Praca.pl Poradniki Produkcja
"Nie" to zbyt mało - psychotest

"Nie" to zbyt mało - psychotest

 
"Nie" to zbyt mało - psychotest

Z drugiej strony na podstawie wiedzy trzeba podejmować decyzje, a te często wiążą się ze sporami między współpracownikami lub na linii pracownik – przełożony. Nie tyle od kandydatów, ile od efektywnych pracowników lub osób pretendujących na wyższe stanowiska oczekiwać można asertywności.

Asertywność jest cechą często myloną ze zwyczajnym wyrażeniem własnego zdania czy odmawianiem. Osoba asertywna wyraża sprzeciw w sposób rzeczowy, nieprzekraczający norm społecznych, za zachowanie asertywne nie można więc uznać awantury w obronie swoich racji. W takiej sytuacji, nawet jeśli przekonamy dyskutanta o swojej nieomylności, osiągnięcie celu może wiązać się z utratą autorytetu, pogorszeniem relacji interpersonalnych itd.

Jeśli pracujesz w obszarze inżynierii i produkcji, wypełnij poniższy psychotest* i sprawdź, czy to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. Asertywność jest jednocześnie cechą pożądaną w wielu innych branżach, w których mamy wpływ na podejmowanie decyzji oraz kontakty z ludźmi. W poszczególnych pytaniach zaznacz odpowiedzi, które określają, jak często zachowujesz się w podany sposób:

Jak często:

Zabierasz głos w sporze w sposób spokojny?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Rzeczowo tłumaczysz swoje racje, kiedy jesteś jedyną osobą pozostającą przy danym stanowisku?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

W spokojny sposób zwracasz uwagę współpracownikom, kiedy robią coś błędnie?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Przyznajesz się do błędu?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko

Egzekwujesz swoje prawa, kiedy zostałeś źle potraktowany?
a)    często
b)    czasami
c)    rzadko


Większość odpowiedzi A:
Jesteś osobą asertywną. Potrafisz bez zbędnych emocji bronić swoich racji i zabierać głos w dyskusji. Potrafisz opierać się cudzym wpływom. Asertywność to także jedna z cech istotnych dla (przyszłych) kierowników! Zwróć uwagę na pytania, w których (jeśli) odpowiedziałeś inaczej niż „często”, być może któryś z aspektów asertywności wymaga jeszcze pracy.

Większość odpowiedzi B:
Jesteś osobą przeciętnie asertywną. Część sytuacji wymagających wykazania się tą cechą jeszcze sprawia Ci kłopoty. Być może przeszkadzają Ci w tym towarzyszące emocje albo brak odwagi. Postaraj się przeanalizować te sytuacje – asertywność procentuje!

Większość odpowiedzi C:
Jesteś osobą mało asertywną. W osiąganiu celów społecznych przeszkadzają Ci nadmierne emocje lub stres. Trudno Ci opierać się cudzym wpływom i wyrażać swoje zdanie. Asertywność można ćwiczyć zarówno poprzez różnego typu szkolenia, jak i świadome uczestniczenie w sytuacjach, które wymagają wykazania się tą cechą. Postaraj się je analizować i dociec, w czym leży problem.

* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji

    JK Polska sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania związane z produkcją obsługa przecinarki taśmowej, pakowanie detali do wysyłki, szlifowanie, montaż elementów, wytrawianie elektrochemiczne spoin;
  • Elektryk zakładowy z j. niemieckim

    Dremo Personaldienstleistung GmbH   Niemcy, Magdeburg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Obowiązki: nadzorowanie i konserwacja urządzeń przenośnikowych wdrażanie proaktywnej strategii konserwacji; wsparcie przy rozbudowie i modernizacji istniejących systemów konserwacja i rozwiązywanie problemów z automatycznymi/pneumatycznymi systemami przenośników, systemami...
  • Inżynier Procesu Produkcji (produkcja elektroniki / SMT/THT)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie płynności produkcji w obszarze produkcji elektroniki (SMT/THT) zgodnie z wymaganiami jakościowymi. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Rozwiązywanie problemów jakościowych i technicznych w w/w...
  • Operator Stacji Technologicznej

    Pfeifer & Langen Polska   Miejska Górka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli chcesz być odpowiedzialny za: nadzór nad pracą wszystkich urządzeń na stacji technologicznej; kontrolę i wprowadzanie korekt do procesu technologicznego na danej stacji; montowanie i przeprowadzanie prób ruchowych maszyn i urządzeń mechanicznych oraz hydraulicznych; przeprowadzanie...
  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    1 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Pracownik fizyczny - obróbka mięsa (bez znajomości języka niemieckiego)

    Tönnies Zerlegebetrieb   Niemcy, Weissenfels, Am Schlachthof 1   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy pracowników do zakładu mięsnego do trybowania i klasowania mięsa wieprzowego. Praca na jedną zmianę od poniedziałku do piątku, co druga sobota pracująca (jeżeli jest więcej zamówień). Czas rozpoczęcia pracy 4:15 lub 4:45 maksymalnie do 9,5h dziennie. Mile widziane osoby z...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.