Lista stanowisk - Socjolog

Socjolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Socjolog jako naukowiec prowadzi badania wybranych grup społecznych pod kątem różnych dyscyplin socjologicznych - socjologii ogólnej, pracy, kultury, etc. Głównym celem przeprowadzania tego typu badań jest rozwijanie wiedzy socjologicznej, tworzenie teorii i terminologii, mających pomóc w zrozumieniu mechanizmów obecnych w danych zbiorowościach. Socjolog weryfikuje także istniejące już teorie pod kątem nowych spostrzeżeń, modyfikując je i wzbogacając o kolejne wnioski. W życiu codziennym efekt pracy socjologów może być przydatny w instytucjach publicznych i komercyjnych, zajmujących się między innymi badaniami rynku, czy nastrojów społecznych (polityka, etc.). Dla przykładu socjolog może zajmować się badaniem społecznych skutków bezrobocia lub przyczyn spadku popularności modelu „rodziny nuklearnej”, które to dane będą przydatne w opracowywaniu społecznych kampanii reklamowych.


WYMAGANIA

Aby zostać socjologiem należy ukończyć studia uniwersyteckie na kierunku socjologia, dające tytuł magistra. W wykonywaniu tego zawodu istotne są także umiejętności analitycznego myślenia, zaangażowania w powierzone obowiązki, czy koncentracji. W zależności od predyspozycji konkretnej jednostki może ona obrać drogę pracy naukowej lub zatrudnienia w firmie komercyjnej albo instytucji publicznej w charakterze eksperta.


WARUNKI PRACY

W przypadku pracy naukowej socjolog przebywa głównie na uczelni, prowadząc zajęcia ze studentami, organizując egzaminy i zaliczenia, dyżurując w określonych godzinach, etc. Oczywiście wszystko to ma na celu zdobycie tytułu naukowego, więc w czasie spędzanym na uczelni socjolog przygotowuje swoją publikację. W przypadku pracy zawodowej zazwyczaj trafia na stanowisko konsultanta lub eksperta, kompletując, analizując i zestawiając pozyskane dane w środowisku komputerowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano możliwości zatrudnienia gwarantują wyższe uczelnie publiczne i niepubliczne, instytucje publiczne, zajmujące się badaniami opinii publicznej i pochodnymi, firmy komercyjne różnego rodzaju.


ZAROBKI

Trudno określić zarobki socjologa, są one uzależnione od miejsca zatrudnienia, a możliwości jest tutaj dość sporo.

Praca Socjolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.