Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 pomysłów na biznes w górach

5 pomysłów na biznes w górach

 
5 pomysłów na biznes w górach

Ograniczenia i strach wywołany pandemią koronawirusa sprawiły, że tysiące Polaków w okresie wakacyjnym zamierza spędzić urlop  w kraju. Jest to zatem dobra szansa dla mieszkańców atrakcyjnych miejscowości na otworzenie własnego biznesu turystycznego. Jakie są możliwości?

 

Na początek warto przypomnieć, że obsługa turystów oznacza często biznes sezonowy. Polskie prawo przewiduje jednak możliwość prowadzenia działalności przez ustalony okres, a potem zawieszania jej na pozostałą część roku. 

 

Pensjonat

 

Własny pensjonat w górach, szczególnie w pobliżu atrakcji turystycznych i uczęszczanych szlaków, może być bardzo dochodowym biznesem. Możemy oferować noclegi, a jeśli marzy nam się pensjonat w górach z wyżywieniem, również domowy obiad czy szybkie dania z bufetu. Przedsiębiorca musi tylko pamiętać o przystosowaniu lokalu w taki sposób, by ten spełniał warunki właściwe dla obiektu danego rodzaju. Znaczenie mają tu w szczególności dwa akty prawne, z którymi należy się zapoznać: 

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

 

Przed rozpoczęciem działalności niezbędne jest też złożenie wniosku o właściwe zaszeregowanie obiektu. Nie każde miejsce może bowiem posługiwać się nazwą hotel, hostel czy pensjonat. Szczegółowe wytyczne można znaleźć w Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

 

Lokal gastronomiczny

 

Większość tego typu miejsc w górach oferuje kuchnię regionalną, tzw. góralską czy chłopską, a także – z uwagi na jej popularność w naszym kraju – włoską. Jeśli jednak zamiast bigosu, golonki, ryb z górskich potoków czy pizzy marzy nam się kuchnia francuska, lokal z ramenem, a może kuchnia molekularna – odpowiedź brzmi: czemu nie? Współczesny konsument stawia na różnorodność i chętnie próbuje nowości. Liczy się tylko odpowiednia promocja, zadbanie o wysoką jakość dań, a także o to, by zadowoleni goście wystawiali pozytywne oceny w sieci. 

 

Zakładając punkt gastronomiczny, należy naturalnie spełnić wytyczne sanepidu. Trzeba zatem zgłosić się do najbliższej stacji, a po spełnieniu warunków lokalowych poczekać na inspekcję. 

 

Sprzedaż oscypków 

 

Oscypki i wszelkiego rodzaju sery regionalne nie tracą na popularności. Dla wielu turystów kupno regionalnego smakołyku jest wręcz koniecznością w trakcie każdego wypadu w góry. Jeśli nie masz warunków i chęci być zarazem producentem oscypków, pomyśl o stoisku lub sklepiku, w którym będziesz oferować również inne lokalne przysmaki. Turyści doceniają oryginalność i szeroki wachlarz produktów. Trzeba pamiętać, że w przypadku sprzedaży żywności również należy zwracać szczególną uwagę na to, czy warunki są higieniczne. Również w tym przypadku czeka nas kontrola sanepidu.

 

Sprzedaż pamiątek 

 

Polacy uwielbiają przywozić pamiątki z wakacji, niezłym pomysłem jest więc też stoisko czy sklepik, na którym znajdą się oryginalne przedmioty związane z regionem. Co możemy sprzedawać? Biżuterię, nakrycia głowy, koszulki, rękodzieło, dzieła sztuki, zastawę stołową, przybory do pisania i inne gadżety. Warto zainteresować się działalnością lokalnych artystów, gdyż coraz więcej turystów docenia przedmioty unikatowe, niepochodzące z masowej produkcji. 

 

Wypożyczalnia sprzętu górskiego

 

Sprzęt narciarski można wypożyczać naturalnie w pobliżu szlaków narciarskich. Narty biegowe, narty używane, kaski narciarskie, kijki narciarskie, sprzęt snowboardowy… w takim biznesie warto postawić na różnorodność. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego działa sezonowo, potem można zawiesić działalność. Przed inwestycją warto zorientować się, jak duża konkurencja panuje na lokalnym rynku i czy jest zapotrzebowanie na jakiś bardziej specjalistyczny sprzęt związany ze sportami górskimi – wspinaczką, alpinizmem, trekkingiem, kolarstwem, kajakarstwem itp. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.