Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania firmy - co to jest, na czym polega, wzór

Pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania firmy - co to jest, na czym polega, wzór

 
Pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania firmy - co to jest, na czym polega, wzór

Nie zawsze mamy czas, aby osobiście stawić się w urzędzie i załatwić pilne sprawy. W takim przypadku z opresji może wybawić nas zaufana osoba. Kto może uzyskać upoważnienie do reprezentowania i jakie dokładnie zastosowanie ma pełnomocnictwo do reprezentowania firmy?


Pełnomocnictwo ogólne - co to jest?

 

Rozważania warto rozpocząć od wskazania rodzajów pełnomocnictwa. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym jest pełnomocnictwo ogólne. Upoważnia  do załatwiania codziennych czynności: reprezentowania firmy w rozmowach biznesowych, odbioru korespondencji, a także do dokonywania zmian w CEIDG. Pełnomocnik może m.in. zmieniać dane we wpisie do rejestru, zawieszać, wznawiać czy zamknąć firmę.

Drugim typem jest rodzajowe pełnomocnictwo do reprezentowania przedsiębiorcy. Służy do dokonywania czynności określonego rodzaju, np. zawierania handlowych umów. Ostatnie, pełnomocnictwo szczególne, wykorzystuje się w określonych przypadkach, np. sprzedaż lub zakup firmowego samochodu. Warto też wspomnieć o prokurencie, czyli pełnomocniku, który posiada szerszy zakres uprawnień.

 

Pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania firmy - na czym polega?

 

Ustanowienie pełnomocnika to duże ułatwienie. Upoważniony pracownik czy inna osoba np. radca prawny, adwokat albo doradca podatkowy może wykonywać wiele czynności w imieniu przedsiębiorcy. Ten powinien jednak wybrać zastępce świadomie i rozważnie – w dalszym ciągu ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie decyzje upoważnionej osoby.


Zazwyczaj, aby reprezentować firmę w urzędach czy sądzie, należy przedstawić pisemne pełnomocnictwo i uiścić opłatę skarbową. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą jednak zgłosić i opublikować pełnomocnika w CEIDG. Zwalnia to z obowiązku posiadania papierowej wersji i dokonywania opłat w urzędach.


Pełnomocnictwo dla pracownika do reprezentowania firmy – wzór


Ze względu na to, że pełnomocnik reprezentuje interesy przedsiębiorcy, dobrze, aby znał realia związane z prowadzeniem danej firmy. Dlatego wybór zaufanego pracownika jest bardzo zasadny.

Co ważne, każde pełnomocnictwo musi mieć pisemną formę. Ustalenia ustne nie mają żadnej mocy prawnej. Aby pełnomocnik mógł się dokumentem posługiwać, należy zapisać wszystkie wymagane elementy. Jakie?
- kto upoważnia,
- kto jest upoważniony (bardzo ważne jest wyszczególnienie danych, które pozwolą zidentyfikować osobę – zazwyczaj to seria, numer i organ wydający dowód osobisty),
- od kiedy i do kiedy upoważnienie obowiązuje,
- jakie czynności są objęte upoważnieniem.

Konieczne jest także zapisanie daty i miejsca wystawienia dokumentu oraz podpis upoważniającego. Jeśli pismo ma mieć elektroniczną formę, musi zostać uwierzytelnione podpisem elektronicznym. Czy można posługiwać się kserokopią? Urzędy czy inne instytucje zaakceptują taką wersję, tylko jeśli jej zgodność z oryginałem wcześniej poświadczył notariusz, adwokat, radca prawny bądź inny organ, który wystawił dokument.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.