Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Kiedy nietypowe CV może pomóc? Jak stworzyć oryginalne, nowoczesne CV?

Kiedy nietypowe CV może pomóc? Jak stworzyć oryginalne, nowoczesne CV?

 
Kiedy nietypowe CV może pomóc? Jak stworzyć oryginalne, nowoczesne CV?

Wzbudzenie zainteresowania rekrutera, by zechciał dokładniej zapoznać się z informacjami zawartymi w życiorysie – to pierwszy cel każdego poszukiwacza pracy. Jednym ze sposobów, by go osiągnąć, jest przygotowanie nietypowego i kreatywnego CV, które może zaskoczyć pracodawcę. Czy daje to gwarancję sukcesu? W pewnych branżach jest ogromnym atutem, ale są też takie, w których lepiej pozostać przy tradycyjnej formie dokumentów aplikacyjnych. Kiedy warto opracować innowacyjne CV?

 

Nietypowe CV – cel

 

Dostarczenie życiorysu do pracodawcy jest pierwszym, a zarazem niezwykle ważnym punktem procesu rekrutacji, gdyż może dać przepustkę do jego dalszych etapów. Ciekawe CV staje się naszym biletem na rozmowę kwalifikacyjną. Coraz częściej stosowaną metodą wyróżnienia się na rynku pracy jest przygotowywanie niestandardowej aplikacji, która przełamuje ogólnie przyjęte schematy. Kreatywne CV bez wątpienia może wywołać efekt zaskoczenia. Jest o wiele trudniejszą formą do przygotowania niż klasyczny życiorys. Jeśli będzie nieczytelne, niedbałe albo niedopasowane do stanowiska, wywoła odwrotny do zamierzonego efekt.

 

Pomysł na CV

 

Jak napisać ciekawe CV? Odpowiedzi na to pytanie mamy tyle, ile pomysłów kandydatów. Jedną z możliwości jest tzw. CV branżowe, czyli dedykowane dziedzinie, w której szuka się pracy. Dziennikarze tworzą je na wzór okładki z gazety, graficy w formie plakatu, a PR-owcy na kształt informacji prasowej. W ten sposób już na wstępie można pokazać swoją kreatywność oraz umiejętności przydatne na danym stanowisku.

Innymi rozwiązaniami mogą być życiorys w formie wykresu czy graficzne CV. W obu przypadkach trzeba zadbać, by treści były czytelne i łatwe w odbiorze.

Można też zrezygnować z klasycznej formy pisanego CV. Niektórzy tworzą prezentacje w specjalistycznych programach. Na taki krok warto się zdecydować, gdy np. w wymaganiach pracodawcy znajduje się umiejętność ich obsługi. Coraz popularniejsze stają się też multimedialne CV. Życiorys w formie wideo musi być jednak perfekcyjnie przygotowany – począwszy od wyboru miejsca nagrania, poprzez sposób, w jaki mówimy, jakość dźwięki i obrazu, na montażu skończywszy.

 

Nowoczesne CV kontra klasyczne CV – co wybrać

 

Zanim podejmiemy decyzję, którą formę wybrać, musimy ocenić, jaki rodzaj życiorysu jest nam potrzebny. Najważniejszą wskazówką niech będzie stanowisko, którego dotyczy rekrutacja. We wspominanych wcześniej branżach kreatywnych można iść w kierunku przełamywania barier i pokusić się o nieszablonowe CV. Z kolei w bankowości, prawie czy księgowości nadal dominuje życiorys w standardowej formie. Poziom inwencji powinien być dopasowany do specyfiki pracy, o którą ubiega się dany kandydat.

 

Czy CV jest dobre?

 

Przed wysłaniem kreatywnego CV należy sprawdzić, czy wyróżni nas ono spośród innych kandydatów, a jednocześnie dostarczy potencjalnemu pracodawcy najważniejszych informacji. Jak to uczynić? Warto przeanalizować kilka podstawowych spraw związanych z formą i wyglądem aplikacji.

Czy CV zawiera informacje, iż spełniamy wymogi zgłoszone przez pracodawcę? Poza kreatywnością musimy też pokazać, że mamy twarde kompetencje.

Czy pracodawca nie będzie miał problemów z odczytaniem lub odtworzeniem życiorysu? Lepiej unikać specjalistycznych programów, które mogą nie być używane w danej firmie.

Czy kreatywne CV w formie filmu lub prezentacji zawiera istotne informacje i jednocześnie nie jest zbyt długie?

Czy warto mimo wszystko do aplikacji dołączyć klasyczną wersje CV, możliwą do wydrukowania? Odpowiedź brzmi: tak.Dzięki temu rekruter, oprócz kreatywnej prezentacji, będzie miał także do dyspozycji jej syntetyczne streszczenie.

Nawet najbardziej niestandardowe CV musi zawierać zestaw zupełnie standardowych informacji.  Nie można zapominać o podstawowych elementach aplikacji. W dokumencie, niezależnie od jego formy, muszą się znaleźć dane kontaktowe, a także informacje o wykształceniu, przebiegu kariery i innych kompetencjach ważnych ze względu na oferowane stanowisko. Należy też pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych i zawarciu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

I na koniec – oryginalne CV to nie szablon pobrany z internetowego zbioru i uzupełniony informacjami o nas. Jeśli chcemy zainteresować rekrutera, musimy mieć swój własny pomysł i włożyć w jego realizację sporo pracy.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Over Group

Polecane oferty

  • Specjalista ds. sprzedaży w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łódź, Polesie, Blisko ogrodu zoologicznego    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   4 300 - 7 000 zł brutto/mies.
    17 godz.
    Zadania: Nie tylko handlowiec stacjonarny, ale i doradca - bądź specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na jego potrzeby. Będziesz sprzedawać cenione przez Klientów preparaty pielęgnacyjne i mineralno-witaminowe dla...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!