Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

 
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Nagła choroba, konieczność odebrania dziecka z wycieczki lub inne sytuacje powodują, że rodzic musi niekiedy „urwać się” z pracy i zająć się potomkiem. Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość – sprawdź, ile wolnego ma rodzic z tytułu opieki nad dzieckiem.

 

Kodeks pracy – opieka nad dzieckiem

 

O prawie do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem mówi art. 188. Kodeksu pracy. Czytamy tam:
„Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

 

By skorzystać z wolnego na dziecko, musi złożyć stosowny wniosek. W niektórych firmach funkcjonują gotowe druki. Jak napisać wniosek o opiekę nad dzieckiem samodzielnie – o tym w dalszej części artykułu.

 

Opieka nad dzieckiem – ile dni

 

Zgodnie z przepisami, rodzic może więc wykorzystać w roku na opiekę:
• 2 dni,
• 16 godzin.

Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas zwolnienie w wymiarze godzinowym jest przyznawane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Niepełne godziny są zaokrąglane „w górę” do pełnych godzin.

 

Prawo pracy przewiduje zarówno możliwość skorzystania z całego dnia wolnego, jak i rozbicia zwolnienia na krótsze okresy, ponieważ niekiedy rodzic potrzebuje tylko kilku godzin, by załatwić jakąś sprawę związaną z opieką nad dzieckiem i nie ma powodu, by potem wrócić do miejsca pracy.

 

Niewykorzystane dni czy godziny na opiekę nie są przenoszone na kolejny rok kalendarzowy.

 

Komu przysługuje opieka nad dzieckiem

 

Wolne na opiekę należą się osobom wychowującym dzieci do 14. roku życia, przy czym oboje rodzice czy opiekunowie dzieci mają do dyspozycji pulę 2 dni/16 godzin. Przykładowo, jeśli ojciec dziecka wykorzystał na opiekę 13 godzin w roku kalendarzowym, matce pozostają już tylko 3 godziny do wykorzystania.

 

Należy też pamiętać, że liczba dzieci nie ma wpływu na wymiar wolnego. Niezależnie od tego, czy pracownik wychowuje 1, 2 czy 5 dzieci – nadal przysługują mu łącznie 2 dni/16 godzin w roku kalendarzowym na wszystkie dzieci.

 

Opieka nad dzieckiem – ile płatna

 

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem obliczane jak płaca za urlop wypoczynkowy, przy zastrzeżeniu, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (§ 5. 1. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

 

By obliczyć wysokość wynagrodzenia za wolne na opiekę, należy zatem podzielić składniki zmienne wynagrodzenia z miesiąca, w którym wykorzystano zwolnienie, przez liczbę przepracowanych godzin w tym miesiącu. Otrzymaną sumę następnie mnożymy przez liczbę godzin wykorzystanego wolnego bądź liczbę godzin, w których pracownik świadczyłby pracę, gdyby nie skorzystał z uprawnienia na opiekę.

 

Ponadto, jeśli zaszła konieczność osobistego opiekowania się dzieckiem, np. w wyniku jego choroby, pracownik ma dodatkowo prawo do zasiłku opiekuńczego.

 

Wniosek o przyznanie opieki nad dzieckiem – wzór

 

Należy podkreślić, że zatrudniony sam decyduje, w jaki sposób wykorzystać czas na opiekę – pracodawca nie ma prawa tego weryfikować.

 

By uzyskać wolne, konieczne jest złożenie wniosku. W pierwszym podaniu w danym roku kalendarzowym opiekun wskazuje tryb korzystania z uprawnienia – godzinowy bądź dzienny. Jeśli zdecyduje się na wolne liczone w godzinach, wówczas system ten będzie obowiązywać również drugiego opiekuna dziecka.

 

Co jeszcze powinno znaleźć się we wniosku? Prócz bieżącej daty, miejsca, danych osobowych wnioskującego, adresata (firmy), a na końcu odręcznego podpisu są to:
• tytuł, np. „Wniosek o udzielenie zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia”;
• treść, w której wskazuje się tryb oraz dzień/godziny korzystania z uprawnienia, np. Wnoszę o udzielenie zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na podst. art. 188. Kodeksu pracy) w wymiarze 6 godzin dnia…”
• oświadczenie dotyczące drugiego opiekuna dziecka (jeśli dotyczy), np. „Oświadczam, że drugi opiekun nie korzysta z uprawnienia do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem...”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!