Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Treser psów - jak zostać, kurs, zarobki

Treser psów - jak zostać, kurs, zarobki

 
Treser psów - jak zostać, kurs, zarobki

Współcześnie wśród ludzi coraz bardziej wzrasta świadomość, że posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością, że należy zwrócić uwagę na jego wychowanie i kształtować jego charakter od pierwszych miesięcy.

 

Jak zostać treserem psów?

 

Tymi zadaniami można zająć się samodzielnie, jednak w wielu przypadkach właściciele korzystają z pomocy tresera psów. Należy pamiętać, że nie wybierają byle kogo. Mimo że nie ma konkretnych prawnych wytycznych co do prowadzenia działalności treserskiej, to jednak osoba zajmująca się tym zawodowo powinna zadbać o zdobycie odpowiednich umiejętności.

 

Zaplecze teoretyczne można zdobywać indywidualnie, korzystając z różnorodnych źródeł (książki, internet), a także na studiach, na takich kierunkach jak psychologia zwierząt itp. Do tego wprowadza się praktykę. Przyszły treser psów musi podchodzić do każdego zwierzęcia (i jego właściciela) indywidualnie. Zatem przydadzą się takie doświadczenia jak wolontariat w schronisku, staże w ośrodkach szkoleniowych i podobnych punktach opieki nad zwierzętami.

 

Następnie warto zainwestować w kurs trenera psów lub kurs behawiorysty psów. Zdobycie certyfikatu znanego i cenionego ośrodka oraz rekomendacje szkoleniowców z pewnością pozwolą rozkręcić działalność treserską.

 

Treser psów - praca, zakres obowiązków

 

Treser zwierząt zazwyczaj zajmuje się korygowaniem niechcianych zachowań psów (np. brak posłuszeństwa) jak i szkoleniem na wystawy i konkurencje sportowe itp. Narzędzia tresera stosowane podczas kursów nie różnią się znacząco od tych, których używa się do codziennej pielęgnacji zwierzęcia. Są to między innymi szelki, kagańce, smycze krótkie i długie, klikery i przysmaki. Wszystkie działania w ostateczności mają doprowadzić do przystosowania psa i jego właściciela do swobodnego funkcjonowania w najbliższym im otoczeniu. Ważną rolą tresera psów jest szkolenie psów do zadań specjalistycznych: pasterstwo, pomoc osobom niepełnosprawnym, ratownictwo górskie lub wodne.

 

Kurs tresury psów

 

Jednak zanim otworzymy psią szkołę, najpierw powinniśmy przejść szkolenie na tresera psów. Czego można nauczyć się podczas takich zajęć? Z pewnością podstaw anatomii i biologii zwierząt. Kursant będzie mógł zdobyć wiedzę z zakresu występowania chorób, predyspozycji fizycznych zwierzęcia do wykonywania określonych poleceń. Nauczy się nie tylko jak socjalizować psa, ale tego, jak prowadzić zajęcia grupowe z udziałem kilku psów i ich właścicieli.

 

Treser psów - zarobki

 

Mimo że kursy trenerskie nie są najtańsze (to ok. 1000 – 3000 zł) to jednak w bardzo szybkim czasie można uzyskać zwrot z takiej inwestycji. Sesje indywidualne to często kwoty około kilkuset złotych, zajęcia grupowe - ok. 100 zł za pojedyncze spotkanie od każdego uczestnika. Dużo zależy też od rodzaju szkolenia, tego, jakie zachowania korygujemy i czego mamy dane zwierzę nauczyć. Liczba zajęć przy eliminowaniu agresji lub nietypowych lęków będzie różniła się od spotkań poświęconych na nauczenie podstawowych umiejętności. Nie jest to jednak reguła – bardzo dużo zależy od samego psa i jego właściciela.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.