Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

 
Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

Zastanawiasz się, gdzie podziali się ci zaangażowani, entuzjastycznie nastawieni pracownicy, których kiedyś zatrudniałeś? Czemu zamienili się w ponurych, mało kreatywnych osobników, którzy marzą jedynie o wyjściu do domu? Przyczyn, jak to w życiu może być wiele, jedną z nich może być jednak brak motywacji ze strony przełożonych, którzy nie potrafią stale podtrzymywać w zespole ducha wspólnej pracy oraz pozytywnej atmosfery.

 

Motywowanie – krótko i zwięźle?


Szef wpada do biura, entuzjastycznym głosem kreśli wizje świetlanej przyszłości firmy jeśli tylko pracownicy będą zaangażowani w swoją pracę, a potem wypada i pozostawia zespół sam ze wszystkimi problemami i bieżącymi wyzwaniami? Któż z nas nie zna lub nie słyszał o fascynatach swojej pracy, którzy jednak nie potrafią zarazić swoją pasją osób, które zatrudniają. Może to wynikać z ich niedostatecznej znajomości sposobów motywowania pracowników. Często bowiem tym zaaferowanym i wiecznie zajętym szefom wydaje się, że wystarczy krótka przemowa, by pracownicy ochotę zabrali się do pracy i wdrażali nowe pomysły. Proces motywowania pracowników powinien jednak procesem stałym, a nie związanym z konkretnym, ważnym momentem w rozwoju firmy. Brak zaangażowania w swoje obowiązki oraz nikła identyfikacja z firmą może wynikać z braku poczucia stabilności, regularnego wsparcia, na które może liczyć pracownik w każdej sytuacji. Warto zapewnić zatrudnionym stały dopływ motywacji i poświęcić swój czas na rozmowę oraz wspólne rozwiązywanie problemów. Taka postawa zaprocentuje poprawą biurowego klimatu oraz jakością wykonywanych przez pracowników prac.

 

Masz kryzys? Nie mów nikomu!


Jesteś szefem, a jednocześnie masz dosyć swojej pracy? Czujesz, że wypalasz się zawodowo? Współodczuwasz z pracownikami, którzy z bólem serca zmierzają codziennie w stronę pracy? Trzy razy się zastanów, zanim zaczniesz opowiadać o swoim trudnym momencie w życiu zawodowym wśród pracowników. Jak by to okrutnie nie brzmiało, dyrektor powinien być wzorem zaangażowania w swoje obowiązki. Widoczne obawy wypalenia zawodowego mogą błyskawicznie rozmontować zespół i być przyczyną dużych problemów dla firmy. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się samodzielne (lub przy pomocy specjalistów) radzenie sobie z psychicznymi kryzysami niż żalenie się podwładnym na brak chęci do pracy. Załamanie zawodowe pracodawcy nie tylko odbiera motywację jego zespołowi, ale również znacznie obniża jego autorytet oraz utrudnia kierowanie firmą i podejmowanie strategicznych decyzji.

 

Pracowniku, idź tą drogą! Od początku


Często w firmach zdarza się, że ścieżka kariery oraz szczegółowy plan rozwoju oferowany jest dopiero osobom, które zajmują specjalistyczne stanowiska, a ich kariera jest już w dużej mierze zaawansowana. To błąd, który może się zemścić na pracodawcy odpływem zdolnych, ale sfrustrowanych brakiem rozwoju pracowników. Zbyt późno lub chaotycznie wdrażana ścieżka kariery może być również przyczyną pogorszenia się nastroju w zespole oraz spadku jego wydajności.
Warto wdrażać w firmach systemy, które obejmą projektem rozwoju ścieżki kariery wszystkich pracowników, a więc również tych, którzy niedawno rozpoczęli pracę oraz tych, którzy są z nią związani od lat, a wciąż mają ochotę zdobywać nowe umiejętności. Świadomość istnienia procedury, która pozwoli im się kształcić i przechodzić kolejne stopnie awansu będzie wspierać identyfikację z firmą oraz zapobiegnie niezdrowej i wyniszczającej rywalizacji.

 

Szefie! Nie umiem!


Twoi pracownicy mają słabe wyniki pracy, mają problemy z wykonywaniem poleceń, a przez to są nerwowi i nieuważni? Prawdopodobnym źródłem problemu może być… brak wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że współczesne standardy pracy zakładają uczestniczenie w stałym procesie nabywania nowych umiejętności oraz wdrażania ich w codziennym zawodowym życiu. Być może Twojemu zespołowi nie brakuje energii do pracy, ale właśnie narzędzi, dzięki którym będą osiągać wymierne rezultaty oraz wzmocnią pozycję marki na rynku. Inwestowanie w szkolenia i kursy może być kosztowne, ale w dłuższym okresie czasu ta inwestycja się zwróci w postaci pewnych swoich kwalifikacji oraz zaangażowanych pracowników.


Po pierwsze rozmowa


Na koniec warto poruszyć być może najważniejszą kwestię w dziedzinie motywowania pracowników. Nie będziesz wiedział, w jaki sposób chcą się rozwijać twoi pracownicy ani czego im brakuje do bardziej efektywnej pracy, jeśli nie będziesz z nimi rozmawiał i uważnie śledził postępów ich pracy. Wybiórcze sprawdzanie od czasu do czasu albo przeciwnie - stała, rygorystyczna, ale jednak powierzchowna, bo nie uwzględniająca uwarunkowań psychologicznych kontrola zatrudnionych nie da oczekiwanych rezultatów i nie zachęci zespołu do osiągania sukcesów. Warto zapewnić pracownikom poczucie ciągłości zadań, naświetlić plany na przyszłość oraz budować swój wizerunek jako osoby, na której wsparcie i merytoryczną pomoc mogą zawsze liczyć. Zaangażowanie w realne działania zmierzające do wzrostu motywacji zatrudnionych nie pozostaną bez echa i zaowocują w postaci sukcesów firmy oraz poprawy klimatu w pracy.
Motywowanie pracowników to złożony i trudny proces, którego zaniedbanie może mieć dla firmy opłakane skutki. Dlatego warto poświęcić mu swój czas i uwagę. Dzięki temu firma odniesienie nie tylko rynkowy sukces, ale również będzie wzorem do naśladowania dla innych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Utrzymanie w sprawności technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych, Diagnozowanie usterek i wdrażanie działań zapobiegawczych, Przeglądy oraz prace konserwacyjne i remontowe urządzeń, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym .
  • Kierowca CE + HDS

    Silva Sp. z o.o.   Rytel    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Aparatowy

    SEBNAR SEBASTIAN CIESIELSKI   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków sprawowanie kontroli nad przebiegiem procesu technologicznego; rozwiązywanie problemów operacyjnych; prowadzenie analiz laboratoryjnych niezbędnych do kontroli procesu technologicznego; wykonywanie drobnych napraw i usprawnień urządzeń; przestrzeganie standardów BHP;...
  • Psycholog / Interwent kryzysowy

    EAP24   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu
    1 godz.
    Główne zadania Dyspozycyjność minimum 16 godzin miesięcznie – jedna sobota oraz niedziela w miesiącu – w godzinach 10:00 - 20:00 Praca 100% zdalna – tele i wideo konsultacje Konsultacje w języku polskim i angielskim Krótkoterminowe poradnictwo psychologiczne dla pracowników firm i...
  • Mechanik

    Emtor Spółka z o.o.   Kielce    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 800 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Główne zadania na stanowisku: Prowadzenie okresowych przeglądów urządzeń; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Kontrola i odbiór urządzeń UDT; Specyfikacja i zamawianie części; Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług i utrzymywanie dobrych relacji z Klientem;...
  • Specjalista ds. sprzedaży i marketingu

    Enadis sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa sprzedażowa klientów firmy, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami i partnerami biznesowymi, współtworzenie wizerunku firmy, badanie potrzeb klientów, współpraca z prasą i mediami, współpraca przy tworzeniu materiałów reklamowych.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.