Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca tymczasowa – zalety i wady

Praca tymczasowa – zalety i wady

 
Praca tymczasowa – zalety i wady

Praca tymczasowa ma różne opinie. Z jednej strony jest szansą na zdobycie zawodowego doświadczenia, czy podreperowanie budżetu w wakacje, a z drugiej nie ma przecież tak korzystnych warunków, jak umowa o pracę. Czym charakteryzuje się zatrudnienie tymczasowe? Jakie są jego wady i zalety?

 

Praca tymczasowa – co to jest

 

Czym właściwie jest praca tymczasowa? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o zajęcie, które nie wiąże się ze stałym zatrudnieniem. Znowelizowana w 2017 r. ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych podaje, że maksymalny okres wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego wynosi 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy lub nieprzerwanie 36 miesięcy, kiedy pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego pracownika stałego (np. osobę na zwolnieniu rodzicielskim). Agencje pracy tymczasowej współpracują z różnymi przedsiębiorstwami, dla których w razie potrzeby rekrutują pracowników.

Pracownik korzystający z usług agencji pośrednictwa pracy nie ponosi kosztów. Wszystkie opłaty bierze na siebie pracodawca, który wybiera zatrudnienie pracownika tymczasowego. Dzięki temu może odciążyć się od zadań kadrowych i uzupełnić skład zespołu w okresie wzmożonej pracy w sezonie.

 

Zalety pracy tymczasowej


Pracownik tymczasowy ma sporą dowolność w wyborze miejsca pracy. Tymczasowa posada bywa dobrym wyjściem dla tych, którzy są u progu kariery zawodowej. Agencje pośrednictwa pracy cenią sobie absolwentów uczelni i liceów. Pracodawcy, zatrudniając osobę bez doświadczenia, nie ryzykują zbyt wiele, a jeśli taki nowicjusz okaże się zdolnym, efektywnym i oddanym pracownikiem, to mogą zatrudnić go na stałe. Praca tymczasowa wydaje się więc idealnie skrojona dla młodych, pragnących się wykazać i zdobyć pierwsze zawodowe szlify.

 

Praca tymczasowa na wakacje


Agencje pracy tymczasowej mają klientów wśród największych pracodawców na rynku, więc można trafić na naprawdę ciekawą ofertę. Firma, której sekretarka jest akurat na urlopie, z otwartymi ramionami przyjmie pracownika tymczasowego, który wykona jej obowiązki. Co więcej, na stronach pośredników pracy znaleźć można także oferty pracy z zagranicy.

Dla studentów etat niekoniecznie jest wygodnym rozwiązaniem, a pogodzenie pracy z nauką bywa bardzo trudne. Studenci, świadomi tego, że jak najwcześniej warto zdobywać doświadczenie zawodowe, często podejmują się pracy tymczasowej, choćby na okres wakacji. W lecie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w branży usługowej i turystycznej i można ten fakt wykorzystać, planując podjęcie pracy tymczasowej.

 

Umowa o pracę tymczasową – urlop, prawa pracownika, legalne zatrudnienie


Biura pośrednictwa mogą podpisywać nawet tygodniowe umowy o pracę, które są ważne pod względem prawnym i całkowicie legalne. Osoba, która jest przyjmowana na krótki czas, nie może być traktowana w kwestii warunków zatrudnienia mniej korzystnie niż ktoś na etacie. W pracy tymczasowej przysługują przywileje, takie jak prawo do urlopów wypoczynkowych (przy dłuższych umowach) i zwolnienia chorobowego czy okres składkowy liczący się do emerytury.

 

Praca tymczasowa – wady

 

Wśród wad trzeba wskazać przede wszystkim niepewność. Większość pracowników wiąże z zajęciem zarobkowym nadzieje na stabilizację zawodową. Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy tymczasowej, trzeba zmienić podejście, bo umowy z kolejnymi pracodawcami są podpisywane na kilka tygodni, tydzień, a czasem jeden dzień. Zazwyczaj oferowane prace są też mniej ambitne niż te na stałe. Pracownik tymczasowy ma pomagać w bieżących zadaniach, a to nie zawsze pozwala się wykazać.

Limity czasu pracy w jednej firmie sprawiają też, że osoba, która długotrwale pracuje na umowach tymczasowych, będzie miała w CV wiele krótkich okresów zatrudnienia. To niekoniecznie jest dobrze widziane przez rekruterów. Mogą oni uznać, że kandydat nie ma sprecyzowanych planów zawodowych albo jest mało lojalny wobec pracodawców.

 

Praca tymczasowa – wady i zalety, których jest więcej


Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej ma więc swoje plusy i minusy. Z jednej strony przyciąga elastycznością, różnymi możliwościami, ciekawymi perspektywami. Może jednak nie odpowiadać osobom szukającym stałej, bezpiecznej przystani na niepewnych wodach rynku pracy. Jedno jest pewne – to idealna opcja dla młodych ludzi bez doświadczenia oraz tych, którzy szukają szybkiego zarobku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi, zwierząt, środowiska czy lokalnej społeczności. Często pomijani bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy. To okazja, by podziękować im za zaangażowanie, pomoc i godną podziwu wytrwałość. Dziękujemy!