Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Eksperci HR: podsumowania i prognozy

Eksperci HR: podsumowania i prognozy

 
Eksperci HR: podsumowania i prognozy

Rozmowa z Dominiką Nawrocką, Brand Communications & CSR Manager w Capgemini.

 

Praca.pl: Na początku naszej rozmowy proszę jednym zdaniem podsumować, jaki był rok 2020 i jaki może być 2021.


2020: Bezprecedensowy i pełen wyzwań.

2021: We wspólnocie siła!


Praca.pl: Proszę wymienić 3 elementy, które najbardziej wpłynęły na rynek pracy w 2020 roku.

 

  • Pandemia – w 2020 r. trudno o inny czynnik tak wpływający na rynek pracy. Globalny kryzys, spowodował drastyczne i nagłe, często niespodziewane zmiany, w wyniku czego zmienił się model pracy wielu branżach, transformowały narzędzia, metody i systemy komunikacji, co przełożyło się na wyzwania rekrutacyjne.
  • Niepewność – zdecydowanie jedno z kluczowych odczuć każdego pracodawcy, pracownika i poszukującego pracy w 2020 r. Intensywność zmian, zmienne zapotrzebowania na konkretne usługi czy produkty, liczne obostrzenia i wytyczne, mające zwiększyć poziom bezpieczeństwa, budziły niepokój i stawiały przed wszystkim liczne wyzwania, przez co wiele decyzji, mających wpływ na sytuację na rynku pracy, było wstrzymywanych.
  • Zmiany – kryzys wywołany pandemią popchnął wiele firm do podjęcia szybkich i nowych decyzji. Mobilność stanowisk pracy, praca zdalna w niespotykanej dotąd skali, proces rekrutacji i onboardingu w formie online – to tylko kilka przykładów zmian, które nastąpiły w minionym roku, a odbiły swoje piętno na rynku pracy. 

Praca.pl: Proszę wymienić 3 elementy, które mają szansę najbardziej wpłynąć na rynek pracy w 2021 roku.

 

  • Hybrydyzacja – badanie Capgemini wskazuje, że w perspektywie najbliższych 2-3 lat aż 70% pracowników w 3 z 10 firm będzie wykonywać swoją pracę zdalnie. Nadchodzący rok z pewnością będzie rokiem pracy w modelu hybrydowym, mocno ukierunkowany na połączenie pracy z domu i pracy z siedziby firmy, więc w tym zakresie pojawi się wiele rozwiązań, które pomogą pracownikom uporządkować i odnaleźć się w takim nowym modelu pracy. Coraz większą rolę odgrywać będzie umiejętność dobrego zarządzania zespołami rozproszonymi, a co za tym idzie, zmieni się też model przywództwa, który będzie wymagał nowych kompetencji.
  • Elastyczność – to z pewnością element, który firmy doskonale przećwiczyły w 2020 r. Rok 2021 z pewnością będzie czasem doszlifowania tej elastyczności, w ramach której pracownicy łączą życie zawodowe z prywatnym, dzieląc także wspólną przestrzeń (home office). Większa otwartość firm na elastyczne ułożenie czasu pracy, duża mobilność stanowisk pracy i współpraca online będą wciąż kluczowymi obszarami wpływającymi na rynek pracy.
  • Narzędzia – nadchodzący rok będzie czasem wprowadzania na stałe bądź ulepszania narzędzi zdalnych, których zadaniem będzie ułatwienie współpracy, wsparcie komunikacji, działań rekrutacyjnych czy onboardingu online. Wiele możliwości przetestowania i weryfikacji systemów wspierających pracę pojawiło się w 2020 r. W nowym roku wiele z tych rozwiązań na stałe zagości w kulturach organizacji. 

Praca.pl: Jakie trendy długoterminowe widzi Pani w obszarze rekrutacji i komunikacji z kandydatem? Jak one mogą wpłynąć na np. zmiany procesów, działań po stronie pracodawców?


Jednym z najważniejszych trendów, który wyklarował się w ostatnich miesiącach i z pewnością będzie towarzyszył nam jeszcze przez długi czas, jest hybrydyzacja – połączenie rekrutacji w świecie rzeczywistym i cyfrowym. Rekrutacja w pełni przeprowadzona w sposób zdalny, to szereg wyzwań i następstw, które osadzone są w świecie online. Z pewnością pracodawcy będą wdrażać kolejne narzędzia cyfrowe, których zadaniem jest usprawnienie komunikacji. Rekrutacja będzie opierała się przede wszystkim na weryfikacji i poziomie odnalezienia się w digitalowym środowisku, nacisk położony zostanie na nowe kompetencje – m.in. samodyscyplinę, organizację czasu, samodzielność, które mogą być pomocne w pracy zdalnej.

 

Praca.pl: Jak zmienił się obraz działań EB? Jak to wpłynie na przyszłe inicjatywny? Gdzie i jak warto, żeby pracodawca aktywnie działał w budowaniu marki?


Za postępującą cyfryzacją środowiska pracy nadążać muszą działania employer brandingowe, które są dziś niezbędne, ale także zmieniają swoją formę. Wiele rozwiązań dotychczas budowanych wewnątrz organizacji – spotkania integracyjne, szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, wszelkie udogodnienia w miejscu pracy – zostają przeniesione do świata online. Obecnie wiele inicjatyw z obszaru EB jest prowadzonych w formie zdalnej, tworzy się webinary, podcasty, seriale, filmy, konferencje i spotkania online, które powinny być atrakcyjne dla pracowników, jak i odbiorców z zewnątrz.

 

Na pracodawcy spoczywa też odpowiedzialność za integrację pracowników, ich wzajemne relacje, które w dobie pracy zdalnej zostają z pewnością poddane próbie. Szczególnie warto skoncentrować się na komunikacji wewnętrznej, która przy tak dużym rozproszeniu pracowników, powinna pozostać klarowna i dwustronna. Wszelkie elastyczne rozwiązania, uwzględniające indywidualne czynniki i uwarunkowania pracowników, są bardzo cenne, a przy tym szczególnie liczy się zrozumienie i pomoc w rozwiązywaniu problemów. W naszej organizacji nie bez znaczenia jest tematyka zdrowia, zarówno fizycznego, ale też psychicznego pracowników, poprzez udostępnienie telefonicznej linii wsparcia i prowadzenie kampanii wspierających zdrowie. Kontynuujemy również szereg działań CSR, prowadzonych całkowicie zdalnie, oraz kampanii promującej różnorodność w firmie, co służy integracji pracowników wokół inicjatyw podejmowanych w ramach EB.

 

Praca.pl: Wybiegnijmy trochę dalej w przyszłość – jak będzie odbywać się komunikacja na linii rekruter – kandydat za kilka lat?


Rekrutacja bez rozmowy rekrutacyjnej w siedzibie firmy? Kiedyś wydawało się być to absolutnie niemożliwe. Dziś wielu pracowników nigdy nie miało okazji pojawić się w siedzibie swojego pracodawcy. Rekrutacja, czy też proces wdrożenia w formie online, to coś nowego, wartego dalszego zainteresowania, więc z pewnością ten trend zostanie utrzymany. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i systemu uczenia maszynowego wciąż udoskonala rozwiązania onboardingu online w taki sposób, by wykonywać ten proces maksymalnie sprawnie i skutecznie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu zadowolenia osoby wdrażanej.


Szereg narzędzi opartych o algorytmy sztucznej inteligencji będzie w przyszłości w stanie lepiej zweryfikować kandydaturę pod kątem kompetencyjnym i charakterologicznym, co mamy nadzieję znacznie usprawni proces rekrutacji. Warto tutaj także podkreślić, że rekrutacja i onboarding zawierają wiele elementów, które można zautomatyzować, ale aspekt ludzki pozostaje niezastąpiony.

 

Praca.pl: Proszę podzielić się własnym komentarzem do obecnej sytuacji i prognoz na zbliżający się wielkimi krokami kolejny rok.


Za nami niezwykle trudny rok, który wymusił wiele zmian. Dotychczas miały one miejsce w ograniczonym stopniu, były wprowadzane powoli lub niechętnie. 2020 r. pokazał pracodawcom, że praca zdalna sprawdza się doskonale – nawet o 63% wzrosła wydajność pracowników w III kwartale – ze względu na ograniczenie dojazdów do pracy, elastyczne ułożenie godzin pracy czy też wprowadzenie efektywnych narzędzi do pracy online. To dobre zmiany, choć w niepewnych czasach. Zdalna rekrutacja, onboarding online, szkolenia w formie webinarów, czy też innowacyjne kanały komunikacji internetowej mamy doskonale przećwiczone. Czy nowy rok będzie mniej intensywny? Nie sądzę. 2021 r. przyniesie wiele wyzwań m.in. konieczność zmierzenia się z ciągłą bytnością online, potrzebą integracji pracowniczej, czy też utrzymania motywacji wśród pracowników pracujących w znacznym stopniu z domu. Dlatego uważam, że w 2021 powinniśmy postawić przede wszystkim na zespoły. Stronger together, czyli we wspólnocie siła!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka Biura

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: bieżąca obsługa sekretariatu, obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej, koordynacja obiegu dokumentów i zapewnienie właściwego przepływu informacji, obsługa gości zewnętrznych, rezerwacje podróży służbowych, koordynacja dostępności sal konferencyjnych.
  • Młodszy Specjalista ds. HR

    Foundever   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: Dbałość o prawidłowe prowadzenie cyklu życia pracownika na etapach: zatrudnienia, trwania stosunku pracy, zakończenia stosunku pracy, Prowadzenie administracji kadrowej (obsługa procesów zatrudniania, prowadzenie akt personalnych oraz innych...
  • Asystent ds. Projektów Strategicznych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie oraz aktualizacja rankingów i komunikacji o konkursach organizowanych w Departamencie; Wsparcie działań komunikacyjnych dot. inicjatyw wewnętrznych w Departamencie; Wsparcie w przygotowaniu prezentacji na potrzeby spotkań wewnętrznych i zewnętrznych; Wsparcie w...
  • Technik Obiektu (K/M)

    Apleona Polska sp. z o.o.   Jawor    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Utrzymanie instalacji budynkowych w stanie pełnej sprawności technicznej oraz reagowanie na bieżące potrzeby użytkowników nieruchomości; Przeglądy instalacji budynkowych oraz usuwanie awarii; Tworzenie raportów z inspekcji oraz raportów serwisowych z prac serwisowych i dodatkowych.
  • Kierownik / Kierowniczka Wydziału DevOps

    Orange Polska S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Szkolenia menedżerskie. Programy rozwojowe. Rekrutacje wewnętrzne.
  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.