Inkubator przedsiębiorczości - sposób na rozwinięcie skrzydeł w biznesie 2019-04-17

Inkubator przedsiębiorczości - co to jest?

 

Otworzenie własnej działalności gospodarczej, choć samo w sobie nie jest skomplikowane, wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, zgromadzenia kapitału i opracowania strategii marketingowej. Dla początkujących przedsiębiorców często trudne jest zapanowanie nad wszystkimi aspektami prowadzenia firmy. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą m.in. inkubatory studenckie. Czym dokładnie się zajmują? I co można zyskać podpisując umowę z jednym z nich?

 

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, której celem jest szeroko pojęta pomoc w funkcjonowaniu na rynku nowo powstałym mikro- i małym firmom. Zainteresowani otrzymują zaplecze wiedzowe i wsparcie. Zapewne większość z nas słyszała o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, które działają przy wielu uczelniach. Ale warto dodać, że możliwość skorzystania z pomocy jest dostępna nie tylko dla studentów. Każdy, niezależnie od poziomu wykształcenia, może zgłosić się do wybranego inkubatora biznesu i dowiedzieć, jak rozwinąć skrzydła w biznesie.

 

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości - korzyści

 

W czym pomagają inkubatory w Polsce? Przede wszystkim umożliwiają sprawdzenie pomysłu na biznes bez ryzykownych inwestycji. Inkubator użycza nowej firmie własną osobowość prawną, co oznacza, że jest stroną we wszystkich oficjalnych i urzędowych sprawach. Przedsiębiorca może więc prowadzić firmę bez zakładania działalności gospodarczej. A to obniża koszty, jakie ponosi na początku drogi.

 

Kolejna plus tego rozwiązania to brak kosztów składek ZUS. Dodać należy także możliwość skorzystania z pomocy przy organizacji miejsca pracy, porad prawnych, prowadzenia księgowości. Dołączenie do inkubatorów to również szansa na profesjonalne szkolenia, mentoring czy coworking. Taka pomoc nie jest jednak darmowa. Firma w inkubatorze co miesiąc uiszcza opłatę (około 200-300 zł). To niska kwota w porównaniu do kosztów ponoszonych w przypadku standardowego prowadzenia działalności.

 

Inkubator biznesu - sposób na rozwiniecie skrzydeł

 

Pierwsze kroki w biznesie mogą być dość niepewne. Nowe wyzwania, formalności, zmieniające się rynkowe realia - to wszystko często budzi niepewność. Inkubatory akademickie są szansą na bezpieczne wkroczenie w świat biznesu. Dzięki nim przez lata tysiące polskich firm rozwinęło skrzydła. Warto jednak zaznaczyć, że nie dla wszystkich oferta tych fundacji będzie atrakcyjna. Inkubator nakłada na przedsiębiorce także pewne ograniczenia, kontroluje jego działania i wymaga przestrzegania wewnętrznych procedur.

 

Read also:

Comment