Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kantor wymiany walut – pomysł na biznes

Kantor wymiany walut – pomysł na biznes

 
Kantor wymiany walut – pomysł na biznes

Czy własny kantor to dochodowy i bezpieczny biznes? Jak rozpocząć taką działalność gospodarczą?

 

Jak otworzyć kantor wymiany walut?

 

Kantor to punkt usługowy, w którym prowadzi się wymianę walut – ich sprzedaż oraz skup po określonych kursach. By otworzyć taki biznes, niezbędne jest dysponowanie lokalem (wystarczy niewielki punkt) wraz z wyposażeniem (kasa fiskalna, komputer, wyświetlacz aktualnych kursów) oraz zabezpieczeniami.

 

Drugą możliwością jest postawienie na internetowy biznes. Kantor wirtualny, czyli tzw. e-kantor, polega na prowadzeniu działalności wymiany walut online. Choć w tym wypadku również dochodzi do obrotu walutami, przedsiębiorca, w myśl informacji podawanych przez Narodowy Bank Polski, nie prowadzi jednak działalności kantorowej. Tego typu firmę trzeba jedynie zarejestrować w CEIDG lub KRS.

 

Jakie są warunki prowadzenia tradycyjnej placówki? Przede wszystkim biznes – kantor wymiany walut należy do działalności regulowanej. By ją prowadzić, niezbędne jest wpisanie firmy do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez NBP. Dokonuje się tego za pomocą wniosku elektronicznego (przez platformę ePUAP) bądź dostarczonego w formie papierowej do placówki NBP.

 

Jakie trzeba spełnić warunki, by otworzyć własny biznes – kantor? Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe działalność kantorową może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, o ile osoba taka (lub żadna z osób wchodząca w skład zarządu, rady nadzorczej, rewizyjnej, wspólnik) nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo skarbowe lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

 

Zaświadczenie o niekaralności przedsiębiorca musi uzyskiwać każdego roku.

 

Niekarani za wspomniane przestępstwa powinni być również pracownicy kantoru. Personel musi zostać też odpowiednio przeszkolony:
• na kursie z prowadzenia działalności kantorowej, udokumentowanym świadectwem lub
• w czasie pracy w banku trwającej minimum rok na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych, co należy potwierdzić świadectwem pracy.

 

Pracownicy składają też oświadczenie, że zapoznali się z treścią przepisów dotyczących działalności kantorowej.

 

Kantor może być prowadzony w dowolnej formie prawnej (poza spółką partnerską). W przypadku jednoosobowej działalności i spółki cywilnej niezbędne jest zarejestrowanie go w CEIGD, a jeśli wybraliśmy spółkę jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z.o.o. lub akcyjną – w KRS. Odpowiednim numerem PKD dla tego typu przedsiębiorstwa jest 6612Z. Działalność może zostać opodatkowana na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym. Do każdej transakcji walutowej należy wystawić dowód kupna-sprzedaży. Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji operacji walutowych. Może się również spodziewać kontroli ze strony NBP.

 

Kantor – biznesplan

 

Co należy uwzględnić w biznesplanie? Przede wszystkim koszty związane z wynajęciem i przystosowaniem lokalu do działalności. Lokal taki musi mieć w szczególności kasę pancerną albo sejf, a także system alarmowy i inne zabezpieczenia fizyczne (np. kraty, szyby kuloodporne). Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę koszty stałe (media, wynagrodzenie, składki ZUS etc.) oraz te poniesione na cele marketingowe.

 

Czy kantor to dobry biznes?

 

Z działalnością kantorową wiąże się sporo kwestii formalnych, które należy spełnić, co może zniechęcać do tego typu biznesu. Dodatkowy czynnik ryzyka stanowi fakt, że placówki te, a także przewożący środki finansowe konwojenci bywają celami ataków rabunkowych. Dobry system zabezpieczeń jest tu niezbędny.

 

Z drugiej strony zapotrzebowanie na kantory jest stałe, szczególnie w dużych miastach, miejscowościach turystycznych, przygranicznych oraz stanowiących węzły komunikacyjne.


O powodzeniu firmy w dużej mierze decyduje lokalizacja punktu wymiany walut. Decydując się na otwarcie kantoru warto więc zainwestować w lokal przy głównej ulicy, w pobliżu węzła komunikacyjnego, a także zadbać o jego dobre oznakowanie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!