Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Częściowa zdolność do pracy jest równoznaczna z przestojem

Częściowa zdolność do pracy jest równoznaczna z przestojem

 
Częściowa zdolność do pracy jest równoznaczna z przestojem

Niezdolność do pracy: co to znaczy?

 

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych niezdolność do pracy to stan, w którym pracownik utracił możliwość wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje niezdolności do pracy: częściową, związaną z niemożnością podjęcia pracy zgodnej z kwalifikacjami i całkowitą, gdy nie ma się możliwości świadczenia żadnej pracy. Stan niezdolności do pracy orzeka się na okres do 5 lat (chyba że stwierdzony zostanie brak rokowań na odzyskanie sprawności).

 

Częściowa zdolność do pracy – renta, przekwalifikowanie

 

Osobom, które nie mogą, wskutek pogorszenia się stanu zdrowia, pracować w dotychczas wykonywanym zawodzie (i nie jest celowe w ich przypadku przekwalifikowanie), przysługuje renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy: stała lub okresowa. Kwota renty dla osoby częściowo niezdolnej do pracy to 75% kwoty renty przyznawanej w przypadku całkowitej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych.

 

Natomiast pracownik uznany za niezdolnego do pracy w wyuczonym zawodzie, ale rokujący, że po przekwalifikowaniu odzyska zdolność do pracy, może otrzymywać przez okres od 6 do 36 miesięcy rentę szkoleniową (również w wysokości 75% podstawy wymiaru renty). Po ukończeniu odpowiedniego szkolenia lub kursu zawodowego i otrzymaniu orzeczenia lekarza medycyny pracy osoba taka może już podjąć pracę na nowym, dostosowanym do obecnego stanu zdrowia, stanowisku.

 

Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy a wynagrodzenie przestojowe

 

Każda osoba mająca rozpocząć pracę musi poddać się badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu i otrzymać zaświadczenie o zdolności do pracy. Jeśli go nie dostanie, nie może podpisać umowy o pracę. Już zatrudnieni pracownicy również muszą raz na określony czas (od 1 do 5 lat w zależności od stanu zdrowia i charakteru pracy) poddawać się badaniom okresowym stwierdzającym brak przeciwwskazań do dalszego świadczenia pracy.

 

Może się jednak zdarzyć, że gdy wystąpią przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy, lekarz wyda co prawda orzeczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku, jednak tylko pod pewnymi ściśle określonym warunkami (obejmującymi np. zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów, lub wykonywania prac na wysokościach). Jeżeli pracodawcy nie uda się spełnić tych wymagań, powstaje przestój: pracownik jest zdolny do pracy, natomiast z winy pracodawcy nie jest do niej dopuszczony. W takiej sytuacji właściciel firmy ma obowiązek wypłacać podwładnemu wynagrodzenie przestojowe. Jego wysokość jest równa wynagrodzeniu zasadniczemu określonemu w umowie o pracę, jednak bez żadnych dodatków czy premii. Liczbę godzin i dni, w których trakcie pracownik nie mógł wykonywać swoich obowiązków, mnoży się przez stawkę godzinową/dzienną wynikającą z umowy lub wyliczoną na podstawie całkowitego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Agent celny

    "OMEGA CARGO" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Gdańsk, Lotnisko    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    przygotowanie wszystkich dokumentów wymaganych do odprawy importowej i eksportowej; przygotowanie deklaracji INTRASTAT w przywozie i w wywozie; uczestnictwo w rewizjach i weryfikacjach celnych; uproszczone procedury;
  • Młodszy Specjalista ds. Planowania w Pionie Szpitali

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: Efektywne zarządzanie grafikami personelu medycznego w celu zapewnienia odpowiedniej dostępności do usług medycznych; Weryfikowanie niewykorzystanych godzin i potencjału personelu i gabinetów medycznych; Przyjmowanie zgłoszeń o nieobecnościach personelu medycznego i...
  • Mechanik

    HSW S.A. Oddział Autosan w Sanoku   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: naprawa oraz konserwacja autobusów poprzez montaż i demontaż części zamiennych/zespołów, wykonanie prac naprawczych (usuwanie awarii autobusów na trasie w ramach pogotowia technicznego), kontrola stanu części mechanicznych, naprawa części zamiennych i zespołów.
  • Elektromechanik

    HSW S.A. Oddział Autosan w Sanoku   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: bieżąca obsługa i naprawa autobusów oraz codzienna kontrola stanu technicznego taboru autobusowego, obsługa i naprawa urządzeń elektrycznych zainstalowanych w autobusach, diagnozowanie usterek, wymiana części podzespołów.
  • Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   4 900 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków dyspozytora należy m.in.: planowanie pracy i obsługi technicznej floty, przyjmowanie, wydawanie i rozliczanie pojazdów obcych, organizacja pomocy technicznej dla samochodów, tankowanie i utrzymanie czystości pojazdów, prace gospodarcze przy utrzymaniu budynku i placu...
  • Przedstawiciel Handlowy

    COPYLAND Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywna sprzedaż urządzeń i rozwiązań znajdujących się w ofercie COPYLAND klientom końcowym, czyli firmom prywatnym oraz instytucjom publicznym, a w szczególności: aktywne wyszukiwanie potencjalnych klientów oraz opracowywanie planów działania na przyszłość, tworzenie i prezentowanie...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.