Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca, cechy pracownika, zarobki

Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca, cechy pracownika, zarobki

 
Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca, cechy pracownika, zarobki

Korztstanie z usług pomocy domowej nie jest współcześnie traktowane jako wyjątkowa ekstrawagancja, fanaberia najbogatszych. Zwłaszcza w dużych miastach coraz popularniejsze staje się zatrudnianie osób do sprzątania czy gotowania. Dla kogo jest to odpowiednie zajęcie? Jakie wymagania stawia się wobec pracownika domowego i ile może on zarobić?

 

Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca

 

Obowiązki domowe są czasochłonne: pranie, prasowanie, gotowanie, wyprowadzanie psa i w końcu sprzątanie. Bardzo często trudno pogodzić z nimi na przykład karierę zawodową. Dlatego pracownicy domowi nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

 

Kto sprawdzi się w roli gospodyni domowej? Praca w takim charakterze może obejmować wiele różnych obowiązków. Współcześnie nie szuka się już raczej osoby, która zamieszka wraz z rodziną i będzie zajmować się wszystkimi aspektami prowadzenia domu, choć i takie ogłoszenia się zdarzają. Zadania są bardziej sprecyzowane. Nie słabnie zapotrzebowanie na pomoc kuchenną, która będzie zajmować się jedynie przygotowywaniem posiłków czy też sprzątaczkę domową. Wtedy zazwyczaj jest to zajęcie dorywcze, kilka godzin tygodniowo.

 

Pracę w większym wymiarze godzin mogą znaleźć osoby, które chcą zająć się szeroko pojętym prowadzeniem domu. Najczęściej ogłoszenia dla pomocy domowej zawierają listę obowiązków, wybraną spośród takich jak:
- sprzątanie,
- mycie okien,
- prasowanie,
- robienie zakupów,
- gotowanie,
- okazjonalna opieka nad dzieckiem,
- podlewanie kwiatów,
- koszenie trawy,
- odwożenie dzieci do szkoły.

 

Przyjęło się powszechnie, że praca pomocy domowej jest raczej domeną kobiet. Jednak zatrudnienie mogą znaleźć także mężczyźni. Zwłaszcza, jeśli pracodawcy oprócz sprzątania oczekują na przykład przeprowadzania drobnych napraw czy opieki nad ogrodem. Choć obowiązki pracownika domowego nie wydają się skomplikowane, raczej nie jest to zajęcie dla każdego. Wymaga się dokładności, zaangażowania i przede wszystkim rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

 

Pracownik domowy - cechy

 

Kto ma predyspozycje, aby wykonywać tego typu prace? Wiele zależy od zakresu obowiązków. Zazwyczaj jednak od tak zwanej „gosposi domowej” wymaga się rzetelności, skrupulatności i odpowiedzialności. Pomoc domowa powinna być także dyskretna. Bardzo ważna jest jej reputacja, a nowe zlecenia często zdobywa się tak zwaną pocztą pantoflową, z polecenia. Plotki na temat pracodawcy, tego co ma w domu i jak żyje, raczej przekreślają szansę, że zbyt wylewna gosposia zostanie zarekomendowana. Idealna kandydatka musi także budzić zaufanie, być profesjonalna w tym co robi i dobrze zorganizowana.


Pracownik domowy - zarobki

 

Zarobki pracowników domowych są dość zróżnicowane. Wiele zależy od zakresu obowiązków i tego jak często wykonują swoje obowiązki. Najpopularniejsze są stawki godzinowe, a te wahają się mniej więcej między 10 a 25 zł, w zależności m.in. od regionu i wielkości miasta. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2019 roku mediana pensji pomocy domowej na miesiąc wynosi 2330 zł brutto.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.