Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kryptowaluty - podstawowe informacje

Kryptowaluty - podstawowe informacje

 
Kryptowaluty - podstawowe informacje

Kryptowaluty - nowy rodzaj płatności

 

System płatności ewoluuje od wieków. Dokonując szybkiego przeglądu, przypomnijmy sobie, że kiedyś handlowało się dobrami - wymieniało inwentarz, płaciło w workach zboża. Potem zaczęto stosować proces wymiany metalami szlachetnymi, które zaczęto formować w monety. Aktualnie mamy do czynienia z pieniądzem fiducjarnym, który wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN oznacza „pieniądz, który mocą decyzji władz państwowych jest prawnym środkiem płatniczym na danym terytorium”.


Oczywiście należy również wspomnieć o pieniądzach elektronicznych i transakcjach bezgotówkowych. Karta płatnicza, zlecenie przelewu online umożliwiają proces zakupu i sprzedaży bez konieczności fizycznego przekazywania pieniędzy.

 

Kolejnym elementem ewolucji płatniczej są kryptowaluty, nazywane inaczej wirtualnymi monetami.

 

Kryptowaluty - historia

 

Jak rozpoczyna się historia kryptowalut i czym różnią się od pieniędzy, które trzymamy na koncie? Należy oczywiście zacząć od 2009 roku i bitcoinów. Za autora tej formy płatności uznaje się Satoshi Nakamoto - jednak nie zostało wyjaśnione, czy chodzi o jedną osobę, czy o grupę działającą pod taką nazwą.

 

Kryptowaluta bitcoin powstała w opozycji do pieniądza fiducjarnego. Zestawienie tych dwóch środków płatniczych pozwoli wyjaśnić, czym są tzw. coiny.

 

Przy aktualnych transakcjach pieniężnych pośredniczą banki, notując dane i adresatów, i odbiorców. Przy zastosowaniu kryptowalut kupno i sprzedaż odbywają się wyłącznie między zainteresowanymi stronami, pozwalając im na zachowanie całkowitej anonimowości.

 

Przeksięgowanie środków z jednego tradycyjnego konta bankowego na inne przeważnie trwa jeden dzień, a gdy w grę wchodzą płatności międzynarodowe, czas ten się wydłuża. W przypadku kryptowalut czeka się bardzo krótko. Przy bitcoinach to ok. 10 minut, ale istnieją również takie wirtualne monety, które mogą się pojawić u odbiorcy już po kilku sekundach.

 

Obecnie rynek wirtualnych monet, ich rodzajów, ewoluował tak bardzo, że liczbę określa się już w tysiącach. Opierają się na różnych technologiach, ale upraszczając, można wśród nich wyróżnić kilka dominujących, wyżej wymienionych cech (anonimowość, czas transakcji, brak zależności od banków i gospodarki państwowej). Dzięki tym parametrom kryptowaluty zyskują coraz więcej zwolenników. Należy jeszcze dodać, iż przechowuje się w specjalnych portfelach (występują różne rodzaje portfeli - w wersji online i offline, a także drukowane).

 

Kryptowaluty - giełda

 

W związku z tak znaczącą liczbą wirtualnych monet powstały miejsca, gdzie się nimi handluje. Tak jak w przypadku normalnych, znanych nam walut, odbywa się to na dedykowanych giełdach. Wartość poszczególnych coinów najczęściej jest podawana w stosunku do dolara amerykańskiego (czyli z informacją ile USD trzeba zapłacić za daną kryptowalutę).

Kursy bitcoina i innych walut internetowych odnotowują zarówno spadki i wzrosty - tak jak euro, dolary, itd. W przypadku normalnych pieniędzy wpływ na ich wartość rynkową ma sytuacja ekonomiczno-gospodarcza danego państwa, czy ustalenia rządów, możliwości dodrukowywania pieniędzy.

 

Kryptowaluty są od tego odcięte. Mimo tego, zarówno notowania bitcoina, jak i innych internetowych walut zmieniają się. Co może mieć na to wpływ? Z pewnością popularność danych coinów - tego, jaka liczba użytkowników się nimi posługuje. Wiele jest również spekulacji co do innych czynników wpływających na wysokość notowań. Jednak przeważają głosy, że to zainteresowanie kontrahentów jest głównym motorem napędowym.

 

Kryptowaluty - jak powstają

 

Przy omawianiu tematu kryptowalut nie należy pomijać informacji, w jaki sposób zdobywa się dane monety. Otóż wyróżnia się kilka metod wydobycia. To m.in. proof of work i proof of stake.

Pierwszy wymaga wykorzystania tzw. koparek, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne - poprawne rozwiązania nagradzane są odpowiednio w kryptowalutach. Druga forma opiera się na posiadaniu portfela kryptowalut, liczbą monet i podłączeniu tego portfela do Internetu non stop. Im więcej monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić.

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!