Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

 
Przejęcie firmy - o czym warto wiedzieć?

Firmy obejmują różnorodne strategie, mające prowadzić do rozwoju działalności. Niektóre skupiają się na wewnętrznych transformacjach, natomiast inne szukają zewnętrznych rozwiązań.

 

Przejęcie firmy - na czym polega?

 

Jedną z możliwości rozwoju i ekspansji przedsiębiorstwa jest przejęcie. Czym się ono charakteryzuje? Najprościej mówiąc, polega na przeniesieniu kontroli nad daną organizacją przez przejmującą ją spółkę. Odbywa się przeważnie poprzez nabycie przeważającej liczby akcji lub udziałów. W ramach przejęcia firmy wyróżnia się przejęcie przyjazne i wrogie. To ostatnie charakteryzuje się brakiem zgody ze strony spółki przejmowanej.

 

Przejęcie pracowników przez innego pracodawcę

 

Mimo że przejęcie przedsiębiorstwa jest uznawane za jedną z najszybszych metod zajęcia innej firmy, to wiele kwestii wymaga szczegółowego przeanalizowania i dopracowania. W tym bardzo ważny jest temat przejęcia pracowników przez innego pracodawcę.

 

Z reguły personel jest nastawiony do tego typu zmian negatywnie. Zakup przedsiębiorstwa przez zewnętrzne organizacje wywołuje poczucie strachu, niepewność - o dalsze losy w firmie, o wysokość wynagrodzenia itp. Jak mówi art. 231. Kodeksu pracy, jeśli ktoś przejmuje cały zakład (lub jego część), to z mocy prawa staje się stroną w dotychczas obowiązujących stosunkach pracy (z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów kodeksu).

 

W związku z tym, iż przejęcie przedsiębiorstwa jest dla pracowników nietypową sytuacją, dokument daje zatrudnionym prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, z obowiązkiem wręczenia jedynie siedmiodniowego uprzedzenia. Dodatkowo, sama procedura daje zatrudnionym takie prawa jak w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. Jeśli poprzedni pracodawca współpracował z daną osobą na podstawie innych regulacji niż umowa o pracę, to nowy właściciel firmy powinien z dniem przejęcia przedstawić zatrudnionemu nowe warunki płacy i pracy.

 

Umowa przejęcia firmy

 

Przejęcie firmy jest powodowane wykupem udziałów lub akcji. Przejmowana firma nie traci swojej prawnej bytności. Jak zatem wygląda sprzedaż/wykup firmy? Jakie zasady panują w handlu akcjami i udziałami? W materiale opracowanym dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S. A. opisano kolejno wymogi sprzedaży w różnego rodzaju spółkach i tak:
- Sprzedaż udziałów w spółce z o. o. podlega regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych. Wymagana jest m.in. forma pisemna, a podpisy muszą być poświadczone notarialnie.

- Sprzedaż akcji spółki akcyjnej rozpatruje się ze względu na charakter akcji (tu obowiązuje Kodeks Spółek Handlowych i Kodeks Cywilny): imienne akcje wymagają oświadczenia na piśmie (na dokumencie akcji lub innymi) i przeniesienia jej posiadania; akcje na okaziciela należy wydać fizycznie nabywcy.

 

Przy wykupie udziałów i akcji trzeba pamiętać także o umieszczaniu stosownych wpisów do księgi udziałów lub księgi akcyjnej. Konieczne jest także, by zwracać uwagę na ograniczenia w możliwości i wykupu lub sprzedaży akcji lub udziałów. Blokady mogą wynikać między innymi z umów spółek, przepisów ustawowych itd.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.