściej wyjeżdżali do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch oraz Czech.

Praca za granicą to świetna okazja do zapoznania się z tym, co nowego w świecie. Takie zajęcie jest jeszcze bardziej cenne jeżeli w zawodzie, w którym się kształcimy dobrze postrzegana jest praktyka za granicą. Takimi zawodami mogą być np. lekarze, pracownicy naukowi, osoby związane z turystyką. Ale także osoby, które myślą o założeniu własnej firmy za granicą. Kiedy przyświeca nam założenie swojej firmy poza krajem to nawiązanie zagranicznych kontaktów staje się bardzo ważne. Płynące z tego korzyści są duże. Nadal jesteśmy w grupie tańszych państw. To dobra zachęta dla inwestorów oraz prognoza dla osób, które chcą kooperować z firmami zagranicznymi. Zainteresowanie Polską jako krajem partnerskim nie będzie malało.

W krajach sąsiedzkich i nie tylko, można spotkać coraz więcej Polaków. Ale oprócz masowych wyjazdów i czerpania wzorców z innych państw w dziedzinie kultury, biznesu – my sami również importujemy wiele rzeczy wraz z naszymi rodakami, którzy wyjechali za granicę. Taką mieszaninę różnych modeli i kultur można by nazwać globalizacją. Gdyby nie jeden fakt. Coraz większe rozproszenie się różnych mediów powoduje, że mamy dostęp do coraz większej ilości informacji. Ale coraz mniej z nich przyswajamy oraz rozumiemy. Dobrowolnie ograniczamy więc swój zasięg i informacje o świecie. Dlatego, warto przez chwilę zastanowić się, co tak naprawdę składa się na atrakcyjność wyjazdu za granicę? Jeśli nie wiemy o Brytyjczykach wiele więcej niż dziesiąt lat temu. Jeżeli tak łatwo jest nam już się porozumiewać ze sobą w różnych częściach świata to nie będzie to na pewno postęp cywilizacyjny. Nie jest to także zafascynowanie obcą kulturą, która w rzeczywistości jest inna od modelu, który mamy w świadomości. Takim czynnikiem są zawsze marzenia o jakiejś innej i może trochę lepszej rzeczywistości. Z kolei to co składa się na takie postrzeganie innych krajów to ich status majątkowy. A więc nic innego niż pieniądze nie skłania nas do wyjazdów zagranicznych.

O pracę za granicą nie jest trudno jeżeli tylko zainteresujemy się wyjazdem odpowiednio wcześnie. Z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że w sezonie jest już komplet pracowników i trudno coś znaleźć. Po drugie – można użyć do tego kontaktów znajomych i ustrzec się przed trafieniem do złego miejsca. Mając większy zapas czasu możemy również poszukać wśród ogłoszeń takiej pracy, która nie będzie dla nas za bardzo uciążliwa.
Niestety, często dzieje się tak, że jadąc do pracy za granicę nie starcza nam czasu na nic więcej. Łatwiej i lepiej jest zorganizować wyjazd ze znajomymi. Jednak zależnie od charakteru naszej pracy oraz współlokatorów może być ciężko spędzać wolny czas na zabawie. Dlatego decydując się na wyjazd za granicę należy się liczyć z tym, że to głównie praca wypełnia nasz wolny czas. Czasem sytuacje, które mogłyby wydarzyć się również w Polsce są bardziej uciążliwe za granicą. Trudni klienci oraz nieuczciwi pracodawcy mogą zdarzyć się także poza granicami naszego kraju. Ale gdy jesteśmy z daleka od bliskich i kraju takie wydarzenia są bardziej dotkliwe. Najlepiej zdecydować się na wyjazd na tyle wcześnie aby móc sprawdzić swojego pracodawcę lub zabezpieczyć możliwość powrotu. Warto również wyznaczyć sobie mapę celów przed wyjazdem zarobkowym. To pozwoli zrealizować je w sposób mniej dotkliwy i obciążony determinacją. Dobrze abyśmy wiedzieli jaką kwotę chcemy uzbierać lub nawet co za nią nabyć (gdyby się zdarzyło, że coś podobnego możemy kupić okazyjnie za granicą). To na pewno da nam komfort psychiczny i pozwoli na zrównoważenie w sytuacji krytycznej. Warto mieć świadomość, że nie musimy tam pracować za wszelką cenę oraz wiedzieć z jakimi priorytetami przyjechaliśmy.

Pracę sezonową możemy z czasem potraktować jako stałe zajęcie. Po porozumieniu się z pracodawcą może istnieć szansa na powrót do pracy w następnym sezonie. Również stali pracownicy coraz częściej są poszukiwani dla zagranicznych pracodawców. To już jednak zupełnie inny charakter takiego wyjazdu. Dzięki temu łatwiej nam również sprawdzić pracodawcę, do którego wyjeżdżamy. Jednak coraz częściej nie myślimy o wyjeździe na stałe tylko o pobycie tymczasowym. Przywożony kapitał w formie doświadczenia, kontaktów oraz zapasu gotówki inwestujemy w kraju. A to jak pokazuje praktyka dobrze sprawdzające się rozwiązanie. Należy oczekiwać, że w pewnej chwili większość naszych rodaków wróci do kraju. Po tym jak różnice materialne nie będą tak bardzo odczuwalne, stracą na atrakcyjności wyjazdy zarobkowe za granicę. Na pewno nie będą one już tak masowe. Aby tak się jednak stało, potrzebne jest otoczenie biznesu, które będzie stymulowało zmiany. A więc nic o nas bez nas, dobrze jest wyjechać i poznać coś nowego. Po powrocie trzeba tylko chociaż cząstkę tego doświadczenia przełożyć na grunt polski a zmiany same nadejdą.
06.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...
  • Stażysta w dziale utrzymania ruchu

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 dni
    Obowiązki: Praca w systemie SAP w zakresie planowania zadań predykcji i prewencji; Analiza danych z predykcji i ich rejestracja; Uczestnictwo w spotkaniach dotyczących planowania prac; Wdrażanie i aktualizacja planów predykcji; Aktualizacja dokumentacji wydziałowej; Przygotowywanie, analiza...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Rozwiązywania bieżących problemów związanych z działaniem magazynu i obsługi klienta; Wspierania zespołu w procesie planowania zamówień; Wspierania zespołu w procesie przyjęć; Analizy danych oraz...
  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    1 dni
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 dni
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.