Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niter – kto to? Jak wygląda praca?

Niter – kto to? Jak wygląda praca?

 
Niter – kto to? Jak wygląda praca?

 

W ostatnich latach na krajowym i europejskim rynku pracy szczególnie mocno brakowało wykwalifikowanych pracowników przemysłowych i budowlanych. Do takich właśnie należy niter. Jakie są jego kompetencje zawodowe? Sprawdź, czy posada nitera jest dla ciebie.

 

Kim jest niter?

 

Informacji o zawodzie nitera nie znajdziemy w rządowej Klasyfikacji zawodów i specjalności. Niemniej definicji dostarcza Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Na stronie internetowej tej instytucji czytamy, że niter to pracownik, który łączy ze sobą elementy konstrukcji, osprzętu, części maszyn i inne elementy za pomocą nitów.

 

Nity z kolei są metalowymi częściami konstrukcyjnymi, najczęściej mającymi postać krótkich prętów zakończonych tzw. łbem. Są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie (elementy konstrukcji budynków, mostów) i przemyśle (np. budowa statków, pociągów i innych pojazdów oraz wszelkiego rodzaju maszyn). Jest to zawód pokrewny do ślusarza.

 

Niter – jak zacząć pracę?

 

Oferty pracy można znaleźć w internecie – za pośrednictwem wyszukiwarek z ogłoszeniami, na stronach konkretnych firm, a także w urzędach pracy. Od kandydata na nitera oczekuje się kwalifikacji do wykonywania prac ślusarskich (Kwalifikacja M20 Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi), sprawności manualnej, wytrzymałości fizycznej, dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności pracy w grupie. O pracę mogą starać się osoby np. po ukończeniu szkoły branżowej, technikum czy kursu zawodowego.

 

Niter – zagrożenia w środowisku pracy

 

CIOP podaje również informację o zagrożeniach związanych z wykonywaniem tego zawodu. Czym jest ryzyko zawodowe? Są to czynniki wpływające na bezpieczeństwo pracownika – mogą być efektem warunków, w których wykonywane są czynności, narzędzi, bliskości niebezpiecznych substancji czy trybu pracy (np. monotonność).

 

Niter często pracuje na wysokościach i w hałasie, nity są rozgrzewane do wysokiej temperatury, maszyny do nitowania wywołują wibracje, podczas pracy w powietrzu unoszą się cząstki metali. To wszystko podnosi ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Ponadto, jak podaje instytut: Praca niterów jest ciężką pracą fizyczną, z elementami pracy monotypowej. Może to być przyczyną urazów i dolegliwości bólowych wynikających z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Dlatego bardzo ważne w tej ścieżce kariery jest zachowywanie procedur bhp, dbanie o właściwe środki ochrony indywidualnej oraz przestrzeganie zasad ochrony zbiorowej, a także regularne badania z zakresu medycyny pracy.

 

Średnie wynagrodzenie

 

Ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak szum w uszach bądź urazy oczu mogą odstraszać od tego zwodu. Niemniej zapotrzebowanie na niterów i ślusarzy jest w całym kraju bardzo duże. A jak wygląda przeciętne wynagrodzenie dla tej profesji? Płaca nitera zależy od wielkości i lokalizacji firmy, ale też stażu pracy i umiejętności pracownika. Osoba pracująca z nitami może liczyć na płacę rzędu 3000-4500 tys. brutto miesięcznie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.