Praca.pl Poradniki Budownictwo
Kodeks inżyniera budownictwa

Kodeks inżyniera budownictwa

 
Kodeks inżyniera budownictwa

1. Czy opuszczający obecnie mury uczelni młodzi inżynierowie są przygotowani do pracy w zawodzie? Jaka jest jakość kształcenia w budownictwie w Polsce?


Kilka lat temu Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przeprowadziła analizę programów nauczania. Polegała ona na porównaniu opracowanego, wzorcowego programu, który uwzględniał procentowy udział przedmiotów zawodowych i teoretycznych, z tymi, udostępnionymi przez politechniki. Wnioski płynące z badania pokazały, że jakość kształcenia w budownictwie jest bardzo zróżnicowana na poszczególnych uczelniach. Większość nie spełniała wymogów środowiska zawodowego.
Warto zwrócić też uwagę, że obecnie obserwujemy wyraźny niedobór osób, które pracują na budowie fizycznie, rzemieślników. Wynika to między innymi z likwidacji szkół przyzakładowych i państwowych szkół zawodowych.


2. Czy budownictwo to kierunek z przyszłością?


Budownictwo to działalność zawodowa, która zalicza się do najstarszych w dziejach cywilizacji. Najwcześniej też podlegała regulacjom. To świadczy o dużej skali odpowiedzialności i dużym znaczeniu społecznym. Kilka lat temu niedobór mieszkań kształtował się na poziomie ponad 1,5 miliona i nadal jest bardzo wysoki. Zapotrzebowanie w budownictwie będzie więc zawsze. W Polsce jest ono szczególnie duże. Nie ma więc obaw, że pracy w budownictwie zabraknie.


3. W ofertach pracy na Praca.pl pracodawcy oczekują od inżynierów budownictwa samodzielności, zaangażowania, sumienności, zorganizowania, odpowiedzialności. Jakie wg Pana są najważniejsze kompetencje miękkie inżyniera budownictwa?


Jest to zawód obarczony bardzo dużym stopniem ryzyka, ze względu na formalną odpowiedzialność spoczywającą na barkach nie tylko kierowników budowy, ale też projektantów. Warto też zwrócić uwagę na statystyki dotyczące wypadkowości – ta na budowie jest wyższa niż np. w kopalniach. Praca inżyniera to bardzo często zmiana miejsca pracy, nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Podczas wyjazdów bardzo ważna w pracy inżyniera jest umiejętność odnalezienia się w odmiennych warunkach, środowisku. Tak więc zdolności interpersonalne, umiejętność dopasowania się do „koczowniczego” trybu życia oraz zdolności radzenia sobie ze stresem często będą decydowały o powodzeniu.
Budownictwo daje możliwość wyboru różnych form uprawiania zawodu – można zdecydować się na pierwszą linię frontu i budować albo schować się na stanowisku związanym z administracją. Wybierając budownictwo, warto ocenić swoje predyspozycje, łącznie ze sprawnością fizyczną, i odpowiednio pokierować swoją karierą.


4. Jaki powinien być inżynier przyszłości?


Inżynier, który odniesie sukces, powinien być przygotowany merytorycznie w obszarze mechaniki i pracy ustrojów konstrukcyjnych, znajomości materiałów i umiejętności ich oceny. Równocześnie ważne jest doskonałe opanowanie programów komputerowych, służących do rysowania i modelowania konstrukcji. Nie powinien zapominać też o wnikliwej obserwacji bieżącego postępu w dziedzinie materiałów i rozwiązań w kształtowaniu obiektów budowlanych i ustrojów nośnych. Oprócz tego ważna jest znajomość podstaw matematyki, biologii, chemii. Dokładając kompetencje miękkie i otwartość umysłu, powstaje szeroki wachlarz wymagań.


5. Co sprawia, że inżynier lubi swoją pracę? Jakie korzyści płyną z wykonywania tego zawodu?


W pracy inżyniera budowy nie ma rutyny. Każda budowa jest nowym wyzwaniem. Sama branża rozwija się dynamicznie – nowe programy komputerowe, materiały, sprzęt do oceny konstrukcji. To wszystko powoduje, że dla wielu inżynierów praca jest przygodą. Często rozwiązując różnego rodzaju problemy, inżynier czuje się jak detektyw – próbuje rozczytać z wizualnych wrażeń stan faktyczny. Jeśli się to uda, przynosi bardzo dużo satysfakcji.

Dr inż. Stanisław Karczmarczyk

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. sprzętu i transportu

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: kierowanie bazą sprzętu i transportu; planowanie , kierowanie i nadzorowanie pracy pracowników bazy; nadzór nad stanem technicznym sprzętu i floty samochodowej w tym nadzór nad terminowym wykonywanie przeglądów technicznych , zlecaniem napraw bieżących i okresowych pojazdów i...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa
  • Inżynier budowy ds. obsługi gwarancyjnej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres odpowiedzialności: obsługa procesu reklamacyjnego - usuwania usterek; przeprowadzanie oględzin wskazanych wad lokali; bieżąca komunikacja z Klientem w procesie reklamacyjnym; współpraca z wykonawcami robót budowlanych w zakresie wezwań do usunięcia usterek; nadzór nad pracą...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert
  • Nowak-Mosty Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    (możliwość pracy w delegacji) realizacja prac transportowych i załadunkowych, przestrzeganie zasad BHP, dbanie o powierzony sprzęt; praca na koparce gąsienicowej; operowanie maszynami zgodnie z wytycznymi kierownika budowy; praca w delegacji;

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?