Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes – hurtownia farmaceutyczna

Farmaceutyka – przyszłościowy biznes?

Mówi się, iż nikt na zdrowiu nie oszczędza. Nic więc dziwnego, że farmaceutyka jest branżą przyszłościową, a państwo inwestuje zarówno w produkcję leków, jak i ich dystrybucję. Nowoczesne technologie pozwalają wymyślać coraz skuteczniejsze leki, jednocześnie nadal brakuje odpowiednich środków – i prewencyjnych, i tych, które mogłyby wyeliminować niepokojące nas choroby.

Dystrybucja wyrobów farmaceutycznych może więc być bardzo przyszłościową inwestycją, odpowiadającą na nieustanny popyt społeczeństwa na środki lecznicze.

Hurtownia z lekami: konkurencja, perspektywy

W publikacji Najwyższej Izby Kontroli z dn. 9 stycznia 2019 r. dowiadujemy się, że: „rynek farmaceutyczny w Polsce notuje w ostatniej dekadzie stały wzrost i przedstawia obecnie wartość odpowiadającą około 1 proc. PKB, co czyni go największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w Unii Europejskiej. Całkowita wartość krajowego rynku farmaceutycznego (apteczny, szpitalny oraz sprzedaże wysyłkowe e-aptek) wynosiła w: 2017 r. - 33,3 mld zł, w 2016 r. - 31,7 mld zł, 2015 r. - 29,8 mld zł”.

Jednak na rynku nie jest łatwo się wybić. W publikacji sygnowanej przez Ministerstwo Zdrowia „Polityka lekowa państwa 2018-2022” możemy znaleźć informację, iż na stan 14.02.2018 w Polsce funkcjonowało 539 hurtowni farmaceutycznych, ale to 10 największych przedsiębiorstw skupiało ok. 90% obrotów całego rynku.

Mimo więc dobrej kondycji całej branży farmaceutycznej, nowo otwarta hurtownia farmaceutyczna musi liczyć się z silną konkurencją na rynku.

Jak otworzyć hurtownię farmaceutyczną?

Prawo farmaceutyczne jasno mówi, iż obrót hurtowy produktów leczniczych mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne. Myśląc, jak otworzyć własny biznes właśnie w branży obrotu lekami, należy bardzo dobrze zapoznać się z tym dokumentem.

Warto zaznaczyć, że w takim przedsiębiorstwie, mogą znajdować się także inne produkty np. środki higieniczne, przedmioty pielęgnacji niemowląt i chorych (listę zawiera art. 72. ust. 5 Ustawy Prawo farmaceutyczne).

Istnieje szereg wymogów, które powinny spełnić osoby chcące założyć hurtownię farmaceutyczną. Przede wszystkim należy uzyskać zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jeżeli zamierzamy prowadzić obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i prekursorami kategorii 1, wymagane będą zezwolenia określone odrębnymi przepisami.

Hurtownie farmaceutyczne muszą mieć wyznaczonych kierowników, których ustawa określa mianem Osób Odpowiedzialnych. Ich zadaniem jest prowadzenie hurtowni zgodnie z przepisami ustawy i wymaganiami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Kandydaci na to stanowisko muszą spełniać odpowiednie kryteria – „Osobą Odpowiedzialną może być farmaceuta mający 2-letni staż pracy w hurtowni farmaceutycznej lub w aptece” (art. 84.1. Prawo farmaceutyczne). Należy również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego lokalu do przechowywania i dystrybucji leków. Powinien on być skontrolowany przez sanepid.

Rozbudowany opis czynności, których należy dopełnić przed otworzeniem hurtowni, można znaleźć na rządowej stronie informacyjno-usługowej biznes.gov.pl.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    1 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Opiekun w domu Seniora

    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.