Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

 
Kontroler jakości - zakres obowiązków, wymagania, praca, zarobki

Kontroler jakości


Kontroler jakości wykonuje pracę, która polega na kontroli jakości danego procesu związanego z produkcją. W kompetencji kontrolera leżą prace administracyjne związane z obsługą działu i pomoc przy realizacji określonych procedur związanych z kontrolą jakości. Kontroler zbiera także informacje od klientów na temat jakości produktów. Praca kontrolera jakości polega w głównej mierze na nadzorowaniu procesu oraz dokładaniu wszelkich możliwych starań, aby finalny produkt osiągnął najwyższą jakość. Szersze kompetencje, których obszar omówiono poniżej, posiada specjalista ds. jakości.

Działy jakości zatrudniają pracowników o różnych kompetencjach na stanowiskach związanych z kontrolą. W działach jakości oprócz kontrolera mogą pracować zatem: asystent jakości, brygadzista kontroli jakości, specjalista kontroli jakości, mistrz kontroli jakości produkcji, kierownik kontroli jakości produkcji, specjalista ds. jakości, specjalista ds. jakości dostawców, specjalista ds. systemów zarządzania jakością, lider zespołu ds. jakości, lider zespołu ds. jakości dostawców, kierownik ds. jakości, kierownik ds. jakości dostawców, dyrektor ds. jakości.

 

Kontroler jakości zakres obowiązków


Obowiązki kontrolera jakości są rozłożone w czasie. Zadania kontrolera jakości związane są z całym procesem produkcyjnym od zakupu odpowiednich materiałów przez produkcję po zdjęcie z taśmy wyprodukowanego towaru i dostarczenie go do zamawiającego. Kontroler musi zapobiegać wytwarzaniu towarów złej jakości.

Kontroler/kontrolerka jakości odpowiada także za prowadzenie dokumentacji, weryfikację stanu okresowych i szczegółowych planów kontroli. Co jeszcze robi kontroler jakości? Przeprowadza kontrole planowane oraz wybiórczo sprawdza innych kontrolerów.

Zakres obowiązków specjalisty ds. jakości obejmuje także:

    • realizację procedur związanych z kontrolą jakości,
    • szeroko zakrojoną współpracę z laboratorium zarówno produkcyjnym, jak i badawczym,
    • monitorowanie systemu jakości w firmie oraz u dostawców,
    • prowadzenie dokumentacji,
    • analizę informacji zwrotnej od klienta itp.

 

Kontroler jakości - wymagania


Kontroler jakości, specjalista, inspektor czy inżynier powinien mieć wykształcenie techniczne. Bardzo dobra znajomość języków obcych jest także przydatna w codziennej pracy.

Od kontrolera jakości wymaga się stałego dokształcania i poszerzania uprawnień z obszaru nowych technologii. Bieżące śledzenie zmian jakościowych, literatura fachowa powinny stanowić indywidualne wymagania wobec rozwoju na tym stanowisku. Liczy się także działanie pod presją czasu, łatwość podejmowania szybkich decyzji, umiejętności kierownicze są mile widziane.

W zależności od branży predyspozycje do pracy w tym zawodzie są różne. Wzrok, słuch, powonienie, smak będą niezwykle przydatnymi narzędziami przy kontroli jakości produktów spożywczych, chemicznych czy kosmetycznych.

 

Kontroler jakości - zarobki


Zarobki kontroli jakości uzależnione są od stanowiska pracy w tej dziedzinie.
Według Sedlak&Sedlak całkowite wynagrodzenie brutto na stanowisku kontrolera jakości waha się pomiędzy 2 542 PLN a 3 955 PLN. Mediana rynkowa została wyliczona na kwotę 3 177 PLN.

Zarobki kontrolera jakości w dużej mierze uzależnione są od wielkości i kapitału firmy, dla której pracuje osoba na tym stanowisku. Nie bez znaczenia jest także wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Płace różnią się też w zależności od regionu Polski.

Zarobki specjalisty ds. jakości z kolei wyliczone zostały na kwotę 4 236 PLN (mediana). Zarobki specjalisty ds. kontroli jakości wahają się w przedziale 3 400 a 5 383 PLN. Dla porównania kierownik ds. jakości zarabia średnio 7 169 PLN, a technik jakości  3 980 PLN.

 

Kontroler jakości - praca


Praca w obszarze kontrolowania może być wykonywana w obrębie różnych branży. Praca kontrolera jakości produktów spożywczych nie różni się znacznie od kontrolera jakości innych towarów, czy nawet kontrolera jakości usług. Procedury i podejmowane działania oparte są na identycznych schematach przeprowadzania kontroli. Trzeba zachować czujność i umiejętnie zarządzać całym procesem kontroli na każdym etapie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska

Polecane oferty

  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!