Lista stanowisk - Policjant

Policjant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

To praca dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są zaangażowane w to, co robią, zdeterminowane, by pomagać innym. Policjantki i policjanci mają różnorodne zadania, do których zalicza się wykrywanie i rozpoznawanie sytuacji łamania prawa i przeciwdziałanie im, ochrona zdrowia i życia obywateli, a także ochrona prywatnego mienia tychże. Każdy policjant posiada szereg uprawnień, takich jak możliwość zatrzymania, legitymowania i aresztowania podejrzanych, w skrajnych przypadkach także z użyciem broni. To zawód wysokiego ryzyka, wiążący się z odpowiedzialnością i wypełnianiem misji społecznej wynikającej z zasad demokracji.

 

JAK ZOSTAĆ POLICJANTEM?


Kandydaci do pracy w Policji, zanim założą mundur i zaczną pełnić służbę, muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która sprawdzi, czy mają odpowiednie predyspozycje.

Nabór rozpoczyna się od złożenia wymaganych dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego oraz kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności (do wglądu należy udostępnić ich oryginały, a także dowód osobisty i ewentualnie książeczkę wojskową).

Kandydaci, którzy spełniają formalne warunki, przystępują do kolejnych testów i badań:

  • test wiedzowy – obejmuje pytania na temat bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej;
  • testy sprawnościowe – Policja ocenia kobiety i mężczyzn na takich samych zasadach; do pokonania w określonym czasie jest tor przeszkód;
  • badania psychologiczne – psychotesty do Policji i rozmowy z psychologami pozwalają ocenić intelektualne i osobowościowe cechy kandydatów;
  • rozmowa kwalifikacyjna – podczas niej sprawdzana jest m.in. motywacja do podjęcia służby;
  • komisja lekarska –  policjant na służbie musi wykazywać się dobrym zdrowiem, dlatego kandydaci są poddawani kompleksowym badaniom;
  • ankieta bezpieczeństwa osobowego – ten etap ma na celu weryfikację, czy kandydatowi można będzie powierzyć informacje niejawne.

Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczynają prawie 7-miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a po jego ukończeniu – w celu adaptacji zawodowej – są delegowani na 63 dni do służby w prewencji.
 

POLICJANT – WYMAGANIA, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE


Podstawowe wymogi wobec kandydata to:

  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • polskie obywatelstwo,
  • nieposzlakowana opinia,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której należy się podporządkować,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ponadto przyszły policjant nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien dawać rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

AWANSE W POLICJI

Awanse w Policji następują po spełnieniu ściśle określonych warunków, a kolejne stopnie wiążą się z wyższymi zarobkami, szerszym i bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków. Zgodnie z ustawą o Policji, wyróżnia się korpusy: szeregowych (stopnie: posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałów (nadinspektor, generalny inspektor).

Policja jest instytucją scentralizowaną, a poszczególne wydziały specjalizują się w określonych działaniach. W zależności od komórki organizacyjnej, zadania policjantów mogą się różnić – od pilnowania przestrzegania porządku publicznego w terenie, do rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, czy przeciwdziałania terroryzmowi.

ZAROBKI W POLICJI

Pensja policjanta zależy od stopnia danego pracownika i składa się na nią kilka elementów – wynagrodzenie zasadnicze, zależne od grupy zaszeregowania oraz dodatki, nagrody i świadczenia socjalne. Na początku służby w Policji zarabia się około 3 tys. netto.

Praca Policjant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.