Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

 
Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

Zmiana czasu, mimo że odbywa się nieprzerwanie od blisko pół wieku dwa razy do roku, wciąż budzi sporo emocji. Dyskusje na temat zasadności zmiany wskazówek zegara nasilają się szczególnie w marcu, czyli wówczas, gdy przestawiamy czas z zimowego na letni – i musimy zacząć wstawać z łóżka o godzinę wcześniej niż jesienią i zimą. Warto pamiętać, że zmiana czasu ma konsekwencje w życiu zawodowym. W nocy przestawiania zegarków pracujące osoby wykonują obowiązki o godzinę krócej (jeśli jest to zmiana z czasu zimowego na letni) bądź o godzinę dłużej (z letniego na zimowy). Fakt ten wpływa na rozliczenie czasu pracy oraz otrzymywane wynagrodzenie. 

 

Spis treści

Kiedy zmiana czasu?

 

Choć w Unii Europejskiej od dawna debatuje się nad wstrzymaniem procedury zmiany czasu dwa razy do roku, póki co musimy funkcjonować wg starych zasad. W Polsce wskazówki zmieniamy w ostatni weekend marca (czas zimowy zamieniamy na czas letni) oraz w ostatni weekend października. Warto pamiętać, że w innych państwach obowiązują inne terminy zmiany czasu. Łącznie na świecie dwa systemy czasu obowiązują w ponad 70 krajach.

 

  • zmiana czasu letniego na zimowy

 

W 2024 roku w Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w nocy z 26 na 27 października (dokładniej, 27 października). Dla porównania, np. w USA (w stanach, w których obowiązuje zmiana czasu) wskazówki zostaną przesunięte w nocy z 2 na 3 listopada.

 

  • zmiana czasu zimowego na letni

 

Marcowa zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku w Polsce wypada w nocy z 30 na 31 marca (ściślej rzecz biorąc, 31 marca). Amerykanie zmianę tę mają już za sobą, wskazówki na wcześniejszą godzinę przesunęli już w nocy z 9 na 10 marca.

 

Czytaj takżeDrzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

 

O której zmiana czasu?

 

Przesunięcie wskazówek zwyczajowo następuje w nocy z soboty na niedzielę w godzinach 2.00-3.00. Jest to bowiem okres, w którym stosunkowo niewiele osób pracuje, co ma zminimalizować koszty i niedogodności dla pracodawców i pracowników, związane z wydłużeniem bądź skróceniem o godzinę wymiaru pracy.

 

Zmiana czasu a wynagrodzenie pracownika

 

Mimo iż przesunięcie wskazówek powtarza się co roku, niezmiennie przysparza pracodawcom problemów z rozliczeniem czasu pracy pracujących tej nocy osób. W związku z tym przypominamy, jak należy zachować się w tej sytuacji, aby nie naruszać przepisów prawa pracy.

 

  • zmiana czasu z letniego na zimowy

 

Osoby pełniące obowiązki służbowe nocą z 26 na 27 października, których zwykły wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin, tej nocy będą pracować przez 9 godzin. Wynika to z faktu przesunięcia wskazówek w tył z godziny 3:00 na 2:00. Za ile godzin powinien zapłacić im pracodawca?

 

Odpowiedź jest tu jednoznaczna: szef szef ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za 9 godzin pracy, w tym za 1 godzinę nadliczbową w nocy, a także dodatek za pracę w godzinach nocnych.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Dodatek z kolei należy się za pracę w godzinach nocnych – między godziną 21:00 a 7:00 (lub w godzinach wynikających z przepisów wewnątrzzakładowych, nie stojących jednak w sprzeczności z Kodeksem pracy). Wysokość dodatku to co najmniej 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei za nadgodziny w nocy przysługuje dodatek w wysokości 100% wysokości pensji (przypomnijmy – prócz normalnego wynagrodzenia).

 

Podsumowując, pracownik otrzyma więc: wynagrodzenie za 9 godzin pracy, dodatek za pracę w nocy i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

  • zmiana czasu z zimowego na letni

 

W sytuacji odwrotnej, gdy w wyniku zmiany czasu na letni liczba przepracowanych godzin skraca się (np. z 8 do 7 godzin), pracodawca ma obowiązek zapłacić podwładnemu wynagrodzenie za pełen wymiar czasu pracy (np. 8 godzin). Wynika to z faktu gotowości do pełnienia obowiązków służbowych przez podwładnego, za które wypłacane jest wynagrodzenie przestojowe (art. 81. Kodeksu pracy).

 

Wprawdzie przepis przyznający pracownikowi prawo do wynagrodzenia przestojowego uzależnia je od niewykonywania pracy z powodu przeszkód występujących po stronie pracodawcy, to jednak w tym wypadku – mimo że zmiana czasu nie jest w żaden sposób „zawiniona” – przyjmuje się, że okoliczność ta obciąża pracodawcę.

 

  • praca w nocy a zmiana czasu – wolne

 

W przypadku nadgodzin w nocy Kodeks pracy przewiduje też możliwość odebrania wolnego w innym terminie. Następuje to na pisemny wniosek pracownika bądź z inicjatywy pracodawcy (bez wniosku). W pierwszym przypadku podwładny otrzymuje 1 godzinę wolną, w drugim – 1,5 godziny. Odebranie wolnego jest równoznaczne z utratą prawa do wynagrodzenia za godzinę nadliczbową.

 

 

Zmiana czasu a ewidencja czasu pracy

 

Harmonogram powinien odzwierciedlać rzeczywisty czas pracy danej osoby. Dlatego, jeśli chodzi o udokumentowanie pracy w noc zmiany czasu, nie modyfikujemy wstecznie harmonogramów czasu pracy. Nawet jeśli przy ich tworzeniu pracodawca nie będzie pamiętał, że na nocnej zmianie przypadającej z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu i w związku z tym zaplanuje 8 godzin pracy – nie dokonuje korekty dokumentów już po fakcie. W tej sytuacji w ewidencji czasu pracy, która odzwierciedla rzeczywiście przepracowany czas, należy wykazać faktyczną liczbę godzin pracy.

 

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024

 

Historia zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni

 

Przesuwamy wskazówki z czasu zimowego na czas letni i odwrotnie od niedawna, choć pomysły tego typu pojawiały się już przed wiekami. Benjamin Franklin już w 1784 roku napisał żartobliwy esej pt. An Economical Project for Diminishing the Cost of Light, skierowany do jednego w paryskich czasopism, w którym zaproponował, by paryżanie wstawali o godzinę wcześniej – korzystając ze światła poranka, mogliby zaoszczędzić na świecach. Franklin wyliczył nawet, że zaoszczędzono by wówczas kwotą równą dzisiejszym 200 mln dolarów.

 

Pierwsze poważne propozycje dotyczące zmiany czasu pojawiły się dopiero w XX wieku. Systematycznie czasy letni i zimowy zaczęły obowiązywać najpierw w Kanadzie (1907), Austrii i Niemczech (wówczas Cesarstwie Niemieckim – 1916 r.)*. W Polsce zmieniano czas już w okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej, ale systematyczny system zmiany czasu wprowadzono dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

 

Po co jest zmiana czasu?

 

Celem zmiany czasu jest pełniejsze wykorzystanie światła dziennego i przez to oszczędność energii elektrycznej (wynikającej z konieczności dłuższego oświetlania pomieszczeń itp.). Do najczęściej wskazywanych korzyści stosowania dwóch systemów czasu zalicza się:

 

  • oszczędność energii

 

Przesunięcie godzin pracy i aktywności na czas, kiedy jest więcej światła dziennego, zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, co prowadzi do oszczędności energii elektrycznej.

 

  • bezpieczeństwo

 

Jasne poranki i wieczory mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszając ryzyko wypadków związanych z jazdą w ciemności.

 

  • korzystny wpływ na gospodarkę

 

Dłuższe wieczory mogą sprzyjać zwiększeniu aktywności konsumenckiej, np. w branży turystycznej, gastronomicznej czy rozrywkowej, co może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę.

 

  • poprawa samopoczucia i zdrowia

 

Większa ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia może poprawić samopoczucie, a także zmniejszać ryzyko depresji czy tzw. chandry.

 

  • wzrost aktywności na świeżym powietrzu

 

Dłuższe popołudnia w okresie letnim zachęcają do spędzania więcej czasu na zewnątrz, co sprzyja aktywności fizycznej i rekreacji.

 

 

Dyskusja w związku ze zmianą czasu

 

Coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne wobec zmian czasu. Zwolennicy wstrzymania zmian czasu najczęściej wskazują na następujące wady tego systemu:

 

  • zakłócenie rytmu dobowego człowieka

 

Nagła zmiana czasu może źle wpływać na wewnętrzny zegar biologiczny człowieka, co u niektórych osób prowadzi do problemów ze snem, zmęczenia i złego samopoczucia, a nawet może obniżać odporność czy zwiększać ryzyko problemów z sercem.

 

  • zmniejszenie produktywności

 

Kolejny argumentó mówi o tym, że problemy ze snem i adaptacją do nowego czasu mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności w pracy, w nauce czy w innej codziennej aktywności.

 

  • kwestionowanie oszczędności energii

 

Zdaniem oponentów dwóch systemów czasu niektóre badania sugerują, że oszczędności energii wynikające ze zmiany zegarka są minimalne lub nawet nieistniejące, szczególnie w nowoczesnych społeczeństwach, gdzie na koszty zużycia energii wpływa wiele czynników, a nie tylko koszt oświetlenia.

 

  • komplikacje logistyczne

 

Oponenci zmiany czasu wskazują także na fakt, że zmiana godziny może prowadzić do kłopotów w czasie planowania podróży, a także w organizacji pracy przedsiębiorstw międzynarodowych oraz w systemach informatycznych wymagających regularnej aktualizacji.

 

Czytaj takżeSzukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

____________________

*Źródło: https://www.timeanddate.com/time/dst/history.html

 

Zmiana czasu a praca w nocy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kto wprowadził zmianę czasu w Polsce?

 

Zmiana czasu w naszym kraju, tak jak w wielu innych europejskich państwach, została wprowadzona po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. Po wojnie z niej zrezygnowano, a przez lata praktyka ta była wielokrotnie zawieszana i przywracana. Obecnie obowiązują przepisy dotyczące zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie wynikające z regulacji Unii Europejskiej. 

 

  • Czy zmiana czasu jest na całym świecie?

 

Nie, zmiana czasu nie jest stosowana na całym świecie. Jest to praktyka wykorzystywana głównie w krajach położonych w strefach umiarkowanych, gdzie różnice w długości dnia są znaczące o różnych porach roku. Wiele państw, szczególnie tych położonych bliżej równika, w których długość dnia i nocy przez cały rok jest bardziej stabilna, nie stosuje systemu zmiany czasu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Bose-Instal
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła (praca bardzo podobna do wiercenia studni głębinowych) system pracy w tak zwanej delegacji w systemie 3 tygodnie na 1 tydzień; wyjazd na wolne i przyjazd z wolnego zawsze do siedziby firmy (Czerwona Niwa koło Sochaczewa)
  • Magazynier

    Fresenius   Sady, ul. Poznańska 16C, Dojazd z Poznania autobusami linii: 811, 813.    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie
    6 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie przesyłek (paczki i palety) obsługa wózka widłowego obsługa skanera (zapewniamy szkolenie na miejscu) rozładunek i załadunek towarów na terenie magazynu współpraca w małym i zgranym zespole praca wyłącznie od poniedziałku do piątku (w...
  • AGATA Spółka Akcyjna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Realizacja planów sprzedaży; Raportowanie analizy sprzedaż przełożonym (Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora); Wdrażanie oraz szkolenie nowych pracowników; Tworzenie grafików pracy; Odpowiedzialność za pracę podległego zespołu...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. przygotowania inwestycji

    Staff Partners   Warszawa, Mokotów, Plac Unii Lubelskiej    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat   5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kompletowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi dokumentami formalno- prawnymi, w tym pozyskiwanie niezbędnych decyzji (środowiskowych/lokalizacyjnych/pozwoleń na budowę/ zgłoszeń robót), zgód właścicielskich i umów, prowadzenie negocjacji w zakresie...
  • Samodzielny Księgowy / Samodzielna Księgowa

    Staff Partners   Warszawa, Praga-Południe    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Dekretacja operacji z wyciągów bankowych w walucie polskiej i obcej oraz raportów kasowych, Księgowanie dokumentów zakupu towarów i usług w tym od dostawców zagranicznych (WNT, import), Księgowanie dokumentów sprzedaży zagranicznej (WDT, eksport) oraz krajowej,...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.