Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

 
Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Każdego roku na polskie uczelnie przyjmowanych jest kilkaset tysięcy młodych ludzi (w roku akademickim 2021/2022 – 428 302 osób, jak wynika z informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki). Kształcenie wyższe wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Młodzi wybierają się na studia z nadzieją, że dyplom da im gwarancję dobrze płatnej, stabilnej pracy. Rzeczywistość nie zawsze jest jednak różowa i nie na wszystkich czeka wymarzona praca od razu po odebraniu dyplomu. A zatem jakie studia wybrać, by zabezpieczyć swoją przyszłość zawodową?

 

Spis treści

Najpopularniejsze kierunki studiów w 2022 roku

 

Są kierunki, które każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż pozwalają na wykonywanie zawodów prestiżowych, a także uważanych za bardzo dobrze płatne i gwarantujące pracę. Na szczycie rankingu prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki nieodmiennie figurują: prawo, kierunek lekarski oraz informatyka. Co jeszcze?

 

W roku akademickim 2021/2022 najwięcej zgłoszeń było na kierunki:

 

 • Informatyka – 36 026 kandydatów,
 • Psychologia – 35 264,
 • Zarządzanie – 29 272,
 • Kierunek lekarski – 21 620,
 • Prawo – 20 541,
 • Ekonomia – 17 209,
 • Filologia angielska – 13 913,
 • Finanse i rachunkowość – 13 082,
 • Budownictwo – 12 558,
 • Pielęgniarstwo – 11 543,
 • Fizjoterapia – 10 187,
 • Biotechnologia – 10 176,
 • Logistyka – 9 663,
 • Administracja – 9 173,
 • Informatyka stosowana – 8 678.

 

Znane są już także dane dotyczące rekrutacji na rok 2022/2023. Przykładowo, zgodnie z informacją Uniwersytetu Jagiellońskiego, na uczelni tej najwięcej osób chciało w przyszłym roku akademickim studiować psychologię (na Wydziale Filozoficznym). Psychologia była także najpopularniejszym kierunkiem studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Wrocławskim. Inne oblegane kierunki na wymienionych wyżej uczelniach to chociażby: koreanistyka, filologia koreańska, anglistyka, japonistyka, filologia norweska, biologia kryminalistyczna, komunikacja wizerunkowa, dziennikarstwo, zarządzanie i prawo w biznesie, ekonomia.

 

Sprawdź także, czy dobrym pomysłem są studia za granicą.

 

Absolwenci jakich kierunków studiów są najbardziej poszukiwani na rynku pracy?

 

Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia dla siebie, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. W podjęciu decyzji pomóc może rozejrzenie się po interesującej Cię branży – czytanie forów, artykułów i wywiadów z ekspertami. Warto sprawdzić także coroczne wyniki badania Barometr zawodów, ukazującego zapotrzebowanie na rynkach pracy – ogólnopolskim i lokalnych. Przykładowo, w 2022 r. wśród profesji deficytowych w Polsce figurują między innymi:

 

 • lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
 • nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
 • samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

 

Bezrobocie wśród absolwentów uczelni

 

W przywołanej prognozie Barometr zawodów na rok 2022 nie wskazano żadnej profesji nadwyżkowej, w ubiegłych latach zauważono jednak, że na rynku pracy jest zbyt wielu absolwentów ekonomii. Ekonomista wciąż jest często wymienianym zawodem nadwyżkowym w wielu regionach kraju, podobnie jak np. filozof/ historyk / politolog / kulturoznawca czy socjolog / specjalista ds. badań społeczno-ekonomicznych. Nie oznacza to oczywiście, że po tych, lub innych kierunkach, tradycyjnie zwanych humanistycznymi, pracy zupełnie nie ma. Absolwenci tego typu studiów muszą jednak liczyć się z trudnościami ze znalezieniem pracy i dużą konkurencją w czasie rekrutacji.

 

Warto zaznaczyć, że osoby z wykształceniem wyższym wciąż stanowią jedną z najmniejszych grup dotkniętych bezrobociem. Zgodnie z publikacją Głównego Urzędu Statystycznego pt. Bezrobocie rejestrowane – I kwartał 2022 roku:

 

Większość bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy to osoby o stosunkowo niskim poziomie wykształcenia. Dwie najliczniejsze grupy wśród bezrobotnych to osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe/branżowe oraz gimnazjalne, podstawowe i niepełne podstawowe (odpowiednio 24,3% i 27,5% w ogólnej liczbie bezrobotnych zarejestrowanych w końcu marca 2022 r.). Świadectwem ukończenia szkół policealnych i średnich zawodowych legitymowało się 21,8% ogółu bezrobotnych, średnich ogólnokształcących – 12,0%, a dyplomem ukończenia szkół wyższych – 14,4%.

 

Najbardziej opłacalne kierunki studiów. Po jakich studiach zarobisz najwięcej?

 

Aby kandydaci łatwiej mogli zdecydować, na jakie studia iść, uruchomiono rządowy portal studia.gov.pl, będący zbiorem najważniejszych informacji na temat polskich uczelni, poziomu kształcenia itp. Przyszłych studentów wspiera również system ELA, w którym publikuje się dane o przyszłości zawodowej absolwentów uczelni (wysokość zarobków, okres poszukiwania pracy itp.). Dzięki zebranym danym studenci mogą wyszukać najbardziej opłacalne kierunki studiów.

 

Przykładowo, w roku 2020 (ostatnie dostępne dane) średnie zarobki brutto wśród absolwentów studiów II stopnia:

 

 • nauk inżynieryjno-technicznych wyniosły 4966 zł,
 • nauk ścisłych i przyrodniczych to 4023 zł,
 • nauk humanistycznych były na poziomie 3581 zł,
 • nauk rolniczych wyniosły 3396 zł,
 • nauk społecznych to 4253 zł.

 

Poszukiwanie pracy po studiach – ile trwa?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wiele zależy bowiem zarówno od czynników zewnętrznych – zapotrzebowania na rynku pracy, ogólnej sytuacji społeczno-ekonomicznej – jak zaangażowania samego absolwenta. Z pewnością znalezienie pracy po studiach przyspiesza przyjęcie postawy aktywnej. Innymi słowy, zamiast czekać, aż biuro karier uczelni albo urząd pracy znajdą Ci zatrudnienie, lepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Na początek przygotuj dobre, profesjonalne CV. W tym celu możesz wykorzystać darmowy Kreator CV na praca.pl. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego – w życiorysie podaj informację na temat innych aktywności, np. w organizacjach studenckich, non-profit itp.

Załóż konto na praca.pl, ustaw job alert, zapisz się do newslettera. Regularnie przeglądaj oferty i rozsyłaj zgłoszenia. W zachowaniu systematyczności pomoże Ci wyznaczenie konkretnego dnia czy pory, gdy zajmujesz się poszukiwaniem pracy.

 

Bierz udział w targach pracy, wyślij też podania o pracę do wymarzonych pracodawców. Nie zaszkodzi także mała autoreklama w mediach społecznościowych, np. w grupie branżowej.

 

Pamiętaj, że w szukaniu pracy liczy się wytrwałość i optymizm. A co, jeśli mimo wysiłku po dłuższym czasie wciąż nie możesz znaleźć etatu? W tym wypadku wielu młodych ludzi wybiera tymczasowe zatrudnienie w innej, np. pokrewnej dziedzinie, poszerzenie kwalifikacji (np. na kursach zawodowych, w ramach studiów podyplomowych). Warto także wziąć pod lupę swoje CV oraz zastanowić się, czy nie popełniło się do tej pory jakichś błędów np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pomóc może również rozmowa z coachem pracy lub doradcą zawodowym. Powodzenia!

 

Źródła: Barometr zawodów 2022, Informacja o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2021/2022 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki / Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Bezrobocie rejestrowane I kwartał 2022 roku / GUS, studia.gov.pl, Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów ELA

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty