Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kolory do biura – czy kolorystyka ma znaczenie?

Kolory do biura – czy kolorystyka ma znaczenie?

 
Kolory do biura – czy kolorystyka ma znaczenie?

Kolory do biura


Dla niektórych wystrój biura jest bardzo ważny. Obecnie coraz częściej pracodawcy podejmują decyzję o aranżowaniu miejsca pracy w taki sposób, aby pomagało się ono skupić na wykonywanych obowiązkach. Psychologowie są zgodni, ze istnieją pewne barwy, które wpływają na nastrój człowieka. Jaki kolor ścian do biura wybrać, aby wspomagał kreatywność podwładnych?

Kolor niebieski

Jest to barwa zaliczana do zimnej grupy odcieni. Pozytywnie wpływa na skupienie, a także uspokaja. Niebieski wzbudza zaufanie oraz symbolizuje wytrwałość, niezawodność i mądrość. Dodatkowo wycisza i sprzyja rozwiązywaniu konfliktowych sytuacji, dlatego dobrze jest używać go w miejscach, w których odbywają się spotkania.

Barwy czerwone i pomarańczowe

Są to zdecydowanie jedne z najbardziej energetycznych odcieni, które pobudzają kreatywność. Jednak z tymi barwami należy uważać, ponieważ w większej ilości mogą zaburzać koncentrację, a czasem nawet wzbudzać agresję. Dlatego nie są to zbyt często stosowane kolory w miejscach pracy.

Kolor żółty

Ciepły i pozytywny kolor, który kojarzy się ze słońcem, radością oraz spokojem. Dzięki niemu pracownicy będą lekko pobudzeniu. Jeżeli zdecydujemy się żółte odcienie w biurze, to warto wybrać jasne, stonowane odcienie niż soczyste, które mogą znacznie męczyć wzrok.

Odcienie zieleni

Zielona barwa w swoim działaniu jest zbliżona do niebieskiej. Zielony uspokaja, wycisza. Powszechnie jest traktowany jako symbol nadziei. W biurach bardzo często są stosowane akcenty zieleni zwłaszcza w postaci roślin.

Barwy szare, odcienie brązu i beże

Te kolory są lubiane w miejscach pracy, Jest to spowodowane ich neutralnością, a dodatkowo dają dużą możliwość do aranżacji. Projektanci wnętrz oraz dekoratorzy nie zalecają jednak urządzania całego biura za pomocą tylko tych barw, ponieważ będzie to wyglądało dość przygnębiająco. Z tego powodu są one najczęściej zestawiane z bardziej żywymi kolorami  np. z czerwonym, pomarańczowym, czy fioletowym.

 

Kolorystyka w miejscu pracy


Przestrzeń biurowa musi być tak zaprojektowana, aby wpływała na efektywność pracowników. Czasami sama zmiana kolorów może mieć duże znaczenie. Warto zatem zapoznać się nie tylko z symboliką barw, ale przede wszystkim z ich oddziaływaniem na ludzi. Obecnie projektanci wnętrz wolą wybierać stonowane odcienie. Coraz częściej odchodzi się od jaskrawych czerwieni czy żółci, które na dłuższą metę mogą denerwować i rozpraszać. Ważna jest także przyjemna aranżacja powierzchni biurowej. Dotyczy to także dodatków oraz mebli biurowych, które powinny być nie tylko ergonomiczne, ale również estetyczne. Wystrój biura będzie w dużej mierze zależał od specyfiki pracy. Inaczej będzie wyglądało miejsce pracy kreatywnych grafików, a inaczej skupionych analityków finansowych. Jeżeli przełożony decyduje się na przearanżowanie firmy, to warto zapytać podwładnych, czy mają jakieś konkretne preferencje. Dzięki temu uda się stworzyć przyjazną przestrzeń, do której chętnie się przychodzi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka HR

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej. Doradztwo w zakresie prawa pracy, narzędzi HR i efektywnych metod komunikacji. Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzanie zastępowalnością, a także opracowywanie planów retencji i sukcesji....

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.