Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

 
Rolnictwo ekologiczne: co to znaczy, dopłaty

Owoce i warzywa ekologiczne, od polskich rolników, to produkty bardzo cenione przez klientów. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma to, co jemy. Wybieramy świadomie, wiemy, za co płacimy. Produkty eko mają wiele zalet, wymagają jednak przestrzegania ściśle określonych warunków uprawy roślin i hodowli zwierząt. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne i na jakie wsparcie może liczyć rolnik, który zdecyduje się prowadzić ekogospodarstwo.

 

Rolnictwo ekologiczne – definicja

 

Obowiązującą także w polskim prawie definicję rolnictwa ekologicznego znajdziemy w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91:

 

Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji odpowiadającą wymaganiom niektórych konsumentów preferujących wyroby wytwarzane przy użyciu substancji naturalnych i naturalnych procesów. Ekologiczna metoda produkcji pełni zatem podwójną funkcję społeczną: z jednej strony dostarcza towarów na specyficzny rynek kształtowany przez popyt na produkty ekologiczne, a z drugiej strony jest działaniem w interesie publicznym, ponieważ przyczynia się do ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i rozwoju obszarów wiejskich.

 

W przypadku rolnictwa ekologicznego wymogi dla producentów są jednakowe w całej Unii Europejskiej. W Polsce uzupełnia jeUstawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.

 

Cechy rolnictwa ekologicznego

 

Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności opierają się na tradycyjnych metodach, w których rezygnuje się ze środków chemicznych, ulepszaczy i jakichkolwiek dróg na skróty. Korzystają z tego oczywiście klienci, na których stoły trafia zdrowe jedzenie, ale także całe społeczeństwo. Uprawy ekologiczne to takie, które umożliwiają zrównoważoną eksploatację środowiska, pozwalają chronić żyzne gleby, wodę, różnorodność biologiczną i krajobrazu. Nie niszczą przyrody, ale pozwalają żyć z nią w zgodzie. Do uprawy roślin i hodowli zwierząt stosowane są tylko naturalne substancje czy produkty, np. nawozy ekologiczne, nasiona ekologiczne.

 

Rolnictwo ekologiczne w praktyce oznacza jednak wiele wyrzeczeń dla rolników. Muszą się oni liczyć – szczególnie na początku – z koniecznością włożenia większych nakładów pracy w gospodarstwo, uzyskiwaniem mniejszych plonów. Ich działalność rolnicza jest jednak wspierana finansowo.

 

Rolnictwo ekologiczne: dopłaty

 

Korzyści z rolnictwa ekologicznego mają wielowymiarowy charakter, dlatego ta idea jest promowana w działaniu Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020. W jego ramach rolnicy podejmują się 5-letniego zobowiązania ekologicznego, podczas którego muszą przestrzegać ściśle określonych wymogów dla wybranych pakietów i wariantów. W zamian otrzymują prawo do dopłaty – płatności ekologicznej, której wysokość zależy od liczby hektarów (wysokość stawek różni się w zależności od pakietu).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!