Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Hedging finansowy: definicja, znaczenie i narzędzia

Hedging finansowy: definicja, znaczenie i narzędzia

 
Hedging finansowy: definicja, znaczenie i narzędzia

Nieodłącznym elementem każdego rodzaju inwestycji na rynku finansowym jest ryzyko strat w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń. Jest ono wpisane w działalność każdej firmy. Jedną ze strategii zabezpieczających przed niekorzystnymi zmianami na rynku jest tak zwany hedging finansowy. Co to jest i na czym polega? Jakie instrumenty finansowe wykorzystuje i jakie niesie za sobą ryzyko? 

 

Spis treści

Hedging finansowy – co to?

 

Hedging finansowy to strategia finansowa polegająca na zarządzaniu ryzykiem, której celem jest zminimalizowanie ryzyka utraty wartości inwestycji czy innego rodzaju zobowiązań z powodu niekorzystnych ruchów cenowych na rynkach finansowych. W praktyce oznacza to nic innego jak zabezpieczenie i ograniczenie ryzyka związanego na przykład z nagłymi zmianami cen oraz zminimalizowanie potencjalnych strat, jakie mógłby ponieść inwestor w przypadku zmiany kursów instrumentów finansowych czy towarów. 

 

Pamiętaj! 

 

Hedging finansowy to każda inwestycja mająca na celu zabezpieczenie się przed nagłymi zmianami cen na rynku oraz zmniejszenie strat spowodowanych niepowodzeniem danej inwestycji. 

 

Do realizacji strategii finansowej nazywanej hedgingiem stosuje się określone instrumenty finansowe oraz zawiera tak zwane transakcje hedgingowe. Mają one stanowić kontrast dla istniejących już w portfelu inwestycji i zobowiązań tak, aby w razie potrzeby zyski z jednej pozycji mogły zrekompensować straty z drugiej. W efekcie wszystko to prowadzi do zmniejszenia ryzyka portfela inwestycyjnego. 

 

Pamiętaj! 

 

Hedging finansowy polega na podejmowaniu świadomych działań przez inwestora, który chce zabezpieczyć swoje inwestycje przed niekorzystnymi ruchami cen mogącymi wpłynąć na wartość jego portfela.

 

Hedging – rodzaje

 

Co do zasady, hedging finansowy jest zabezpieczeniem portfela inwestycyjnego przed ryzykiem niekorzystnych zmian na rynku finansowym. Minimalizowanie wspomnianego ryzyka można zacząć od tak zwanego hedgingu naturalnego, w przypadku którego nie mają zastosowania żadne instrumenty finansowe, a ryzyko ogranicza się na przykład poprzez zawieranie transakcji w walucie krajowej, zakup surowców w kraju będącym odbiorcą wytwarzanych dóbr czy chociażby przenoszenia produkcji do kraju sprzedaży towarów. 

 

Do innych rodzajów hedgingu zaliczyć możemy: 

 

  • hedging walutowy – polega na zabezpieczaniu przed ryzykiem związanym ze zmiennością kursów walutowych. Może obejmować chociażby kupno lub sprzedaż kontraktów terminowych lub kontraktów swap będących umową pomiędzy dwoma partnerami i określającą zasady wzajemnych płatności;

 

  • hedging rynkowy – stosowany w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian cen akcji, towarów lub innych instrumentów finansowych. Może obejmować kupno lub sprzedaż kontraktów terminowych lub opcji na akcje;

 

  • hedging inflacyjny – stosowany w celu zabezpieczenia przed ryzykiem inflacji, która może wpłynąć na wartość portfela. Ten rodzaj hedgingu może obejmować między innymi inwestowanie w aktywa, które przynoszą zwrot zależny od inflacji. Wśród przykładowych rodzajów instrumentów możemy wymienić chociażby surowce (np. złoto, ropa), nieruchomości czy kupno kontraktów terminowych;

 

  • hedging ryzyka stóp procentowych – strategia inwestycyjna polegająca na zabezpieczeniu przed ryzykiem związanym ze zmiennymi stopami procentowymi. W ramach tej strategii przedsiębiorca inwestuje w instrumenty pozwalające na zminimalizowanie ryzyka związanego z wahaniem owych stóp. Zabieg ten może obejmować między innymi kupno lub sprzedaż kontraktów terminowych lub opcji na stopy procentowe;

 

  • hedging towarów – celem tego rodzaju zabezpieczenia jest ochrona inwestycji przed ryzykiem zmian cen towarów i ewentualnego spadku ich wartości. W tym przypadku inwestor może zdecydować się chociażby na wspomniane wyżej kupno surowców, takich jak złoto czy ropa naftowa.

 

Pamiętaj! 

 

Wybór odpowiedniego rodzaju hedgingu uzależniony powinien być przede wszystkim od rodzaju ryzyka, które inwestor chce zabezpieczyć. 

 

Fundusze hedgingowe

 

Fundusz hedgingowy jest specjalistycznym funduszem o charakterze inwestycyjnym, który zarządza portfelem z wykorzystaniem różnego rodzaju strategii hedgingowych. Ich ideą jest zabezpieczenie się przed ryzykiem inwestycyjnym. Tego rodzaju fundusze polegają na inwestowaniu w instrumenty pochodne, takie jak akcje, obligacje, waluty czy nieruchomości. 

 

Pamiętaj! 

 

Celem funduszu hedgingowego nie jest osiągnięcie zysków, a zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego. Lokowanie środków w tego rodzaju fundusze wiąże się jednak z bardzo wysokim ryzykiem.

 

Fundusze, takie jak fundusz hedgingowy, wykorzystują zaawansowane i nowoczesne techniki inwestycyjne, które choć pozwalają generować wysokie zyski, niosą za sobą ogromne ryzyko strat. Z uwagi na konieczność dużej inwestycji początkowej, z reguły dostępne są jedynie dla dużych graczy rynku i inwestorów o wysokich dochodach. 

 

Do narzędzi wykorzystywanych w przypadku funduszy hedgingowych zalicza się między innymi: 

 

  • dźwignia finansowa – polega między innymi na tym, że inwestor kupuje papiery wartościowe, pożyczając pieniądze od inwestujących, dzięki czemu obraca większym kapitałem, niż mógłby sam posiadać,

  • krótka sprzedaż – strategia polegająca na dokonaniu transakcji na papierach wartościowych, które nie należą do sprzedającego, 

  • kupno i sprzedaż papierów wartościowych za gotówkę.

 

Pamiętaj! 

 

Zasada dźwigni finansowej, na podstawie której bardzo często działają fundusze hedgingowe, pozwala na osiągnięcie znacznie większych kwot, niż ta, która została zainwestowana, jednocześnie znacznie podwyższając ryzyko ewentualnych strat. 

 

Fundusze hedgingowe na tle innych funduszy wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami. Wśród nich wymienić można między innymi: 

 

  • wysokie ryzyko utraty kapitału – transakcje podejmowane w ramach funduszu wiążą się z wysokim ryzykiem utraty środków finansowych, 

  • duże wymagania inwestycyjne – fundusze hedgingowe zazwyczaj mają wysokie wymagania inwestycyjne, które ograniczają dostępność dla inwestorów indywidualnych, 

  • elastyczna polityka inwestycyjna – inwestor ma pełną swobodę w doborze stylu inwestowania,

  • aktywne zarządzanie funduszem – podejmowanie stałych działań mających na celu nieograniczone inwestycje,

  • nietypowe formy prawne –  fundusz hedgingowy może mieć formę spółki komandytowej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; jedna i druga gwarantuje dokładnie taki sam stopień ograniczenia odpowiedzialności inwestorów za zobowiązania i długi powstałe w ramach funduszu,

  • ograniczona przejrzystość – strategie inwestycyjne funduszu hedgingowego są wolne od obowiązku ujawnienia informacji dotyczących chociażby tego, gdzie i w jaki sposób ulokowane są aktywa,

  • ograniczona płynność finansowa – istnieją wysokie bariery wejścia i wyjścia, które sprawiają, że wypłata środków wpłaconych w ramach funduszu nie jest łatwa. 

 

Pamiętaj! 

 

Choć celem hedgingu finansowego jest zminimalizowanie potencjalnych strat, to dokładnie tak, jak każda inna forma inwestycji, może on nieść za sobą ryzyko w postaci ograniczenia potencjalnego zysku. Z uwagi na fakt, że jest to zabezpieczenie będące kompromisem pomiędzy ewentualną korzyścią a ryzykiem, w momencie, gdy ryzyko maleje, zmniejszają się również potencjalne zyski. 

 

Hedging finansowy – kiedy stosujemy?

 

Wiemy już, że strategia, jaką jest hedging finansowy, stosowana jest w celu minimalizacji ryzyka strat spowodowanych naszymi działaniami inwestycyjnymi. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy warto stosować hedging, by obniżyć ryzyko związane z inwestycjami i zabezpieczyć się przed niekorzystnymi zmianami na rynku?

 

Odpowiedni dobór portfela inwestycyjnego, który ma na celu zminimalizowanie ryzyka jakichkolwiek strat spowodowanych wahaniami cen instrumentów finansowych, najczęściej stosują duże firmy, które dysponują imponującym kapitałem, a w ramach zarządzania finansami przedsiębiorstwa chcą ograniczyć ryzyko swoich inwestycji, zabezpieczając się tym samym przed niekorzystnymi ruchami na rynkach finansowych. Ten rodzaj inwestycji okaże się szczególnie przydatny w przypadku inwestycji w aktywa, dobra i towary, które narażone są na duże wahania wartości. Wśród takich dóbr wyróżnić możemy chociażby waluty, surowce, akcje czy obligacje. 

 

Pamiętaj! 

 

Hedging finansowy może być stosowany zarówno przez przedsiębiorstwa, banki, fundusze inwestycyjne, jak i prywatnych inwestorów.

 

Hedging finansowy – jak działa?

 

Mechanizm działania hedgingu finansowego polega na zabezpieczeniu środków finansowych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Są to wszelkie działania mające na celu zabezpieczenie się przed nagłymi zmianami cen na rynku. Istota tego mechanizmu wyraźnie widoczna jest chociażby w tak zwanych kontraktach terminowych, które obejmują umowę kupna lub sprzedaży aktywów w przyszłości w określonym terminie i  ustalonej cenie. 

 

Hedging finansowy – przykłady

 

Przykładem hedgingu finansowego może być chociażby inwestowanie w surowce czy akcje. Historia pokazuje, że zarówno wartość jednych, jak i drugich na globalnym rynku jest bardzo niestabilna, co w przyszłości może prowadzić do znacznych zmian wartości inwestycji, a nawet odczuwalnych strat. W tym przypadku inwestowanie w surowce czy wspomniane akcje pozwoli zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z niekorzystnych zmian na rynku. Nawet jeśli ceny akcji spadną, inwestor zachowa wartość tych, które już posiada w swoim portfelu. 

 

Innym przykładem jest wspomniane wyżej zawarcie kontraktu terminowego, w którym dwie strony umawiają się na kupno lub sprzedaż aktywów po ustalonej cenie w określonym terminie, co pozwala na zabezpieczenie przed wahaniem cen w przyszłości.

 

Pamiętaj! 

 

Hedging finansowy stosowany jest przez różne podmioty, w tym przez przedsiębiorstwa, które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym lub zmianami cen surowców. 

 

Kolejnym przykładem hedgingu finansowego może być hedging ryzyka kursowego związanego z przychodami ze sprzedaży towarów w obcej walucie. Może on polegać na rozszerzeniu działalności na rynki funkcjonujące w innej walucie niż waluta macierzysta. Taki zabieg pozwoli na zakup czy produkcję towarów nabytych za taką samą walutę, w której nastąpi sprzedaż. To z kolei chroni inwestora przed ewentualnymi stratami związanymi ze zmianą kursu walutowego i nieopłacalnością produkcji w danym kraju. 

 

Pamiętaj!

 

Odpowiednio zaplanowane strategie inwestycyjne są w stanie ograniczyć straty wynikające chociażby ze zmiany kursu walut.

 

Hedging finansowy – wady i zalety 

 

Strategia firmy polegająca na zarządzaniu ryzykiem tak, jak każda inna strategia, ma wiele zalet, ale jednocześnie nie jest wolna od wad. To dlatego kluczowe jest zrozumienie idei hedgingu, zanim zaczniemy w niego inwestować. 

 

Wady hedgingu finansowego: 

 

  • konieczność zainwestowania dużych sum pieniędzy, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem strat (ograniczenie w przypadku inwestorów indywidualnych),

  • duże bariery wejścia na rynek inwestycyjny i wyjścia z niego,

  • złożona strategia inwestycyjna i trudność w wyborze najlepszej strategii dla danego przedsiębiorstwa (wymaga rzetelnej analizy rynku).

 

Zalety hedgingu finansowego: 

 

  • zminimalizowanie ryzyka strat finansowych w wyniku niekorzystnych zmian na rynku,

  • zapewnienie stabilności finansowej,

  • zwiększenie odporności na zjawiska zewnętrzne, takie jak chociażby kryzysy gospodarcze i zmiany polityki monetarnej.

 

Fundusze hedgingowe są niezwykle złożonym instrumentem inwestycyjnym, który przed podjęciem jakichkolwiek działań wymaga od inwestora dokładnego zrozumienia jego idei. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka Osób Starszych

    DOREAFAMILIE   Niemcy   
    pracownik fizyczny  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    TWOJE ZADANIA Dzięki nam doświadczysz dobrego połączenia różnorodności i rutyny i zawsze będziesz mieć możliwość wniesienia swojego pomysłu. Jeśli coś nie wyjdzie, wspieramy się i dotyczy to całej DOREAFAMILIE. Ważne jest, aby jakość naszej pracy była odpowiednia.
  • Manager ds. Ekspansji (k/m)

    ARCOS FM PL SALLER POLBAU Sp. z o.o. Sp. K   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Ciekawe projekty Odpowiedzialność za ekspansję naszych obiektów komercyjnych w jednym z regionów Polski Akwizycja odpowiednich obiektów i gruntów, włącznie z analizą lokalizacji Prowadzenie negocjacji handlowych aż do podpisania umowy (umowa kupna - sprzedaży) Raportowanie w zakresie...
  • Magazynier / Magazynierka

    KGL S.A.   Cząstków Mazowiecki    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: załadunek i rozładunek surowców i wyrobu gotowego; konfekcjonowanie materiałów dystrybucyjnych; obsługa wózków widłowych oraz systemowych; dbałość o powierzone wyposażenie techniczne; prowadzenie ewidencji eksploatacji wózka; Nasze wymagania: doświadczenie w...
  • Kierownik Robót Budowlanych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Katowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska nadzór nad procesem realizacji w zakresie robót w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy, nadzór i odpowiedzialność za pracę podległego zespołu, nadzór i koordynacja pracy podwykonawców, prowadzenie negocjacji z potencjalnymi podwykonawcami,...
  • Magazynier (m/k)

    Trenkwalder   Choszczówka Stojecka, okolice Mińska Mazowieckiego    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Zakres zadań: klasyfikacja materiałów, prosta naprawa materiałów, utrzymanie porządku na stanowisku pracy.
  • Inżynier Budowy

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska nadzorowanie procesu realizacji w zakresie robót budowlanych w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną oraz harmonogramy; rozwiązywanie problemów technicznych, kontrolowanie podwykonawców w zakresie wykonywania prac zapewniających zgodność ich przebiegu z...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.