Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

 
Gimnastyka w pracy biurowej - weź przykład z Japonii

Gimnastyka w pracy biurowej – zalety


Gimnastyka w pracy, czyli czas poświęcony nie na wykonywanie służbowych obowiązków, rozmowy z klientami i odpowiadanie na maile, ale na coś, co teoretycznie powinno być zajęciem po godzinach. Dlaczego więc coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie zwyczaju wspólnych ćwiczeń? Aktywność fizyczna ma długą listę zalet, a pracodawca, który propaguje zdrowy styl życia i zachęca do niego pracowników może liczyć na wymierne korzyści.

Przede wszystkim gimnastyka pozwala na rozładowanie napięcia i obniżenie poziomu stresu. Ciągła gonitwa, by zdążyć z zadaniem nim minie deadline i stałe podnoszenie poprzeczki w dłuższej perspektywie negatywnie odbijają się na efektywności pracowników.  W skrajnych przypadkach permanentnie zestresowanemu pracownikowi grozi wypalenie zawodowe. Dlatego bardzo dobrze, jeśli szef pokazuje, że warto zadbać o zdrowie. Taka postawa pokazuje pracownikom, że przełożonemu na nich zależy, buduje lojalność i motywuje. Wspólne ćwiczenia są też świetnym pretekstem do nawiązywania relacji i poznania się z mniej formalnej strony, sprzyjają dobrej atmosferze w zespole.

 

Gimnastyka w pracy – Japonia

 

Nie wiesz, jak zmotywować pracowników do bardziej efektywnej pracy? Weź przykład z Japończyków. W większości japońskich firm pracownicy w jeden dzień tygodnia razem się gimnastykują. Płeć, wiek i zajmowane stanowisko nie grają roli – ćwiczą wszyscy. Godzina wspólnych zajęć jest wliczana do czasu pracy.


Zgodnie z japońską tradycją poranna gimnastyka należy do całego zespołu rytuałów w japońskich fabrykach. Raz w tygodniu, przed pracą i gimnastyką, pracownicy oraz dyrektorzy spotykają się, by porozmawiać. Jest to tzw. chorei. Podczas tych spotkań szef informuje o pracy czekającej pracowników w danym dniu lub tygodniu. Pracownicy mogą wtedy zgłaszać wątpliwości. (za: Dziennik Łódzki, 2007).

Japończycy znani są ze swojego oddania pracy i nadgodziny traktują jako zupełny standard. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest niczym wyjątkowym wychodzenie z biura nawet późnym wieczorem, jednak zmęczenie i niewyspanie pracowników obniża ich efektywność. Z tego względu szefowie wielu przedsiębiorstw starają się motywować zatrudnione osoby do dbania o zdrowie i odpoczynek. Wśród biurowych pomieszczeń możemy znaleźć miejsca do relaksu czy drzemki, a pracownicy otrzymują premię za wysypianie się (specjalna aplikacja sprawdza, w jakich godzinach pracownik spał).

Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.