Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Product placement - podstawowe informacje

Product placement - podstawowe informacje

 
Product placement - podstawowe informacje

Product placement – definicja

 

Product placement polega na umieszczaniu produktu albo usługi w audycjach telewizyjnych i radiowych, w książkach, grach, filmach. Mówiąc dokładniej i zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jest to: „przekaz handlowy polegający na przedstawieniu lub nawiązywaniu do towaru, usługi lub ich znaku towarowego w taki sposób, że stanowią one element samej audycji w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usług”.

Z założenia jest to działanie bardzo subtelne – ma działać na podświadomość konsumentów. Warto też zaznaczyć różnicę między lokowaniem produktu, a lokowaniem tematu, czyli ujętymi w scenariuszu albo liście dialogowej pozytywnymi wypowiedziami bohaterów o konkretnym produkcie. Taka praktyka jest zabroniona, ponieważ może wprowadzać widza w błąd – trudno odróżnić, co jest reklamą, a co treścią audycji.


Product placement - na czym polega

 

Uczestnicy muzycznego talent show, czekając na swój występ, zajadają się parówkami lub piją owocowe soki. Kucharz prowadzący krótki program kulinarny kroi warzywa nożem konkretnej marki, następnie przyprawia danie, otwierając torebkę bazylii z widocznym logo. W tle nie sposób nie zauważyć lodówki, piekarnika i zmywarki tej samej linii jednego producenta. Bohaterka serialu słucha znanej stacji radiowej, jej syn po powrocie ze szkoły sięga po jogurt, a widz dokładnie wie, o jaką stację chodzi i jakiej marki jest ów jogurt. To wszystko product placement. Przykłady lokowań, na które natrafimy, oglądając telewizję, można mnożyć, co ważne jednak – powinny być one zawsze dokładnie oznaczone.

 

Product placement w Polsce


Obecnie lokowanie produktu w polskich serialach, filmach, czy audycjach telewizyjnych i radiowych jest powszechną praktyką. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w 2011 roku było działaniem prawnie zakazanym i uznawanym za kryptoreklamę. Obecnie taka forma promocji nie jest dozwolona w audycjach skierowanych do dzieci. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 25 marca 2011 r. firmy mogą legalnie korzystać z product placementu, jednak, tak w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, obowiązują bardzo konkretne przepisy, regulujące zasady, na jakich lokowanie produktu może być wprowadzane.

Audycje, które zawierają reklamowy przekaz, muszą być po pierwsze przez nadawcę ewidencjonowane, a po drugie – oznaczane. Jak? Na początku, na końcu i po każdej przerwie reklamowej umieszcza się charakterystyczną pomarańczową belkę: „Audycja zawiera/zawierała lokowanie produktu”.

Unijna dyrektywa, a następnie Rozporządzenie KRRiT z 30 czerwca 2011 roku w sprawie szczegółowych warunków lokowania produktów, dokładnie określa, jak takie oznaczenie powinno wyglądać. Zgodnie z rozporządzeniem: „Każdorazowe oznaczenie znakiem graficznym audycji powinno trwać nie krócej niż 4 sekundy i zajmować nie mniej niż 5% powierzchni ekranu”. Lista marek ulokowanych w audycji jest także zawsze wyszczególniana w napisach końcowych.

Podobne zasady dotyczą audycji radiowych, tyle że oznaczenie audycji ma formę sygnału dźwiękowego, czyli: „czytanego przez lektora tekstu o treści:
1) "audycja zawiera lokowanie produktu", jeżeli jest umieszczony na początku lub w momencie wznowienia audycji po przerwie na reklamę lub telesprzedaż;
2) "audycja zawierała lokowanie produktu", jeżeli sygnał dźwiękowy umieszczony jest na końcu audycji”.


Product placement jako skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej


Bloki reklamowe bardzo często budzą niechęć odbiorców. Co więcej konsumenci uodpornili się na tradycyjne bardzo perswazyjne przekazy handlowe, są bardziej świadomi tego, jaki wpływ na ich zakupowe decyzje mogą mieć reklamy. W związku z tym powszechne są dwa zjawiska: zipping, czyli przewijanie reklam w odtwarzanych audycjach i zapping, który polega na tak zwanym skakaniu z kanału na kanał, zwłaszcza podczas bloków z reklamami.

Lokowanie produktu jest mniej inwazyjne, nie przeszkadza w odbiorze treści i dlatego można je uznać za skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej. Co więcej, logo pojawiające się w pozytywnym kontekście, wpływa także na wizerunek marki. Dlatego product placement można też uważać, za narzędzie wspierające PR-owe działania firm.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.