Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

 
Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

Wywiad behawioralny – na czym polega


Rekruterzy dysponują całą gamą narzędzi, które pomogą wyselekcjonować pracownika na dane stanowisko pracy. Pierwszą rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę przyszły przełożony, jest nasze CV. Czasem trudno jest stworzyć taki życiorys, który będzie wyróżniał się na tle setek innych aplikacji. Specjaliści HR podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą zweryfikować, czy podane informacje są prawdziwe. Oprócz tego ważne jest także poznanie kandydata, co pozwoli ocenić, czy zaproszona osoba nie tylko ma odpowiednie kwalifikacje, ale także posiada takie cechy i predyspozycje, które mogą pomóc w pracy na danym stanowisku.

W tym celu rekruterzy mogą zastosować tak zwany wywiad behawioralny, który polega na zadawaniu zainteresowanemu posadą pytań dotyczących sukcesów i porażek z przeszłości. Chodzi tutaj o to, żeby kandydat opisał, jak zachował się w danej sytuacji oraz jakie były motywy jego działań.

 

Pytania behawioralne


Pytania behawioralne mają pomóc w znalezieniu odpowiedniego podwładnego. Przed rozpoczęciem rekrutacji pracodawca powinien określić, kogo tak naprawdę szuka. Jest to tak zwany profil kompetencyjny pracownika. Podczas procesu rekrutacji osoby z działu HR tworzą taki profil, dzięki czemu mogą go później porównać z nadesłanymi aplikacjami.
Warto tutaj zaznaczyć, że ta metoda jest bardzo efektywna. Pozwala ona ocenić, czy informacje zawarte w CV rzeczywiście pokrywają się z rzeczywistością. Trudne pytania rekrutacyjne mają na celu sprawdzić, jakie umiejętności i zdolności posiada kandydat. Czasami są one bardzo szczegółowe i jeżeli nie jesteśmy do końca szczerzy, możemy mieć problemy z odpowiedzią.
Test behawioralny jest skuteczny głównie dlatego, że analizujemy wtedy zdarzenia, które już miały miejsce. Nie mamy tu zatem do czynienia z deklaracjami aplikującej osoby, ale z faktami.

Kompetencje behawioralne

Przeprowadzenie wywiadu behawioralnego nie jest łatwe. Przede wszystkim rekruter musi zadać szereg szczegółowych pytań i mieć na uwadze to, że kandydat może nie pamiętać pewnych zdarzeń ze wszystkimi detalami. Dodatkowo HR-owiec powinien umieć analizować to, co usłyszał. Dlatego skonstruowanie skutecznego testu behawioralnego wymaga odpowiednich kompetencji. Specjalista ds personalnych sporządza szczegółowe notatki z odpowiedzi aplikujących ludzi, aby później móc dokonać dokładnej analizy. Ważna jest także świadomość, kogo poszukujemy na dane stanowisko.

 

Pytania rekrutacyjne – przykłady


Jeżeli przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego na nasze wymarzone stanowisko, musimy pamiętać o tym, że mogą spotkać się z wieloma metodami selekcji kandydatów. Bardzo często podczas rozmowy telefonicznej mówią, że np. w trakcie pierwszego etapu będzie wymagane uzupełnienie testu z języka obcego lub numerycznego, który ma sprawdzić umiejętność logicznego myślenia. Rozwiązywanie takich sprawdzianów można wyćwiczyć. A jak przygotować się do testu behawioralnego? To może być trudniejsze, ponieważ nie wiemy, jakie pytania będą zadawali rekruterzy. Ważna jest natomiast świadomość, jakie typy pytań mogą pojawić się w takiej sytuacji.  

Poniżej podajemy kilka przykładów takich pytań:


Czy mógłby podać Pan/Pani projekt, z którego jest Pan/Pani najbardziej dumna?
Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani wystąpić przed dużą grupą osób bez wcześniejszego przygotowania. Jak się Pani wtedy czuła?
Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy podjęta przez Pana decyzja okazała się błędna. Jakie były tego konsekwencje?
Proszę podać przykład decyzji, która nie cieszyła się uznaniem innych pracowników. Jak się Pani wtedy czuła? Czy cały czas była Pani przekonana o słuszności podjętej decyzji?
Proszę opisać sytuację, w której musiał Pan efektywnie pracować w sytuacji stresowej i/lub pod dużą presją czasu?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!