Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Poznaj obowiązki pracownicze i kary za ich naruszenie

Poznaj obowiązki pracownicze i kary za ich naruszenie

 
Poznaj obowiązki pracownicze i kary za ich naruszenie

Jakie są obowiązki pracownika? Nawet jeśli nie znamy dokładnie przepisów, intuicyjnie wyczuwamy, że chodzi o sumienne i rzetelne wykonywanie obowiązków, przestrzeganie czasu pracy, regulaminu pracy i przepisów BHP. Sprawdźmy, co dokładnie na ten temat mówią przepisy oraz jakie kary grożą pracownikowi za naruszenie jego obowiązków.

 

Zakres obowiązków w pracy

 

Przede wszystkim pracownik ma powinność wykonywać pracę sumiennie i starannie. Co więcej, musi stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Jak to w praktyce wpływa na zakres obowiązków pracownika? Sprzeczne z umową o pracę jest polecenie wykonania innych czynności niż te, wynikające z określonego w umowie rodzaju pracy. Pracownik ma prawo zażądać wydania polecenia na piśmie. Taka forma posłuży jako dowód w sądzie, gdyby pracownik, który odmówił wykonania polecenia służbowego został zwolniony z pracy. W tego typu sytuacjach pracownik może pozwać pracodawcę, a sąd bada zasadność odmowy wykonania polecenia.

 

Kodeks pracy – obowiązki pracownika


Obowiązki pracodawcy i pracownika znajdziemy w czwartym dziale Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 100. Kp: „Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także
przepisów przeciwpożarowych;
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy
informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego”.

 

Prawo pracy – obowiązki pracownika i kary za ich naruszenie

 

Co może zrobić pracodawca, jeśli obowiązki pracownika na stanowisku pracy nie są należycie wypełniane? Ma prawo zastosować karę upomnienia i karę nagany, jeśli zatrudniona osoba nie przestrzega organizacji i porządku, zasad BHP, przepisów przeciwpożarowych, sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.

Jednak na tym nie kończą się sankcje za naruszenie obowiązków pracowniczych. Szef może również stosować karę pieniężną za: „nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy” (art. 108. § 2. Kp.).

Kara pieniężna za jedno przekroczenie i każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa niż wynagrodzenie za jeden dzień pracy, łącznie zaś kary nie mogą przewyższać 1/10 wynagrodzenia.

Odpowiedzialność finansowa grozi również pracownikowi za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, jeżeli ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę. Kara nie może jednak przekraczać trzykrotności wynagrodzenia, chyba że pracownik wyrządził szkodę umyślnie, wtedy odpowiada w pełnej wysokości szkody.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych może spowodować rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!