Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o podwyżkę - jakie argumenty przedstawić pracodawcy?

Podanie o podwyżkę - jakie argumenty przedstawić pracodawcy?

 
Podanie o podwyżkę - jakie argumenty przedstawić pracodawcy?

Podanie o podwyżkę - argumenty

 

Dla wielu rozmowy o pieniądzach nie są łatwe. Co prawda zdarzają się przedsiębiorstwa, w których przełożeni sami wychodzą z inicjatywą i nagradzają pracowników, podnosząc kwotę ich wynagrodzenia. Lecz jeśli już od dłuższego czasu zatrudniony czuje, że zasługuje na awans finansowy, powinien dobrze przygotować się do negocjacji.
W zależności od przedsiębiorstwa procedury ubiegania się o zwiększenie wynagrodzenia mogą przybierać w zasadzie dwie formy: rozmowy oraz pisemnego wniosku złożonego do pracodawcy.

 

Co będzie miało znaczenie i jakie argumenty podania o podwyżkę należy przeanalizować?

Uzasadnienie awansu finansowego może mieć źródło w wykonywanych przez pracownika obowiązkach. Ich rosnąca liczba i większa odpowiedzialność są podstawą, by rozpocząć negocjacje z przełożonym.

 

Kolejnym argumentem, mogącym przekonać szefa do podwyższenia wypłaty jest podniesienie kwalifikacji pracownika. Ukończenie ważnych szkoleń, czy zdobycie certyfikatów, których nie posiada nikt inny w firmie, znacznie poszerza możliwości zaangażowania takiej osoby w działania przedsiębiorstwa, a więc uzasadnia podanie o podwyżkę wynagrodzenia.

 

Umotywowania wniosku można szukać jeszcze w historii zatrudnienia. Zwróćmy uwagę na to, jak długo pracujemy w danym przedsiębiorstwie i kiedy otrzymaliśmy ostatnią podwyżkę. Być może nie przydzielono nam awansu, ale wraz ze wzrostem stażu i doświadczenia przełożeni poszerzyli zakres naszych zadań. Dodatkowo warto zorientować się, jak wygląda wynagrodzenie na podobnych stanowiskach w innych firmach z branży.

 

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia - uzasadnienie

 

Uzasadnienie podwyżki zawsze powinno być poparte logicznymi, merytorycznymi argumentami. Pracodawca, rozważając kwestię wzrostu wynagrodzenia, będzie analizował to, czy dany pracownik rzeczywiście wspiera firmę i odgrywa w niej istotną rolę.

 

Jeśli więc przygotowujemy się do rozmowy i zastanawiamy, jak poprosić szefa o podwyżkę, to każdy argument umiejmy poprzeć konkretnym przykładem.
Zwiększono zakres naszych obowiązków i odpowiedzialności? - poprzyjmy to liczbami: „obsługuję trzech nowych, kluczowych dla firmy klientów”, „odpowiadam za pozytywne zakończenie projektów pozostałych członków zespołu, „muszę dopilnować terminowych dostaw nowych linii transportowych” itd.

 

Argumentując podwyżkę wynagrodzenia, trzeba mieć na uwadze sytuację w firmie. Mimo że nam wydaje się, iż nadszedł idealny moment, to firma może mieć akurat przestój lub drobny finansowy kryzys, który zablokuje jakiekolwiek dyskusje odnośnie wzrostu wynagrodzenia.

 

Należy również pamiętać, iż mimo logicznych, popartych przykładami argumentów, pracodawca może nie wyrazić zgody na zmianę naszego wynagrodzenia.
W takiej sytuacji poprośmy o uzasadnienie. Być może wystarczy, że osiągniemy trochę wyższy wynik sprzedażowy lub przyjmiemy jedno dodatkowe zadanie – i wtedy nie będzie problemy z przydzieleniem podwyżki.

 

Kiedy okaże się, że pracodawca nie przydzieli nie będzie widział perspektyw ani teraz, ani w przyszłości, by zwiększyć nasze wynagrodzenie. Wtedy należałoby się zastanowić, czy nadal chcemy współpracować z taką firmą.

 

Nie bójmy się dopytać o przyczyny takiej decyzji. Może wystarczy przeczekać trudniejszy okres w firmie, aż znajdą się środki na podwyżkę. Z drugiej strony pracodawca stwierdzi, że nie planuje na tym stanowisku awansu finansowego lub ma trochę wyższe wymogi co do wykonywanych obowiązków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.