Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Postawa reaktywna – na czym polega

Postawa reaktywna – na czym polega

 
Postawa reaktywna – na czym polega

Sprawdź, jakim jesteś pracownikiem. Czy bliższa jest ci postawa reaktywna, czy może proaktywna?

 

Postawa proaktywna i reaktywna


Postawa proaktywna i reaktywna to przeciwległe bieguny. Proaktywność polega na braniu odpowiedzialności za swoje decyzje i czyny, reaktywność z kolei to poddawanie się wydarzeniom, brak zaangażowania i podejmowania prób wpłynięcia na rzeczywistość.

Różnice między tymi postawami widać choćby w interpretowaniu pojawiających się na zawodowej drodze zmian. Załóżmy, że szef powierza pracownikowi nowy zakres obowiązków. Wdrożenie się w nie jest trudne i będzie wymagało czasu, ale w dłuższej perspektywie, jeśli projekt się powiedzie, przyniesie firmie wiele korzyści. Proaktywna osoba tę sytuację potraktuje jako wyzwanie i szansę – na rozwój, zdobycie nowych kompetencji, sprawdzenie swoich możliwości, być może awans. Poszuka sposobów usprawnień, metod, które pozwolą zadanie zrealizować.

Reaktywna postawa z kolei będzie się wiązać z odmienną interpretacją tej sytuacji. Nowe obowiązki staną się problemem, przeszkodą. Pracownik niechętnie podejmie się działania, sądząc, że prawdopodobnie mu nie podoła, nie jest właściwą osobą, do realizacji trudnego projektu i nie ma wystarczającego zaplecza, by można było odnieść sukces. Co więcej, w przeciwieństwie do proaktywnego kolegi, będzie myślał, że szef nie działa w dobrej wierze i chce mu zaszkodzić.

 

Postawa reaktywna – konsekwencje

 

Osoba reaktywna nie wychodzi z inicjatywą, nie szuka w swoim życiu możliwości i sposobów, by osiągnąć zadowolenie. Biernie czeka na to, co przyniesie życie. Pozwala decydować innym, dzięki temu o wszelkie niepowodzenia może winić nie samą siebie, ale otoczenie, niesprzyjające warunki. Raczej gasi pożary, niż zabezpiecza swoje podwórko przed ogniem. Gdy wydarzy się problem, oczywiście zaczyna działać, ale wcześniej nie robi nic, co mogłoby mu zapobiec. Postawa reaktywna to także większy stres w trudnych sytuacjach.


Pracownik taki stroni od ryzyka i bardzo ceni sobie stabilność. Gdy staje przed wyborem np. zmiany pracy, która może przynieść mu dużo większe korzyści niż obecna, nie podejmie się tego, jeśli zmiana ma się wiązać z niebezpieczeństwem porażki – np. niesprawdzenia się w nowej firmie.

W niemal każdym zespole znajdziemy pracowników o postawach proaktywnych i reaktywnych. Sztuką jest taka organizacja pracy, aby te osoby mogły koegzystować i uzupełniać się wzajemnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.