Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

 
Automatyka i robotyka: studia z przyszłością?

Nowoczesne technologie wspomagają kolejne gałęzie przemysłu, wkraczają do naszego życia coraz śmielszymi krokami. Pozwalają przyspieszyć i usprawnić wiele procesów, pomagają wykonywać czynności, które człowiekowi trudno byłoby zakończyć z precyzją osiąganą przez maszyny. Automatyzacja produkcji, robotyzacja przemysłu wymagają od specjalistów dużo ciężkiej pracy. Czy na rynku jest ich wystarczająca liczba? Czy warto podjąć studia techniczne w tym kierunku? Jakie są perspektywy?

 

Automatyka i robotyka – co to jest?

 

Za Internetową Encyklopedią PWN:

 

• automatyka – „dział nauki i techniki obejmujący teorię i praktykę realizacji urządzeń zapewniających samoczynne (bez udziału człowieka lub z ograniczonym jego udziałem) działanie maszyn, mechanizmów i instalacji; w języku potocznym, słowo automatyka oznacza też często pewne funkcje i działania zapewniające samoczynną pracę jakiegoś urządzenia lub instalacji”;


• robotyka – „nauka zajmująca się projektowaniem i zastosowaniem robotów”.

 

W związku z coraz większym wykorzystaniem osiągnięć tych dziedzin nauki rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów reprezentujących omawianą gałąź wiedzy. Kształci ich kierunek o nazwie automatyka i robotyka, dostępny na różnych polskich uczelniach.

 

Potrzeba na nim studentów o ściśle określonych umiejętnościach. Swoboda w poruszaniu się wśród pojęć matematycznych, równań, twierdzeń to absolutna konieczność. Trzeba mieć również świadomość, że konieczne będzie tworzenie projektów grupowych, współpraca z szerszym gronem studentów. To nie są studia proste, ale ukończenie ich daje dużą satysfakcję i wiąże się z prestiżem.

 

Kierunek automatyka i robotyka – program

 

Tak jak na wielu innych kierunkach tutaj również zaczyna się naukę od przedmiotów podstawowych. Są to między innymi matematyka, fizyka, chemia, mechanika, wytrzymałość materiałów, podstawy automatyki i robotyki. Później dochodzą dodatkowe przedmioty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu analizy sygnałów, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, metod numerycznych… Zainteresowani mają możliwość wyboru studiów dwustopniowych stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Praca dla automatyka i robotyka: perspektywy

 

Czy w przypadku tego kierunku praca po studiach jest gwarantowana? Przeglądając opinie studentów i absolwentów, można stwierdzić, iż raczej nie mają trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Praca czeka między innymi w przemyśle – przy wprowadzaniu automatyzacji procesów, instalacji i uruchamianiu zaprojektowanych systemów. Absolwenci znajdą też zatrudnienie w laboratoriach pomiarowych, przy programowaniu komputerów, jako automatyk w różnych zakładach pracy – np. w branży motoryzacyjnej, spożywczej, papierniczej. Z zakresu robotyki często poszukiwani są specjaliści w programowaniu robotów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!