Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w ruchu ciągłym – definicja, zasady, przepisy, dodatki

Praca w ruchu ciągłym – definicja, zasady, przepisy, dodatki

 
Praca w ruchu ciągłym – definicja, zasady, przepisy, dodatki

Praca w ruchu ciągłym – co to jest


W niektórych zakładach wprowadza się system pracy w ruchu ciągłym. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Praca w ruchu ciągłym to system pracy, w którym praca nie może być przerwana ze względu na technologię produkcji (np. przy piecach hutniczych). Oznacza to, że obowiązki wykonuje się wtedy w trybie zmianowym z zachowaniem ciągłości produkcji niezależnie od pory dnia oraz dni ustawowo wolnych. Taki typ produkcji jest wprowadzony także wtedy, jeżeli przerwanie pracy maszyn może spowodować znaczne straty ekonomiczne oraz niezaspokojenie potrzeb społeczeństwa.

W związku z tym, że przy takim systemie praca musi trwać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, pracownicy wykonują swoje obowiązki w systemie zmianowym.

 

System pracy zmianowej – zasady


Praca w ruchu ciągłym odbywa się na trzy zmiany. Oznacza to, że jedna ze zmian odbywa się w porze nocnej. W tym przypadku pracodawca musi zaznajomić się z prawem, które dokładnie określa, kto nie może wykonywać takiej pracy. Są to między innymi rodzice lub prawni opiekunowie dzieci do lat czterech (chyba że wyrażą na to zgodę), a także niepełnosprawni. Osobę, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, można zatrudnić w takim zakładzie tylko wtedy, jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę. Praca na tak zwane „nocki” nie może być także wykonywana przez kobiety w ciąży oraz pracowników młodocianych. W przypadku kobiet ciężarnych jest to kategorycznie zabronione, niezależnie od zgody lekarza.

 

Praca zmianowa – przepisy


Wszystkie przepisy dotyczące pracy w ruchu ciągłym są określone w 133. artykule Kodeksu Pracy. Zasady te jasno określają, że pracodawca musi zapewnić jedną wolną niedzielę każdemu pracownikowi w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym. Dzięki temu pracownicy mają zapewniony odpoczynek, a pracodawca musi o tym pamiętać przy tworzeniu grafiku pracy.
Jeżeli to prawo nie zostało zapewnione, to pracownicy mogą ubiegać się o jego egzekwowanie, a pracodawca powinien być świadomy, że naruszenie go może powodować naliczenie wysokich kar przez Państwową Inspekcję Pracy.

 


Dodatki za pracę zmianową


Polskie prawo określa, że standardowy czas pracy ma wynosić 40 godzin tygodniowo. Tak samo jest w przypadku pracy w ruchu ciągłym. Zdarzają się jednak przypadki, że wymiar czasu pracy może być przedłużony maksymalnie do 43 godzin, ale tylko raz w danym okresie rozliczeniowym. W praktyce oznacza to, że w jednym dniu można przedłużyć zmianę do 12 godzin. Pracodawca musi w tym wypadku pamiętać, że za każdą z dodatkowych godzin płaci się wynagrodzenie powiększone o 100-procentowy dodatek. Praca powyżej 8 godzin dziennie nie jest w tym przypadku traktowana jako nadgodziny. Praca na nocną zmianę wiąże się także z koniecznością wypłaty dodatku nocnego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!