Lista stanowisk - Zootechnik

Polecane oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska

Zootechnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zootechnik zajmuje się nadzorem oraz zapewnia opiekę będącym pod jego pieczą zwierzętom znajdującym się na fermach, w hodowlach czy ogrodach zoologicznych. Dba o odpowiedni dobór pasz, dobre warunki życia zwierząt, podaje szczepionki, jest przy porodach. Współpracuje z weterynarzami, ale głównie zajmuje się zwierzętami zdrowymi.

WYMAGANIA

Zootechnik musi posiadać kierunkowe wykształcenie, przynajmniej średnie, czyli ukończone technikum. Coraz więcej osób decyduje się jednak na podjęcie studiów wyższych i uzyskanie dyplomu magistra inżyniera w tej dziedzinie. Często ważna jest specjalizacja, która warunkuje posiadanie umiejętności niezbędnych do pracy w konkretnym obszarze, jak np. hodowla czy rozpłód zwierząt.

Pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata i jego predyspozycje osobowe związane z umiejętnością codziennej pracy ze zwierzętami i zrozumieniem specyfiki funkcjonowania poszczególnych gatunków. Zootechnik musi także znać regulacje prawne, zwłaszcza unijne, dotyczące postępowania ze zwierzętami.

WARUNKI PRACY

Praca zootechnika wykonywania jest na miejscu (ferma, hodowla, schronisko, ogród zoologiczny) i obejmuje codzienne przebywanie ze zwierzętami. Może być wykonywana samodzielnie lub w większym zespole. Na stanowiskach kierowniczych zootechnik odpowiada nie tylko za opiekę nad zwierzętami, ale także za zarządzanie personelem, zatrudnienie nowych pracowników i raportowanie wyników pracy.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoba z wykształceniem zootechnicznym może pracować w miejscach, które związane są z obecnością zwierząt – od hurtowni i sklepów zoologicznych po hodowle, a także ogrody zoologiczne, stacje badawcze, rezerwaty, lasy państwowe, schroniska itd.

ZAROBKI

Zarobki zootechnika są trudne do uściślenia, dlatego niełatwo jest podać średnią krajową w tej branży. Wynagrodzenie zazwyczaj różni się w zależności od regionu, miejsca pracy oraz zakresu i poziomu skomplikowania wykonywanych obowiązków.

Praca Zootechnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.