Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Asystent sędziego - czym się zajmuje, wymagania, jak zostać

Asystent sędziego - czym się zajmuje, wymagania, jak zostać

 
Asystent sędziego - czym się zajmuje, wymagania, jak zostać

Asystent sędziego - czym się zajmuje


Asystent sądowy to osoba, która zajmuje się głównie czynnościami z zakresu administracji sądowej. Są to między innymi zadania dotyczące przygotowania spraw sądowych. O samodzielnych czynnościach asystenta mówi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 listopada 2012 roku. Według zapisów należą do nich:

    • sporządzanie projektów, orzeczeń oraz ich uzasadnień,
    • kontrola sprawności i terminowości wykonywania zarządzeń sędziego przez sekretariat,
    • kontrola terminowości sporządzania opinii przez biegłych,
    • wstępna analiza akt spraw, zarzutów,
    • przedstawienie sędziemu stanu spraw, którymi się zajmuje,
    • wypełnianie kart statystycznych,
    • gromadzenie literatury przydatnej do weryfikacji spraw sądowych,
    • podsumowanie spraw oraz zbieranie opinii stron w danym procesie.

Osoba na tym stanowisku może wypełniać powyższe zadania nie więcej niż dla dwóch sądów. Wszystkie czynności asystent powinien wykonywać pod swoim nazwiskiem, a nie pod nazwiskiem sędziego.


Asystent sędziego - jakie są wymagania


Aby rozpocząć pracę na tym stanowisku, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim trzeba być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich. Istotne jest także ukończenie studiów wyższych na kierunku prawa i administracji.

Zanim nastąpi podpisanie umowy, prezes sądu sprawdza w Krajowym Rejestrze Karnym opinie na temat danej osoby oraz zwraca się z prośbą do właściwego komendanta Policji o udzielenie informacji, które mają potwierdzić nieskazitelność kandydata.

Jeszcze kilka lat temu do pracy na tym stanowisku wymagane było zaliczenie jednej z aplikacji bądź zdanie egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, adwokackiego lub radcowskiego. Jednak w momencie ukończenia aplikacji o wiele bardziej opłacalne stawało się założenie własnej kancelarii niż rozpoczęcie pracy w sądzie. W związku z wysokimi wymaganiami i lepszymi perspektywami, jakie daje posiadanie firmy prawniczej, chętnych do pracy na stanowisku asystenta sądowego było mało. Dlatego ustawa została znowelizowana.


Asystent sędziego - jak zostać

 

Obecnie asystenci sądowi są wybierani na drodze konkursu, który przygotowuje dany sąd. Przeprowadzany jest on w formie pisemnej i składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 36 pytań z zakresu prawa karnego, cywilnego oraz procesowego. Drugi etap to dwa kazusy, w tym jeden z prawa procesowego karnego, a drugi cywilnego. Zadanie to polega na napisaniu uzasadnienia postanowienia sądu.

Na sprawdzianie kandydaci mogą posługiwać się aktami prawnymi. Aby pozytywnie zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać 28 punktów z części testowej oraz co najmniej 8 z opisania dwóch podanych przykładów.

Jak zatem wygląda kwestia zarobków asystentów sędziego? Na największe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące w województwie mazowieckim – średnio 2505 zł netto. Najgorsze pensje zaczynają się od 1800 zł netto i zostały zanotowane w województwie opolskim.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.