Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ochrona delegowanych pracowników

Ochrona delegowanych pracowników

 
Ochrona delegowanych pracowników

Delegowanie pracownika to wyznaczenie mu wykonywania zadań służbowych na terenie innego państwa, miasta, lub też modyfikacja zakresu wykonywanych zadań bez zmiany miejsca pracy. Należy pamiętać, że delegowanie a oddelegowanie to dwa różne pojęcia: delegować można pracownika bez zmiany umowy, ale nie dłużej niż na 3 miesiące, zaś oddelegowanie może dotyczyć dłuższego okresu, lecz wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o oddelegowaniu.

 

Delegowanie pracowników: zasady

 

Kodeks pracy oraz poświęcona zagadnieniom delegowania pracowników Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług dają pracodawcy możliwość delegowania pracownika, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonywania innych zadań i/lub pracy w innym miejscu. Podstawowym warunkiem jest to, aby czasowo powierzona praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika delegowanego i aby ten otrzymywał za nią nie mniejsze wynagrodzenie, niż za zadania wykonywane na co dzień.

 

Delegacja pracownika – prawa i obowiązki

 

Pracownikom delegowanym przysługuje zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia (tzw. dieta) i zakwaterowania. Pracownik przebywający w delegacji ma obowiązek odpowiedniego udokumentowania wszystkich wydatków i przedstawienia ich pracodawcy. Delegacja, trwająca maksymalnie 3 miesiące, traktowana jest bowiem na podobnej zasadzie jak podróż służbowa. Rozliczenie delegacji służbowej powinno odbyć się niezwłocznie po jej zakończeniu (maksymalnie 14 dni po powrocie pracownika do stałego miejsca pracy).

 

Delegowanie za granicę

 

16 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, mającą na celu ochronę pracowników delegowanych. Dyrektywa nakłada na pracodawcę m.in. obowiązek zapewnienia w miejscu delegowania takich samych lub lepszych, niż w miejscu stałej pracy, warunków w zakresie:
• minimalnych okresów odpoczynku i maksymalnego czasu pracy,
• minimalnego wymiaru płatnego urlopu,
• wynagrodzenia,
• środków ochronnych dla młodzieży oraz kobiet w ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka,
• równego traktowania kobiet i mężczyzn.


W celu większej ochrony pracowników delegowanych Unia Europejska powołała specjalną platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej. Ma ona „uczestniczyć w monitorowaniu i ocenie przypadków oszustw, poprawiać realizację i sprawność współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, opracować mechanizmy alarmowe oraz służyć pomocą i wsparciem w zakresie wzmocnionej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między właściwymi organami i podmiotami” (źródło: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Elektromechanik (k/m/d)

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   60,00 - 120,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twoje obowiązki: Instalacja, konserwacja i naprawa instalacji elektrycznych i systemów; Przeprowadzanie inspekcji i testów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji elektrycznych; Naprawa usterek i awarii; Zachowanie odpowiednich przepisów i standardów bezpieczeństwa;...
  • Kierownik Przychodni

    Jutro Medical Sp z o.o.   Warszawa, Powązkowska 44    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: zabezpieczenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów; zarządzanie przychodnią POZ na terenie Warszawy; wdrażanie procedur, zarządzeń oraz wytycznych w przychodni; dbanie o optymalizację kosztów i przychodów; koordynacja zespołu medycznego i administracji...
  • Programista / operator tokarek/frezarek CNC z j. angielskim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Bochum   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Zakres zadań: konfiguracja i obsługa najnowocześniejszych 3- i 5-osiowych frezarek CNC oraz/lub ustawianie i obsługa najnowocześniejszej tokarki karuzelowej (WEILER, Geminis) z samodzielnym tworzeniem programów na maszynie (Siemens Sinumerik 840D / Fagor), samodzielne tworzenie programów,...
  • AGATA Spółka Akcyjna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Realizacja planów sprzedaży; Raportowanie analizy sprzedaż przełożonym (Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora); Wdrażanie oraz szkolenie nowych pracowników; Tworzenie grafików pracy; Odpowiedzialność za pracę podległego zespołu...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi klienta z językiem niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Telefoniczna oraz emailowa obsługa klientów branży turystycznej zgodna z najwyższymi standardami; Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów.
  • Specjalistka / Specjalista ds. Kadr

    Foundever   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: Dbałość o prawidłowe prowadzenie cyklu życia pracownika na etapach: zatrudnienia, trwania stosunku pracy, zakończenia stosunku pracy, Prowadzenie administracji kadrowej (obsługa procesów zatrudniania, prowadzenie akt personalnych oraz innych...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.