Zawody przyszłości 2020 / 2030

 
Zawody przyszłości 2020 / 2030

Wraz z ekspertem z agencji HR Trenkwalder przedstawiamy ranking zawodów i umiejętności, które będą poszukiwane przez pracodawców i które gwarantują dobre zarobki oraz dają wiele możliwości budowania kariery.  

 

Zawody, na które jest i będzie popyt


W jakich obszarach na pewno nie zabraknie pracy i można być pewnym, że nawet wiele lat po studiach będzie łatwo o pracę?

 

Branża medyczna


Patrząc z perspektywy zmian demograficznych w Europie, czyli starzenia się naszego społeczeństwa, interesującymi zawodami, w których na pewno nie zabraknie pracy, a wynagrodzenia będą rosły, jest szeroko pojęta branża medyczna. Na podstawie dostępnych badań oraz prognoz jest niemal pewne zwiększenie zapotrzebowania na personel o co najmniej 10% w skali kolejnego dziesięciolecia, oraz 25% w kolejnych 30 latach, patrząc przez pryzmat jedynie krajów europejskich. Dotyczy to całego spektrum stanowisk: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, trenerów, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych, czy dietetyków. – mówi Piotr Matan, National Key Account and BPO Development Manager, Trenkwalder

 

Inżynierowie odnawialnych źródeł energii


Według statystyk w USA, w latach 2016 – 2026 zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w fotowoltaice zwiększy się o 115%, a w energii wiatrowej o 95%. Te zmiany dotyczyć będą większości krajów, tym mocniej, im większy nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny.

W Polsce w tym momencie są to specjalizacje niszowe, ale w perspektywie najbliższych lat powinno się to zmieniać.

 

Robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani


Wśród 10 stanowisk, na które najtrudniej zrekrutować obecnie pracowników (przedstawionych w raporcie Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjnej na drugą połowę 2019”), pracodawcy wskazali takie jak: operator maszyn, elektryk i elektromechanik, operator wózka widłowego, pracownik produkcji, magazynier.

Są to w przeważającej mierze zawody, które w ostatnich dwudziestu latach zostały zaniedbane przez polski system edukacji, stąd teraz taki deficyt. – wyjaśnia Piotr Matan.

Mimo automatyzacji i stosowania nowych technologii w coraz większej ilości obszarów, robotnicy wykwalifikowani będą zawsze potrzebni.

 

trenkwalder-zawody-przyszlosci-oferty-pracy

 

 

Zawody, które gwarantują sukces ekonomiczny


A gdzie najłatwiej będzie o najwyższe wynagrodzenia? Które zawody są mlekiem i miodem płynące?

 

IT i programowanie


Jeszcze przez wiele lat zarobki w branży IT będą znacznie powyżej średniej. Wynika to zarówno z ciągłego niedoboru specjalistów, jak i z wysokiej wartości wnoszonej przez tę branżę pracy. Warto jednak śledzić to, jakie języki zyskują na popularności i zawsze trzymać rękę na pulsie. Do niedawna jednymi z lepiej płatnych języków były Java, Ruby, Python i C. Teraz (w ujęciu globalnym) jest to Go, Clojure, F# i Scala. W Polsce w 2019 roku triumfy święciła zdecydowanie Scala (10-15 tys. miesięcznie), ale Java nadal należy do lepiej płatnych, szczególnie na wysokim poziomie umiejętności.

 

BPO/SSC


W Polsce bardzo dynamicznie rozwija się sektor BPO i w 2020 roku wciąż będzie zatrudniać. Poszukiwane będą osoby z bardzo dobrą znajomością języków obcych, specjaliści księgowości i finansów. - mówi ekspert Trenkwalder.

Zarobki w sektorze usług nowoczesnych są atrakcyjne również dla osób zaczynających karierę zawodową. W miarę rozwoju kompetencji i pięcia się po szczeblach kariery systematycznie rosną, dając mnóstwo dodatków w postaci benefitów, możliwości poszerzania umiejętności, wyjazdów zagranicznych.

 

Analityka biznesowa


Inżynier danych i oraz specjaliści Data Science to według serwisu StackOverflow jedne z najbardziej opłacalnych i jednocześnie pożądanych zawodów w 2019 roku. Zapotrzebowanie na tych fachowców będzie się zwiększać, bo potencjał w danych dla każdego obszaru biznesu jest ogromny. To dzięki analizie ogromnej informacji, danych do jakich mamy teraz dostęp, można sprzedawać więcej, przewidywać trendy, a nawet … wpływać na wybory i decyzje internautów.

 

trenkwalder-zawody-przyszlosci-oferty-pracy-2

 

 

Zawody, które jeszcze nie istnieją


Osoby, które dopiero zaczynają studia, mają prawo czuć się niepewnie. Wielu zawodów, które będą poszukiwane za kilka lat, jeszcze nawet nie ma. Tę sytuację przeżywają już na rynku rekruterzy, którzy otrzymują zlecenia na znalezienie Świętego Graala.

Faktycznie, zdarzają nam się rekrutacje na stanowiska, do których nie przygotowuje jeszcze żadna szkoła ani kurs. Są one związane najczęściej z zastosowaniem zaawansowanych technologii lub obsługą nowoczesnych, często niszowych maszyn i urządzeń. Dla przykładu, dla branży mediowej rekrutowaliśmy kilka lat temu specjalistę ds. programmatic. Wówczas była to nowość i specjalistów spełniających wymagania było w Polsce naprawdę niewielu. – wspomina Piotr Matan z Trenkwalder.

W jakich branżach być na bieżąco by móc szybko wskoczyć w niszowy zawód? Zdecydowanie wiele nowych zawodów będzie się pojawiać w obszarze technologii, czy - tak jak mówi ekspert - nowych maszyn. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, że będzie można żyć z planowanie obiektów do drukarek 3D czy ładowania hulajnóg elektrycznych, a dziś okazuje się, że jest to całkiem możliwe.

Kolejną niszą jest e-biznes oraz cały świat reklamy i marketingu, który wpływa na zwiększenie konsumpcji. Z drugiej strony mamy zaś ruchy typu no-waste czy wzrost zainteresowania ekonomią społeczną, które na pewno wygenerują kilka nowych zawodów – w sumie przecież nawet kierowca Ubera to zawód, który powstał w wyniku wzrostu popularności shared economy.

Na koniec warto wspomnieć o branży szeroko pojętej rozrywki – zwłaszcza tej, kierowanej do osób w wieku średnim i starszym. Jesteśmy coraz starszym i coraz bardziej znudzonym społeczeństwem, a to zwiększa zapotrzebowanie na alternatywne metody spędzania czasu (np. kreator rzeczywistości wirtualnej).

 

A co z IT? Umiejętności cyfrowe w przyszłości


Obecnie bycie programistą (zwłaszcza dobrym i z doświadczeniem) jest na całym świecie gwarantem dobrej pracy. Zapotrzebowanie na programistów rośnie i nic raczej tego trendu nie zakłóci. W wielu krajach zatem wprowadza się umiejętności cyfrowe i programowanie do programu edukacji już od najmłodszych, nawet przedszkolnych lat. W Polsce informatyka jest przedmiotem obowiązkowym. Niestety w bardzo małej ilości godzin (1 tygodniowo).

Dla tych dzieci umiejętność programowania nie będzie zatem dziedziną, w której wiedzę zdobywają na studiach, lecz czymś tak podstawowym, jak dla dzisiejszej młodzieży jest pisanie na klawiaturze. Coś, co obecnie jest rzadkie i gwarantuje sukces, w przyszłości może być po prostu powszechne i nikt nawet nie będzie uznawał posiadania tych umiejętności za jakiś szczególny wyczyn – tak, jak dziś nikt już nie wpisuje w CV tego, że umie czytać i pisać.


Kompetencje, na które warto stawiać


Według World Economic Forum aż 65% dzisiejszych uczniów szkoły podstawowej będzie pracowało w zawodzie, który jeszcze nie istnieje. Jeśli nie wiadomo, czego się uczyć, by dysponować odpowiednią wiedzą w przyszłości, to na co stawiać powinni młodzi ludzie?

Ekspert Trenkwalder uważa, że na kompetencje miękkie:

Obok umiejętności cyfrowych i technicznych, związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, niezwykle ważne staną się umiejętności miękkie. To jest coś, w czym robot nie zastąpi człowieka. Kilka lat temu Światowe Forum Ekonomiczne zdefiniowało listę tych umiejętności i uznało, że w najbliższych latach będą one kluczowe na rynku pracy. Są to: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, wnioskowanie i podejmowanie decyzji, negocjacje i elastyczność poznawcza.
Polecam obecnym uczniom i studentom, aby już teraz rozwijali te kompetencje, angażując się w działalność organizacji studenckich, biorąc udział stażach, wymianach, czy akcjach społecznych.


trenkwalder-stopka

 

 

 

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

 • Doradca Klienta w Dziale Relacji z Klientem

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów  
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  7 godz.
  Twoje zadania: Kontakt telefoniczny i e-mailowy z Klientami i Agentami, Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna związana z obsługą wniosków i reklamacji od klientów - wprowadzanie wniosków do programu i aktualizacja danych, Przyjmowanie, rejestracja oraz informacja zwrotna, Kontakt z...
 • specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  10 godz.
  Do głównych zadań Specjalisty ds. Turystyki będzie należała sprzedaż oferty Coral Travel w jednym z naszych biur.
 • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży i obsługi klienta z językiem niemieckim

  NEXT Farming   Szczecin, ul. Ks. Hugona Kołłątaja 24/1         
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  rekrutacja online
  11 godz.
  Zakres zadań na stanowisku: obsługa klienta, tłumaczenia, praca administracyjna, obsługa biura. Typowy dzień pracy: Działania sprzedażowe (email, telefon, wideorozmowa) - ok. 50% czasu. Polega na bieżącej obsłudze klienta przez ok. 45% czasu. Raportowanie / analiza wyników - ok. 5% czasu.
 • Pracownik biurowy / Referent / Referentka ds. Sportu Kartingowego

  POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY   Warszawa  
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  11 godz.
  praca na pełen etat Zakres obowiązków: Prowadzenie spraw Biura Sportu i Turystyki PZM (BST PZM), w tym w szczególności: kompleksowa obsługa zawodników i sędziów sportu kartingowego; administrowanie licencjami sportu kartingowego; współpraca z Główną Komisją Sportu Kartingowego (GKSK)...
 • Pracownik biurowy / Referent / Referentka ds. Sportu Motocyklowego

  POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY   Warszawa  
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  11 godz.
  praca na pełen etat Zakres obowiązków: Prowadzenie spraw Biura Sportu i Turystyki PZM (BST PZM), w tym w szczególności: kompleksowa obsługa zawodników i sędziów sportu motocyklowego; administrowanie licencjami sportu motocyklowego; prowadzenie sekretariatu Głównej Komisji Sportu...
 • Pracownik Magazynu Przypraw

  Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  13 godz.
  Główne zadania: Przyjmowanie i rozkładanie towaru na magazynie; Sprawdzanie pod względem ilościowym i jakościowym dostarczonego towaru; Transport towaru wózkiem niskiego podnoszenia po magazynie; Transport towaru pomiędzy działami produkcyjnymi;

Najnowsze artykuły