Lista stanowisk - Opiekunka Dziecięca

Opiekunka Dziecięca

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Opiekunka dziecięca jak sama nazwa wskazuje zajmuje się dziećmi, wychowując je, dbając o ich bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. W tym celu musi nawiązać z dzieckiem kontakt zarówno werbalny jak i pozawerbalny. Opiekunka powinna jak najlepiej poznać powierzone jej dzieci, a w szczególności ich tempo rozwoju, zachowania oraz charakter.

Do zadań opiekunki mogą należeć takie czynności jak: dbanie o higienę dziecka, zapewnienie mu posiłków, zapewnienie rozrywki, zabieranie na spacery, dbanie o rozwój poszczególnych umiejętności dziecka. Ponadto opiekunka może dbać o wygląd i czystość pomieszczenia, w którym przebywa dziecko.

W niektórych sytuacjach opiekunka musi dzieciom zastąpić najbliższych. Może tak się dziać np. w domach małego dziecka czy w szpitalach. Opiekunka bierze wtedy odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem, pielęgnację i wychowanie.


WARUNKI PRACY

Opiekunka pracuje w budynku i na wolnym powietrzu. Obok instytucji takich jak domy dziecka, żłobki czy szpitale może pracować w domu u rodzin z małymi dziećmi. Ta forma opieki nad dziećmi jest coraz bardziej popularna i powoli wypiera tradycyjne żłobki, gdyż pozwala na bardziej indywidualne i troskliwe podejście do dziecka. Opiekunka właściwie przez cały czas wykonywania swojej pracy ma kontakt z ludźmi, a w szczególności z dziećmi. W wykonywaniu swoich obowiązków może współpracować z takimi specjalistami jak lekarz, psycholog, pedagog, logopeda.

Godziny pracy opiekunki zależą od miejsca zatrudnienia. W placówkach, gdzie dzieci pozostają tylko przez określony czas w ciągu dnia również i opiekunka ma stałe godziny pracy. Jeżeli natomiast dzieci przebywają w placówce przez całą dobę, jak np. w szpitalu czy domu dziecka, to opiekunka pracuje w systemie zmianowym, również w dni wolne od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku zatrudnienia opiekunki przez rodzinę. Wtedy czas pracy opiekunki jest zazwyczaj dostosowany do godzin, w których rodzice przebywają poza domem.

Zawód opiekunki jest bardzo odpowiedzialny. Jest ona odpowiedzialna zarówno za zdrowie, bezpieczeństwo jak i kształtowanie osobowości dziecka. W związku z tym rodzice powierzając jej swoje dzieci muszą darzyć ją bezwzględnym zaufaniem.


WYMAGANIA

Istotą pracy opiekunki jest przebywanie z dziećmi. W tym celu musi potrafić nawiązać z nimi swobodny kontakt i zdobyć ich zaufanie. Opiekunka musi jak najlepiej poznać dziecko, zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania, a także problemy i obawy. W pracy musi starać się podejść do dziecka indywidualnie. Ponadto powinna wykazywać się cierpliwością. Wskazane jest też nieokazywanie negatywnych emocji. Dobry refleks, spostrzegawczość i szybkość reakcji pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Może się okazać, że opiekunka będzie się zajmować nie jednym, ale kilkoma dziećmi. Wtedy wymagana jest umiejętność pracy w szybkim tempie oraz wykonywania kilku czynności jednocześnie. Ponadto ważną cechą jest zdolność do koncentracji oraz podzielności uwagi.

Opiekunka musi być sprawna fizycznie, gdyż pracując z dziećmi najczęściej będzie stać lub chodzić. Ponadto swym wyglądem musi wzbudzać u dzieci pozytywne reakcje. Nie może mieć widocznych okaleczeń ciała. Ponadto musi mieć dobry słuch i wzrok. Przeciwwskazaniem są wady wymowy oraz nosicielstwo chorób zakaźnych.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W zasadzie opiekunką może być każda odpowiedzialna i troskliwa kobieta. W przypadku poszukiwania pracy w placówkach budżetowych wskazane jest posiadanie odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Wskazane jest ukończenie szkół, studiów, kursów i szkoleń przygotowujących do pracy i opieki nad dziećmi. Opiekunki zatrudniane przez osoby prywatne nie muszą mieć specjalnych kwalifikacji, gdyż z reguły dla pracodawców ważniejsze są umiejętności praktyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Opiekunki dziecięce mogą znaleźć pracę w sferze budżetowej lub u osób prywatnych. W pierwszym przypadku miejscem pracy mogą być żłobki, przedszkola, domy małego dziecka, domy matki i dziecka, szpitale.


ZAROBKI

Pensje opiekunek dziecięcych zatrudnionych w sferze budżetowej nie są wysokie. Plasują się w okolicy 1300 zł - 1600 zł. Nieco lepiej jest w przypadku zatrudnienia przez osoby prywatne, jednak w tej sytuacji trudniej o pełny etat. Tu raczej preferowana jest stawka dzienna lub godzinowa.

Praca Opiekunka Dziecięca
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.